Party Stories
Martyna Wojciechowska o dramatycznej diagnozie
Doda w zielonej marynarce
Agnieszka Woźniak Starak w białym t-shircie na konferencji Big Brothera
beata-kozidrak
„Hotel Paradise” Ata Postek rozstała się z partnerem, ale już ma nowego! Zdradziła, jak się poznali
Michał Kostrzewski i pozostali jurorzy You Can Dance
Justyna Steczkowska z fanami
Ida Nowakowska prowadzącą "You Can Dance"
Doda
Anna Mucha na okładce nowego Flesza
Flesz
Newsy

Prowokująca publikę Anna Mucha na okładce nowego "Flesza"

Zobaczcie, co nowego w numerze
Anna Mucha znów prowokuje. Redakcja "Flesza" zdradza kulisy ostatniego skandalu z udziałem pięknej aktorki, która została gwiazdą najnowszej okładki dwutygodnika.

Przeczytajcie więcej o stylu Anny Muchy

Oprócz tego nowinki z życia gwiazd! Małgorzata Kożuchowska planuje krótki urlop macierzyński, a Kasia Cichopek zapragnęła zmian. Czemu obcięła włosy?

A do tego letni porady!

  • 5 fryzur do zrobienia w 5 minut
  • 5 kosmetyków, które musisz wziąć na urlop
  • 5 ćwiczeń na plażę, dzięki którym zgubisz brzuszek

Życzymy udanej lektury

Anna Mucha na okładce Flesza
mama czyta dziecku książkę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Urlop macierzyński: sprawdź, czy ci przysługuje
Urlop macierzyński jest szczególnym uprawnieniem zatrudnionej kobiety, związanym z możliwością pobierania zasiłku macierzyńskiego, a jego długość uzależniona jest od liczby urodzonych dzieci.

Urlop macierzyński jest szczególnym uprawnieniem zatrudnionej kobiety, związanym z możliwością pobierania zasiłku macierzyńskiego, a jego długość uzależniona jest od liczby urodzonych dzieci.   Urlop macierzyński uregulowany jest w Kodeksie pracy (zobacz tekst ustawy ), a przepisy jego dotyczące ulegają dość częstym zmianom, warto więc być z nimi na bieżąco, jeśli planuje się dziecko. Urlop macierzyński: kto może go wykorzystać? Urlop macierzyński może wykorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka. Aktualnie, przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie, składają się na niego: urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni, z czego 14 zarezerwowane jest tylko dla kobiety, następnie – urlop macierzyński dodatkowy (6 tygodni), oraz urlop rodzicielski - do 26 tygodni, który może być wykorzystany przez mamę i tatę równocześnie. W takim jednak wypadku 26 tygodni przysługuje im łącznie.   Szczególna ochrona prawna wynikająca z macierzyństwa przysługuje osobom zatrudnionym w oparciu o umowę uregulowaną w Kodeksie pracy, nie ma więc zastosowania do zatrudnienia w ramach umowy zlecenia czy umowy o dzieło . Przepisy dotyczące urlopu macierzyńskiego nie mają również zastosowania do osób zatrudnionych w oparciu o umowę na zastępstwo oraz pracujących na okres próbny, który nie przekracza jednego miesiąca.   Ojciec dziecka ma prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego za matkę, jeśli ta po porodzie wykorzystała 14 tygodni urlopu. Przekazanie urlopu tacie odbywa się na jego pisemny wniosek, złożony wraz z rezygnacją matki z wykorzystania reszty urlopu, jeśli chce ona wrócić do pracy . Dodatkowo, gdy po wykorzystaniu 8 tygodni urlopu od chwili porodu matka nie może sprawować opieki nad dzieckiem ze względu na stan zdrowia wymagający opieki szpitalnej, ta część urlopu może być wykorzystana przez pracownika-ojca. Urlop...

rodzice z dziećmi na wakacjach
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Zbliża się koniec września? Wykorzystaj zaległy urlop!
Urlop jest niezbywalnym prawem każdego pracownika – oznacza to, że nie można z niego zrezygnować ani też go odmówić. Jeśli urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawa, mówimy o zaległym urlopie, który należy wykorzystać do określonego momentu.

Urlop jest niezbywalnym prawem każdego pracownika – oznacza to, że nie można z niego zrezygnować ani też go odmówić. Jeśli urlop wypoczynkowy nie został wykorzystany w roku, w którym pracownik nabył do niego prawa, mówimy o zaległym urlopie, który należy wykorzystać do określonego momentu.   Według przepisów Kodeksu Prawa Pracy urlop wypoczynkowy to dni wolne, które przysługują pracownikowi, zatrudnionemu w ramach umowy o pracę. Mamy prawo do 20 lub 26 dni wolnego, w zależności od stażu pracy i wymiaru czasu pracy. Staż poniżej 10 lat skutkuje przyznaniem 20 dni urlopu, natomiast w przypadku zatrudnienia na połowę lub 3/4 etatu jest on proporcjonalnie zmniejszany z zaokrągleniem do pełnego dnia.   Zaległy urlop wypoczynkowy powinien być udzielony najpóźniej 30 września następnego roku . Ważny jest dzień rozpoczęcia urlopu – zatem zaległy urlop nie musi się zakończyć do końca września, a jedynie wtedy powinien się zacząć. Pracodawca , udzielając urlop, powinien zachować kolejność chronologiczną, czyli najpierw należy się urlop zaległy, do którego prawo nabyto wcześniej, a dopiero później aktualny.   Jeśli pracodawca nie udzielił zaległego urlopu do 30 września, narusza przepisy. Nie oznacza to jednak, że pracownik traci prawo do urlopu – zgodnie z prawem wszelkie roszczenia związane z przedawnieniem urlopu przedawniają się po trzech latach . Jeśli szef narusza przepisy, nie uprawnia to podwładnego do tego, by rozpocząć urlop bez jego zgody.

kobieta całuje niemowlę
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Czy po urlopie macierzyńskim można iść na urlop wypoczynkowy?
Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim pozwala spędzić więcej czasu z dzieckiem. Pracodawca nie ma prawa go odmówić, o ile pracownik wnioskuje o urlop wypoczynkowy, który ma rozpocząć się bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Urlop wypoczynkowy po macierzyńskim pozwala spędzić więcej czasu z dzieckiem. Pracodawca nie ma prawa go odmówić, o ile pracownik wnioskuje o urlop wypoczynkowy, który ma rozpocząć się bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Czy po urlopie macierzyńskim można pójść na urlop wypoczynkowy Zgodnie z kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek udzielić pracownicy lub pracownikowi urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim , nie może go odmówić. Określa to art. 163. § 3. kodeksu pracy: „Na wniosek pracownicy udziela się jej urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim; dotyczy to także pracownika-ojca wychowującego dziecko, który korzysta z urlopu macierzyńskiego”. W jakim terminie pracodawca może udzielić urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim? Zgodnie z wyżej zacytowanym paragrafem pracownik lub pracownica na urlop wypoczynkowy muszą pójść bezpośrednio po ostatnim dniu urlopu macierzyńskiego. Jeśli we wniosku urlopowym pracownik lub pracownica wskazuje inną datę rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego, pracodawca ma prawo odmówić jego udzielenia. Jest tak nawet wtedy, kiedy pomiędzy urlopem macierzyńskim a urlopem wypoczynkowym jest jeden dzień, w którym pracownik chce być obecny w pracy. Podobnie w przypadku, gdy pracownik wnioskuje o urlop na opiekę nad dzieckiem bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, a dopiero później chce wziąć urlop wypoczynkowy – pracodawca nie ma wtedy obowiązku udzielenia urlopu wypoczynkowego we wskazanym terminie. Wymiar urlopu wypoczynkowego po urlopie macierzyńskim Pracownica (lub pracownik) bezpośrednio po urlopie macierzyńskim może wziąć cały przysługujący mu urlop wypoczynkowy: w zależności od stażu pracy 20 lub 26 dni, o ile nie wykorzystał ich wcześniej. Może dodać do tego niewykorzystane dni urlopowe z poprzedniego roku, jeśli takie ma. Jeśli podczas urlopu...

Nasze akcje
Delia My Cream
Styl życia

Krem idealnie dopasowany? Zrób go sama, z Delią to łatwe!

Partner
Macchia marki Tubądzin - wystrój we włoskim stylu
Styl życia

Mieszkanie inspirowane słoneczną Italią. Styl, który pokochały gwiazdy!

Partner
lenor-fresh-air-efect
Fleszstyle

Jak urządzić wnętrze, by zawsze zachwycało świeżością?

Partner
dax-cashmere-podklad-moon-blink
Fleszstyle

Klaudia El Dursi i Marcelina Zawadzka pokochały ten drogeryjny podkład i bazy pod makijaż!

Partner
Motorola moto g100
Styl życia

Uwielbiasz spędzać czas z przyjaciółmi? Wiemy, co zrobić, żeby te spotkania dawały ci jeszcze więcej radości!

Partner