Panthermedia

Pielęgnacja cery mieszanej

Panthermedia

Cera mieszana to najpopularniejszy typ, ale i najtrudniejszy w pielęgnacji. Na czole, nosie, brodzie (tzw. strefa T) znajduje się bowiem skóra tłusta z rozszerzonymi porami i zaskórnikami, na policzkach zaś – napięta i sucha.

Zabiegi na co dzień
Stosowanie różnych preparatów na obie partie skóry byłoby kłopotliwe, na szczęście to niepotrzebne, bo w każdej drogerii znajdziesz serie kosmetyków stworzone specjalnie dla cery mieszanej. W strefie T zredukują one wydzielanie sebum, natomiast pozostałe partie twarzy ochronią przed wysuszeniem.

Dwa razy dziennie myj twarz żelem do cery mieszanej, potem użyj toniku. Nie powinien on jednak zawierać alkoholu, gdyż intensywne odtłuszczanie przyniesie odwrotne skutki. Efekt gładkiej, matowej buzi będzie krótkotrwały, po czym skóra zbuntuje się przed odwodnieniem i wyprodukuje jeszcze więcej łoju.

Następnie zastosuj krem lub żel do cery mieszanej. Dla osób po 30. roku życia pojawiła się nowa kategoria preparatów. Mają one 2 zadania: zwalczać niedoskonałości i nie dopuszczać do błyszczenia cery oraz zapobiegać powstawaniu zmarszczek (np. Effaclar K, La Roche-Posay; Krem przeciw niedoskonałościom i zmarszczkom, Normaderm, Vichy).

Raz lub dwa razy w tygodniu zrób peeling. Zaleganie na powierzchni skóry martwych komórek sprzyja powstawaniu zaskórników, regularne złuszczanie zaś sprawi, że cera będzie miękka i delikatna w dotyku. Jeśli masz wypryski, używaj peelingów enzymatycznych, nie ziarnistych. Podczas zabiegu środkową część twarzy masuj mocniej, a pozostałe partie delikatniej.

Dobrym pomysłem jest też stosowanie co 3–4 dni maseczek. Oczyszczającą (np. z glinką) nakładaj na strefę T, na resztę twarzy – nawilżającą.

Sprytny kamuflaż
Wybieraj również odpowiednie kosmetyki do makijażu. Połysk możesz przede wszystkim zamaskować, stosując podkłady do cery mieszanej, które  zawierają substancje nawilżające i absorbujące tłuszcze (np. Perfect Balance, Astor; Area Teint, Vichy). Zatuszują one połysk tłustych partii, a suchym zapewnią długotrwałe nawilżanie.

W ciągu dnia do matowania błyszczącej cery zamiast pudru używaj bibułek matujących.

Unikaj natomiast rozświetlających fluidów zawierających błyszczące drobinki. Podkreślą one, niestety, niedoskonałości skóry i niezdrowe błyszczenie.

W gabinecie
Raz na jakiś czas wybierz się do kosmetyczki. Zabiegi w gabinecie pomogą zahamować łojotok, zmniejszyć rozszerzone pory, a jednocześnie nawilżą policzki. Wypróbuj np:

Peeling kawitacyjny z użyciem ultradźwięków – oczyszcza skórę i poprawia wchłanianie składników odżywczych. Cena: ok. 30 zł.

Peeling chemiczny – polega na nałożeniu na skórę odblokowującej  pory i rozjaśniającej cerę mieszaniny związków chemicznych w określonym stężeniu (np. kwas glikolowy). Cena: ok. 150 zł.

 

Więcej na temat pięlęgnacja skóra
Przeładuj

Jak Paula Tumala zareagowała na wieść o ciąży bliźniaczej? Taka reakcja to zupełna normalność!

zobacz 01:36