Pogrzeb Andrzeja Wajdy Andrzej Wajda, Krystyna Janda Pogrzeb Andrzeja Wajdy Pogrzeb Andrzeja Wajdy Grażyna Torbicka
Pogrzeb Andrzeja Wajdy
Ostatnia droga Mistrza. Kto przyszedł go pożegnać?
1/14
Pogrzeb Andrzeja Wajdy

Pogrzeb Andrzeja Wajdy. Uroczystości rozpoczęły się od wystawienia urny z prochami wielkiego reżysera w Klasztorze Ojców Dominikanów w Krakowie. Andrzej Wajda spoczął na Cmentarzu Salwatorskim:

Andrzej Wajda ma nasz szacunek i wdzięczność do końca świata. Niech nasza modlitwa sięgnie nieba i niech niebo się otworzy, aby Andrzej mógł nas usłyszeć – powiedział w czasie kazania dominikanin Jan Andrzej Kłoczkowski.

 

Podczas mszy odczytano listy od Lecha Wałęsy, Agnieszki Holland i Romana Polańskiego, którzy nie mogli zjawić się na uroczystości.

 

Pogrzeb Andrzeja Wajdy

Reżysera pożegnały tłumy Polaków. Wśród nich również znane osobistości m.in. prezydent RP Andrzej Duda, Anna Dymna, Krystyna Janda, czy Grażyna Torbicka, która w rozmowie z TVN24 przyznała, że ostatniej drodze mistrza powinniśmy myśleć, co chciał nam przekazać poprzez swoje dzieła.

 

Powinniśmy powracać przede wszystkim do jego filmów, bo w ten sposób jakby możemy powiedzieć, że Andrzej Wajda zmartwychwstał i jest z nami. Ja w ogóle uważam, że filmy Andrzeja Wajdy powinny wejść do kanonu lektur szkolnych ponieważ rzeczywiście opowiadają o tych najważniejszych rozdziałach w polskiej historii, ale też są pięknymi dziełami pod względem malarskim, filmowym, artystycznym. Powinniśmy dzisiaj, towarzysząc mistrzowi w tej drodze, po prostu myśleć o tym, co on do nas mówił poprzez swoje dzieła. To jest najważniejsze- mówiła Grażyna Torbicka.

O 16:30 rozpoczął się Pogrzeb na Cmentarzu Salwatorskim. Nie przewidziano żadnych przemówień. Reżyser został pochowany w rodzinnym grobowcu. Wybitnego reżysera mógł pożegnać każdy. We wtorek Jan Machowski z urzędu miasta Krakowa zapewniał, że ani kościół, ani cmentarz nie będą zamknięte.

 

 

Zobacz też: Tyszkiewicz, Mucha, Janda, Wellman... Gwiazdy pożegnały Andrzeja Wajdę na mszy żałobnej ZDJĘCIA

2/14
Andrzej Wajda, Krystyna Janda
East News
3/14
Pogrzeb Andrzeja Wajdy
East News
4/14
Pogrzeb Andrzeja Wajdy
East News
5/14
Grażyna Torbicka
East News
6/14
Krystyna Janda
East News
7/14
Krystyna Janda
East News
8/14
Andrzej Duda
East News
9/14
Anna Komorowska
East News
10/14
Agata Buzek
East News
11/14
Andrzej Duda
East News
12/14
Dorota Segda na pogrzebie Andrzeja Wajdy
13/14
Anna Dymna na pogrzebie Andrzeja Wajdy
14/14
Krystyna Zachwatowicz i Adam Michnik na pogrzebie Andrzeja Wajdy
Więcej na temat Andrzej Wajda Krystyna Janda