East News

Ukrywany dramat legendy polskiego sportu! „Jest sparaliżowany, prawie nie rusza rękoma, nie ma czucia w nogach”

East News

 

Ryszard Szurkowski, wielka legenda polskiego kolarstwa lat 70., jest sparaliżowany po wypadku! Jak się okazuje dramat sportowca, który aż czterokrotnie wygrał Wyścig Pokoju ma też na koncie medale olimpijskie i tytuły mistrza świata, trwa już pół roku! Jego stan zdrowia dotąd trzymano w tajemnicy.

Jak się okazuje, Ryszard Szurkowski od dawna jest już na zasłużonej emeryturze, wciąż chętnie brał udział w zawodach sportowych. Niestety, zapłacił za to ogromną cenę. Podczas czerwcowego wyścigu w Kolonii doszło do niebezpiecznego wypadku. 

 

Ryszard Szurkowski miał wypadek. Stan zdrowia

Ryszard Szurkowski długo wahał się, czy opowiadać o dramacie, który przeżył. Do wypadku doszło w czerwcu. Jednak teraz kolarz uznał, że potrzebuje pomocy. Dlatego opowiedział swoją historię w jednym z dzienników.

- To było kilka kilometrów przed metą. Szeroka ulica i niesamowite tempo. Około 40 km/godz. Zbliżaliśmy się do wysepki. Większość kolarzy jechała prawą stroną, ale dwóch przede mną chciało prawdopodobnie ominąć wysepkę z lewej. Szczepili się kierownicami i w ułamku sekundy leżeli obydwaj. Kraksa. Niby nic specjalnego, ale nie miałem szans. Fiknąłem nad kierownicą uderzając twarzą w asfalt - opowiada Ryszard Szurkowski w "Rzeczpospolitej".

72-latka od razu przewieziono do szpitala. Tam przeszedł dwie operacje kręgosłupa oraz rekonstrukcję twarzy. Lekarze nie mieli dobrych wieści dla kolarza. W grę wchodziło bowiem uszkodzenie rdzenia kręgosłupa oraz czterokończynowe porażenie.

Na szczęście pojawiło się światełko w tunelu. Żona Ryszarda Szurkowskiego zdradziła, że w Polsce są lekarze, którzy są w stanie pomóc jej ukochanemu. 

- Najważniejsze są nogi, ważne, by mógł na nich ustać i potem zaczął chodzić. Pewnie już w Kamieniu Pomorskim z wykorzystaniem najnowocześniejszych aparatów i urządzeń. Jestem optymistką, Ryszard też, będzie dobrze, musi być dobrze. To jego najważniejszy i najtrudniejszy wyścig w życiu. Powoli schodzi z nas olbrzymie napięcie, bo jest nadzieja – przyznaje żona Ryszarda Szurkowskiego.

 

Kontakt z Szurkowskim ma dziennikarz sportowy Krzysztof Wyrzykowski. O stanie kolarza rozmawiał z nim Marek Bobakowski z portalu WP SportoweFakty.

Szurkowski mówi, że jest sparaliżowany. Prawie nie rusza rękoma, nie ma czucia w nogach, nie może stanąć. Brzmi dramatycznie - pytał.

Powiem coś optymistycznego, właściwie z ostatniej chwili. Dostałem informację, że Ryszard ustał na nogach przez 30 minut. (...) Jak się z nim widziałem, to mówił o minucie, dwóch, potem się dusił, krztusił, opadał z sił, musieli go sadzać - opowiadał Wyrzykowski..

Koszty leczenia są ogromne. Dlatego Ryszard Szurkowski i jego bliscy liczą na to, że znajdą się osoby, które zechcą ich wesprzeć. 

Zobacz także: Dlaczego wakacje to dobry czas na uprawianie sportu?

 

Wpłaty można wykonywać na konto:

Stowarzyszenie Lions Club Poznań 1990, ul. Jana Henryka Dąbrowskiego 189, 60-594 Poznań,

Bank PeKaO SA I oddział w Poznaniu

Nr konta: 09 1240 1747 1111 0000 1845 5759

RYSZARD SZURKOWSKI – REHABILITACJA

 

POLECAMY: Powrót do sportu po dłuższej przerwie - jak to zrobić?

 

Ryszard Szurkowski był bardzo wysportowanym człowiekiem

East News

 

Trzymamy za niego kciuki!

East News

Więcej na temat sport
Przeładuj

Sobowtór Roxie Węgiel w "The Voice Kids"! Trenerzy przecierali oczy: "Ona wygląda jak Roksana!"

zobacz 00:47