Płomienie w katedrze Notre Dame
East News

Pożar w katedrze Notre Dame został ugaszony! Najważniejszy symbol Francji zostanie odbudowany? Co udało się uratować?

Płomienie w katedrze Notre Dame
East News

Widok płonącej katedry Notre Dame obiegł wczoraj wszystkie światowe media. Płomień na jednej z najpopularniejszych budowli w Europie pojawił się o godzinie 18:50 i momentalnie objął dach katedry. Już po chwili zawaliła się iglica. Wszyscy mieli nadzieję, że pożar szybko uda się ugasić, jednak informacje przekazywane przez strażaków i władze Francji nie dawały zbyt wielkich nadziei na uratowanie katedry. 

Walczymy o każdy centymetr, metr po metrze- TVN 24 cytował rzecznika straży pożarnej. 

Wokół katedry zgromadziły się prawdziwe tłumy, a wśród nich nie zabrakło prezydenta Francji. Późnym wieczorem zaczęły pojawiać się głosy, że katedra może nie zawalić i dziś rano zobaczymy już tylko jej ruiny. Na szczęście tak się nie stało! Po wielogodzinnej akcji strażaków udało się ugasić pożar w katedrze Notre Dame. 

Pożar w Notre Dame ugaszony

O godzinie 23. szef paryskich strażaków Jean-Claude Galler, poinformował, że „główna struktura świątyni została uratowana”. Pożar został ugaszony o godzinie czwartej nad ranem, na miejscu wciąż jednak przebywają strażacy. Poza iglicą, która zawaliła się, spłonął również dach budynku, natomiast ocalono jej dwie wieże oraz ocalono Koronę Cierniową. Podczas akcji został ranny jeden ze strażaków.

Czy katedra Notre Dame zostanie odbudowana?

Budowa katedry Notre Dame trwała 180 lat, a w jedną noc spłonęła jej ogromna część.. Dziś wiemy już, że władze Francji podjęły decyzję o odbudowaniu słynnej na całym świecie katedry. 

Chcę dziś powiedzieć, że katedra zostanie odbudowana, wszyscy razem ją odbudujemy. To projekt, który nas zjednoczy na nadchodzące lata. Będziemy musieli wykazać dużo sił- zapowiedział już Emmanuel Macron. 

Pożar w Notre Dame - przyczyny 

Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania zniszczenia katedry. Nieznane są przyczyny pożaru, choć najczęściej mówi się, że ma on związek z prowadzonym remontem m.in. iglicy czy posągów, które wieńczyły dach katedry. 

Strażacy ugasili pożar w katedrze Notre Dame. 

katedra Notre Dame płonie
East News

Władze Francji zapowiedziały odbudowę katedry. 

katedra Notre Dame została podpalona?
East News

 

Więcej na temat Katedra
Przeładuj

"Rolnik szuka żony": Czy Ania i Grzegorz korzystają z pomocy niani?

zobacz 01:37