ONS
Newsy

DDTVN: Spięcie Chazana i Pieńkowskiej. Poszło o odmowę aborcji

Gorąca wymiana zdań na wizji

Od kilku tygodni polityczne media żyją głośną sprawą profesora Bogdana Chazana, który, ze względu na swoje przekonania, odmówił wykonania zabiegu aborcji kobiecie, która miała według przepisów prawnych prawo do niej. Dziecko ma małe szanse, by urodzić się zdrowe, co dodaje oliwy do ognia. Na temat kontrowersyjnej sprawy wypowiedział się m.in. Cezary Pazura. Przypomnijmy: Pazura broni lekarza, który odmówił aborcji. Jego wpis wywołał burzę

Dziś profesor był gościem Dzień Dobry TVN. Rozmowę z lekarzem przeprowadziła Jolanta Pieńkowska. Znana z wielkiego profesjonalizmu dziennikarka rzeczowo przeszła do zadawania konkretnych pytań. Jednak już na samym początku doszło do małego spięcia pomiędzy rozmówcami:

Pieńkowska: Panie Profesorze, w wywiadzie, którego udzielił pan tygodnikowi "Do rzeczy" powiedział pan: "Był czas kiedy dokonywałem aborcji, nie kontestowałem prawa w PRL-u".
Chazan: A ja najpierw chciałbym Pani redaktor podziękować, że zostałem zaproszony tutaj, ponieważ dziennikarze twierdzą, że lansuję się w mediach. Gdyby Pani redaktor mogła potwierdzić, że nie wprosiłem się tutaj, a zostałem przez panią zaproszony, to byłbym wdzięczny.
Pieńkowska: Tak, to prawda.
Chazan: Ja chciałbym powiedzieć, że mam nadzieję, że pani redaktor nie stosuje metod stosowanych przez redaktora TVN-u, który w pewnym momencie rozmowy położył na stole dyktafon i zaczął prezentować mi zniekształcony głos. To mi przypomina teleturniej "Jaka to melodia".
Pieńkowska: A mnie przypomina panie profesorze nagrania tygodnika Wprost.
Chazan: Jest to bardzo twórcze rozwinięcie dziennikarstwa śledczego. Nie pamiętam nazwiska tego redaktora. Mam nadzieję,że będziemy rozmawiać bez dodatkowych atrakcji.
Pieńkowska: To ja powinnam się poczuć obrażona panie profesorze, przez to co pan mówi, bo tak samo jak pan ma szacunek do zawodu, który pan wykonuje i mówi o tym, że w tym zawodzie przestrzega pan pewnych praw, tak ja też, będąc w tym zawodzie od ponad 20 lat, mam swoje zasady i ich przestrzegam.
Chazan: Bardzo się cieszę,że ma pani zasady. Ale w tej stacji nie zawsze to się zdarza, to wolałem się upewnić.

W dalszej części, ponad 20-minutowej rozmowy, nie zabrakło kolejnych spięć. Pieńkowska nawiązała do konkretnej sytuacji opisanej przez Wprost, kiedy pewna kobieta chciała poddać się aborcji ze względu na potencjalny zgon dziecka tuż  po porodzie. Wymiana zdań przebiegała w bardzo napiętej atmosferze: 

Pieńkowska: Ja wrócę do konkretnego przykładu. To była 2 ludzi, którzy nie byli nastolatkami, którym ciąża się przytrafiła, bo poszli do klubu, coś się miedzy nimi wydarzyło, boją się rodziców, przychodzą do lekarza i mówią - no musimy się pozbyć dziecka,  bo to nie wchodzi w grę. To byli ludzie, którzy bardzo długo starali się o dziecko, marzyli o nim przez 13 lat. I dowiedzieli się, że dziecko nie ma szans na przeżycie, bo ma bezmózgowie.
Chazan: Nie, pani redaktor, to co pani mówi jest nieprawdą.Tak samo jak wstęp do dzisiejszego programu, TVN z góry zakłada, że są to nieuleczalne wady. Pani mówi,że to dziecko bez mózgu, Wyborcza, że bez czaszki. To są sformułowania, które są okrutne dla tych rodziców.
Pieńkowska: To jaką wadę ma to dziecko?
Chazan: Proszę sobie wyobrazić ich sytuacje, kiedy oni być może mają nadzieję, że gdy się ono urodzi, że będzie poddane intensywnej terapii, że może będzie operowane, jest nadzieja, że ono przeżyje, będzie najprawdopodobniej niepełnosprawne. Tymczasem państwo dziennikarze, również i pani, zakłada, że wada jest nieuleczalna. Jak można tak zakładać, zabierać nadzieję rodzicom, to jest niedopuszczalne.
Pieńkowska: A można rodziców okłamywać, że jest szansa albo, że jej nie ma?
Chazan: Ja mówię o szansie, a nie o pewności. Pani redaktor mówi, że tej szansy nie ma. Z całym szacunkiem dla pani medycznej wiedzy, ale...
Pieńkowska: Ale proszę nie kpić... Jesteśmy za dobrze wykształconymi ludźmi, żeby w ten sposób się traktować.
Chazan: Pani powtarza opinie, które nie są prawdziwe, jest mi przykro z tego powodu.

Na wizji naprawdę zrobiło się gorąco. Oglądaliście dziś DDTVN?

Zobacz: Jolanta Pieńkowska odważnie w DDTVN. Opowiedziała anegdotę o wzwodach

 
Fikołki Joli Pieńkowskiej w DDTVN: 
Bogdan Chazan stracił stanwisko dyrektora szpitala
ONS
Newsy
Prezydent Warszawy zwolniła profesora Chazana. W jego obronie stanęła popularna piosenkarka
Sprawa z aborcją nabiera rozpędu

Kilka tygodni temu rozpętała się głośna afera z udziałem profesora Bogdana Chazana , który odmówił udzielenia aborcji kobiecie, która wedle przepisów prawnych miała do niej prawo. Podczas badań zostało wykazane, że dziecko ma małe szanse na przeżycie po urodzeniu, jednak lekarz powołał się na swoje przekonania. Będąc gościem w programie Dzień Dobry TVN musiał gęsto tłumaczyć się w rozmowie z Jolantą Pieńkowską. Przypomnijmy:  DDTVN: Spięcie Chazana i Pieńkowskiej. Poszło o odmowę aborcji Tuż po aferze, szpital św. Rodziny w Warszawie, którego dyrektorem był profesor Chazan, miał zostać skontrolowany przez urzędników. Jak powiedziała prezydent Warszawy, kontrola wykazała błędy zarówno w dokumentacji wewnętrznej szpitala, jak i w dokumentacji samej pacjentki. W wyniku tego lekarz stracił swoje stanowisko. W jego obronie wypowiedziała się za to popularna wokalistka, Natalia Niemen . Na swoim Facebooku zachęca wszystkich do podpisania listu z poparciem dla doktora. Uważa, że jest o wybitnie dobrym człowiekiem:   Proszę, podpisujcie. Niezwykły, wybitnie mądry i Boży człowiek - Profesor Bogdan Chazan. Życie = Bóg = Błogosławieństwo. Śmierć = diabeł = przekleństwo. " Wybierz przeto błogosławieństwo, abyś ŻYŁ i aby Ci się dobrze wiodło - Tobie i twemu potomstwu ". - pisze córka Czesława Niemena Po czyjej stronie jesteście? Zobacz:  Pazura broni lekarza, który odmówił aborcji. Jego wpis wywołał burzę   Doda i Rozenek o aferze podsłuchowej:

Pazura broni profesora Chazana
ONS
Newsy
Pazura broni lekarza, który odmówił aborcji. Jego wpis wywołał burzę
Aktor nie przebiera w słowach

Cezary Pazura upodobał sobie ostatnio działalność publicystyczną, którą uprawia głównie na swoim oficjalnym koncie na Facebooku, gdzie dzieli się swoimi przemyśleniami dotyczącymi aktualnych wydarzeń w Polsce i na świecie. Często prowadzi to do dość groteskowych wniosków i wypowiedzi. Przypomnijmy: Pazura przeciwny odbudowaniu tęczy. Popiera Narodowców: "Dlaczego są pałowani?" Od kilku dnia media żyją sprawą profesora Chazana , który odmówił aborcji kobiecie w sytuacji, w której była już pewność, że dziecko umrze od razu po narodzinach, w dodatku ze zdeformowaną czaszką i ciałem. Profesor nie zgodził się na zabieg powołując się na klauzulę sumienia, co wzbudziło lawinę komentarzy i krytyki. I to właśnie w jego obronie postanowił stanąć wspomniany Pazura, który wystosował bardzo długiego posta, gdzie rozprawia się z przeciwnikami decyzji lekarza.   Wczoraj w jednej z telewizji usłyszłem jako pierwsze doniesienie tej stacji, że Profesor złamał prawo! To sprowokowało mnie do napisania tego tekstu. Hola, hola! To chyba nie jest jednoznacznie rozstrzygnięte, bo nie ma stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej, czy nie daj Boże Prokuratury! To ewidentne nadużycie. Doniesienie to jednak miało na celu zdyskredytowanie autorytetu Profesora i od początku postawienie go w niekorzystnym świetle. Czysta manipulacja! Zastanawiam się o co ten cały rwetes? Pamiętam jak w szkole rodzenia parę lat temu na jednych z zajęć Położna opowiadała nam historie o matkach, które decydowały siię na poród w identycznych okolicznościach, żeby potem móc pożegnać się ze swoim dzieckiem i godnie je pochować. Pamiętam, że wzbudziło to w nas niezwykły szacunek dla heroizmu i człowieczeństwa tych kobiet. Teraz Profesor Chazan, który odmawia aborcji i proponuje kobiecie i jej dziecku opiekę jest odsądzany od czci i wiary. Zarzut, że nie wskazał kogoś kto takie zabiegi...

ONS
TV-Show
Z OSTATNIEJ CHWILI: Jolanta Pieńkowska odchodzi z "Dzień Dobry TVN"! Znamy szczegóły
Co dalej z prezenterką?

Wiadomość z ostatniej chwili - Jolanta Pieńkowska odchodzi z "Dzień Dobry TVN". W dzisiejszym ostatnim wakacyjnym wydaniu popularnego programu TVN na widzów czekało wielkie zaskoczenie. Po 9 latach dziennikarka postanowiła zrezygnować z roli prowadzącej śniadaniówkę. W studiu pojawił się Edward Miszczak, który wręczył Pieńkowskiej kwiaty . Ekipa przygotowała dla niej również tzw. "the best of", czyli najlepsze momenty z jej udziałem. Zobacz:  DDTVN: Spięcie Chazana i Pieńkowskiej. Poszło o odmowę aborcji Jak gwiazda tłumaczy swoją decyzję? Pieńkowska zapewnia, że w życiu zawsze przychodzi czas na zmiany: W życiu przychodzi czas na zmiany. Po 14 latach rzuciłam wiadomości, by zostać redaktor naczelną "Twojego Stylu", potem, na tej kanapie siedzi człowiek (mowa o Edwardzie Miszczaku), który zaczął mnie systematycznie namawiać na udział w "Tańcu z Gwiazdami" . Dziękuję wszystkim za to, że byliście ze mną, że mnie wspieraliście, chciałam podziękować mojej producentce, wydawcom, współprowadzącym. Dziękuję za wszystko. 14 lat w Wiadomościach, kilka w magazynie, 9 lat na antenie DDTVN - pora na zmiany. Dziękuję Edwardowi, który nie jest szczęśliwy z tego powodu i prywatnie mi dogryza, ale dziękuję, że przyjął ze zrozumieniem moją decyzje. Będę wracać na antenę DDTVN, bo nie zamierzam rezygnować z podróży w ciekawe miejsca - mówi dziennikarka   Edward Miszczak zapewnił, że dziennikarka nie opuszcza grupy TVN, przechodzi do TVN 24 Biznes i świat. Od poniedziałku do piątku na zmianę z Bartkiem Węglarczykiem poprowadzi magazyn "Świat". Pierwszy odcinek z jej udziałem już 8 września o 21. Zobacz: Kto zastąpi Pieńkowską w DDTVN? Szulim, Rozenek, a może... Ruszyła giełda nazwisk Na razie nie wiadomo, kto zastąpi Pieńkowską. Trwają ostatnie negocjacje: Zostańmy bez tej odpowiedzi. Ona w ciągu tygodnia się pojawi....

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner