Kolejny uczestnik programu "Milionerzy" wygra milion złotych?
East News
Newsy

Pani Katarzyna wygrała milion w "Milionerach"! Ile będzie musiała zapłacić podatku od wygranej?

Znamy szczegóły!

W polskiej edycji "Milionerów" padła kolejny raz główna nagroda. A nową milionerką została pani Katarzyna Kant-Wysocka z Gdańska. Wcześniej wygrali Krzysztof Wójcik (marzec 2010 roku) i Maria Romanek (marzec 2018 roku). Milion niby już jest w kieszeni, ale zaraz, zaraz... Od wygranej trzeba zapłacić podatek. Ile on wynosi?

"Milionerzy": Filip Chajzer komentuje zwycięstwo Pani Marii! Czy sam znał odpowiedź na pytanie o milion?

Ile pani Katarzyna będzie musiała zapłacić podatku?

Od wygranej na loterii czy w konkursie trzeba zapłacić podatek. Obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na organizatorze gry, jednak kwota podatku zwykle jest potrącana z wypłaty dla wygrywającego.

Wygrana w grze, konkursie, loterii itp. należy do dochodu osoby fizycznej, podlegającemu opodatkowaniu na mocy ustawy o podatku dochodowym, prowadzi więc do powstania obowiązku podatkowego. Obowiązuje podatek zryczałtowany w wysokości 10% wartości nagrody. Zapłaci go pani Katarzyna.

Zobacz także
Pani Maria wygrała milion w "Milionerach"

"Milionerzy": Maria Romanek jest milionerką, a wcześniej dostawała emeryturę w wysokości... Sprawdź!

Hubert Urbański też ma problem z łatwymi pytaniami

"Milionerzy": Na jakim pytaniu poległby sam Hubert Urbański? "Gdybym grał, odpadłbym"

Jak to działa?

Jak to działa? Stawka podatku wynosi 10%. Jest on opłacany przez organizatora konkursu czy loterii, który jest płatnikiem podatku, natomiast podatnikiem, czyli osobą obciążoną obowiązkiem podatkowym, jest wygrywający.

Zobacz także: Wracają "Milionerzy"! A czy Ty miałbyś szansę na milion, gdyby pytano Cię o gwiazdy? TEST!

Organizator powinien pobrać należny podatek i odprowadzić go we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym. W praktyce w przypadku wygranych pieniężnych dojdzie do potrącenia 10% wartości wygranej, natomiast gdy w grę wchodzi nagroda rzeczowa – organizator konkursu czy loterii powinien przed jej wydaniem pobrać od wygrywającego odpowiednią kwotę, stanowiącą 10% wartości wygranego przedmiotu.

Zobacz takżeW Milionerach padło pytanie za MILION! Czy Zbigniew Zamachowski i Borys Szyc wiedzieli jak odpowiedzieć?

Polecamy: QUIZ Sprawdź się w "Milionerach"! Czy znasz odpowiedzi na pytania za... 500 zł!

Pani Katarzyna wygrała milion trzeci raz w historii „Milionerów".

Katarzyna Kant-Wysocka w Milionerach wygra milion
Facebook

Wcześniej - jako druga w historii polskiej edycji - milion wygrała pani Maria:

Maria Romanek
Materiały prasowe

Kuba Wojewódzki podstawiony w Milionerach?
TV-Show
"Milionerzy": Kuba Wojewódzki jako przyjaciel był podstawiony? Widzowie nie mają wątpliwości!
"Milionerzy": Kuba Wojewódzki jako przyjaciel był podstawiony? Widzowie nie mają wątpliwości!

Oglądaliście?

para młodych ludzi na wycieczce
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Ile wynosi podatek od wygranej w konkursie lub na loterii?
Od wygranej na loterii czy w konkursie trzeba zapłacić podatek. Obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na organizatorze gry, jednak kwota podatku zwykle jest potrącana z wypłaty dla wygrywającego.

Od wygranej na loterii czy w konkursie trzeba zapłacić podatek. Obowiązek odprowadzenia podatku ciąży na organizatorze gry, jednak kwota podatku zwykle jest potrącana z wypłaty dla wygrywającego.   Wygrana w grze, konkursie, loterii itp. należy do dochodu osoby fizycznej, podlegającemu opodatkowaniu na mocy ustawy o podatku dochodowym, prowadzi więc do powstania obowiązku podatkowego. Obowiązuje podatek zryczałtowany w wysokości 10% wartości nagrody. Podatek od wygranej: ustawa o podatku dochodowym Dochód pochodzący z wygranej w grach, loteriach czy zakładach wzajemnych podlega, według słów art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym, podatkowi zryczałtowanemu . Dotyczy on wygranych uzyskanych na obszarze Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.   Stawka podatku wynosi 10%. Jest on opłacany przez organizatora konkursu czy loterii , który jest płatnikiem podatku, natomiast podatnikiem, czyli osobą obciążoną obowiązkiem podatkowym, jest wygrywający.   Organizator powinien pobrać należny podatek i odprowadzić go we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym. W praktyce w przypadku wygranych pieniężnych dojdzie do potrącenia 10% wartości wygranej, natomiast gdy w grę wchodzi nagroda rzeczowa – organizator konkursu czy loterii powinien przed jej wydaniem pobrać od wygrywającego odpowiednią kwotę, stanowiącą 10% wartości wygranego przedmiotu. Podatek od wygranej: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą Najnowsze orzecznictwo wskazuje, iż obowiązek odprowadzenia 10% podatku od wygranej spoczywa na organizatorze również wtedy, gdy osobą wygrywającą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą . Wcześniej powszechną praktyką było uznawanie, że skoro dana osoba brała udział w akcji promocyjnej ze względu na prowadzoną przez siebie działalność, to otrzymana nagroda...

kieliszki do szampana
Image by LifetimeStock.com
Styl życia
Nagrody z gier, loterii i konkursów – konsekwencje podatkowe
Wygrana w konkursie, grze czy loterii wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Wynika to z tego, iż wygrana taka należy do dochodu osoby fizycznej, podlegającemu opodatkowaniu na mocy ustawy o podatku dochodowym. Obowiązuje podatek zryczałtowany w wysokości 10% wartości nagrody.

Wygrana w konkursie, grze czy loterii wiąże się z powstaniem obowiązku podatkowego. Wynika to z tego, iż wygrana taka należy do dochodu osoby fizycznej, podlegającemu opodatkowaniu na mocy ustawy o podatku dochodowym. Obowiązuje podatek zryczałtowany w wysokości 10% wartości nagrody. Podatek od nagród: ustawa o podatku dochodowym Dochód pochodzący z gier, nagród, loterii i zakładów wzajemnych podlega, wedle słów art. 30 ust. 1 pkt 2 tej ustawy, podatkowi zryczałtowanemu. Dotyczy on nagród uzyskanych na obszarze Unii Europejskiej lub w innym państwie Europejskiego Obszaru Gospodarczego.   Stawka podatku wynosi 10% i jest on opłacany przez organizatora konkursu czy loterii. To właśnie organizator jest płatnikiem tego podatku, czyli powinien pobrać należny podatek i odprowadzić go do właściwego dla siebie urzędu skarbowego. W praktyce jednak koszt podatku ponosi osoba wygrywająca – w przypadku nagród pieniężnych dojdzie do potrącenia 10% wartości wygranej, natomiast gdy w grę wchodzi nagroda rzeczowa – organizator konkursu czy loterii powinien przed jej wydaniem pobrać od wygrywającego odpowiednią kwotę, stanowiącą 10% wartości przedmiotu nagrody. Podatek od nagród: osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą Co więcej, najnowsze orzecznictwo wskazuje, iż obowiązek odprowadzenia 10% podatku od nagrody spoczywa na organizatorze również wtedy, gdy osobą wygrywającą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą . Wcześniej bowiem powszechną praktyką było uznawanie, że skoro dana osoba brała udział w akcji promocyjnej ze względu na prowadzoną przez siebie działalność, to otrzymana nagroda stanowiła przychód z działalności gospodarczej , w związku z czym opodatkowana była jako dochód tej osoby i obowiązek odprowadzenia podatku z tego tytułu spoczywał na wygrywającym. CIT opłacają nie tylko osoby prawne....

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner