Zamach na World Trade Center - wideo

World Trade Center. 11 września 2011 roku. Ten dzień zmienił cały świat. Terroryści z Al-Kaidy porwali wtedy cztery samoloty. Dwa z nich uderzyły w bliźniacze wieże World Trade Center w Nowym Jorku. Trzeci - w budynek Pentagonu w Waszyngtonie, czwarty rozbił się w Pensylwanii po walce pasażerów z porywaczami. W zamachach zginęły 2973 osoby, w tym 6 Polaków: Maria Jakubiak, Dorota Kopiczo, Jan Maciejewski, Łukasz Milewski, Anna Pietkiewicz, Norbert Szurkowski. W Polsce uczczono ich pamięć odsłaniając w Parku Skaryszewskim w Warszawie płytę z ich nazwiskami.

 

Zamach na World Trade Center - wideo

Po zamachu na World Trade Center Stany Zjednoczone ogłosiły walkę z terroryzmem. Pierwszym jej etapem był atak na Afganistan, rządzony wówczas przez talibów. Tam również ukrywał się przywódca Osama bin Laden. Po 14 latach walka z terroryzmem wciąż trwa. Gdy patrzymy na wydarzenia z 11 września 2001 roku, wciąż nie możemy uwierzyć w skalę tragedii. I wciąż ogarnia nas przerażenie. Pamiętacie te zdjęcia i relacje telewizyjne, które zmieniły wszystko?

 

 

Jak teraz wygląda miejsce po zamachu na World Trade Center?

W miejscu dwóch wież World Trade Center znajduje się pomnik upamiętniający wszystkie ofiary. Stoją tam również dwie wielkie fontanny.  Wokół zaś powstały nowe wieżowce, planuje się również kolejne obiekty.

Zamach na World Trade Center stał się inspiracją dla twórców filmowych. W ciągu kilku lat powstało mnóstwo obrazów na temat tego wydarzenia, m.in. „Fahrenheit 9/11”, „World Trade Center” czy „Lot 93”.

Co roku w dniu  11 września odbywa się pokaz "Tribute In Light". W miejscu dwóch wież World Trade Center pojawiają się dwie laserowe wieże.
 

11 września 2001. Dzień, w którym cały świat na chwilę stanął. Dzień, w którym warto oddać cześć wszystkim, którzy zginęli w World Trade Center i tym, którzy walczyli o ich życie w akcji ratunkowej.
 

 

Więcej na temat Nowy Jork