Paweł Adamowicz
ONS.pl
Newsy

Paweł Adamowicz mógł przeżyć, gdyby nie zbyt długa reanimacja na scenie? Mocne słowa biegłego lekarza sądowego

Paweł Adamowicz mógł przeżyć, gdyby nie zbyt długa reanimacja na scenie? Mocne słowa biegłego lekarza sądowego

Od tragicznej śmierci Pawła Adamowicza minęły już blisko dwa miesiące. Dokładnie 13 stycznia, podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Gdańska został zaatakowany przez Stefana W. Mężczyzna dźgnął nożem Pawła Adamowicza, który pomimo wielogodzinej operacji zmarł 14 stycznia. Według wstępnych wyników sekcji zwłok bezpośrednią przyczyną śmierci prezydenta Gdańska był wstrząs krwotoczny "współistniejący z niewydolnością wielonarządową będącą następstwem krwotoku wewnętrznego z uszkodzonych narządów wewnętrznych". Niestety, teraz, kilka tygodni od tragicznych wydarzeń, dziennikarze Radia Gdańsk poinformowali, że biegły lekarz sądowy, Leonard Gross, w liście skierowanym do prokuratury wskazuje błędy w akcji reanimacyjnej. Specjalista twierdzi, że Paweł Adamowicz miał szansę przeżyć. 

Wspominamy Pawła Adamowicza. Niedługo minie rok od tragicznej śmierci...

Biegły lekarz sądowy: Paweł Adamowicz mógł przeżyć

Według opinii biegłego lekarza sądowego Leonarda Grossa, prezydent Gdańska mógłby przeżyć, gdyby bezpośrednio po ataku nożownika został przewieziony do szpitala. Specjalista z 30-letnim stażem wskazuje, że w jego ocenie ratownicy popełnili błąd decydując się na zbyt długą reanimację Pawła Adamowicza. 

Uważam, że decyzja o przedłużającej się 40-minutowej akcji reanimacyjnej była decyzją złą, która doprowadziła do szeregu nieodwracalnych zmian narządowych i ogólnoustrojowych, które zadecydowały później o tym, że nie udało się po operacji przywrócić funkcji życiowych- w rozmowie z Radiem Gdańsk ocenił biegły sądowy.

Zobacz także
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska

"Powiedzieli, że jeżeli przeżyje do rana, to będzie cud". Poruszające słowa brata Pawła Adamowicza

Rodzina na pogrzebie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Tłumy na pogrzebie Pawła Adamowicza, kto przyjechał uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska?

Biegły lekarz sądowy przyznaje, że nie rozumie dlaczego prezydent Gdańska nie został przewieziony do szpitala, który znajduje się zaledwie kilka minut drogi od sceny, na której doszło do ataku nożownika.

Proszę zwrócić uwagę, że niemal dwie ulice dalej mamy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, a jeszcze bliżej jest szpital wojewódzki- powiedział Leonard Gross.  

Specjalista powiedział wprost, że Paweł Adamowicz mógł przeżyć atak nożownika, gdyby tylko bezpośrednio po ataku trafił do szpitala.

Z dużym prawdopodobieństwem uważam, że tak. Graniczy ono z pewnością- przyznał Leonard Gross. (...) Tu każda minuta poza szpitalem działała na niekorzyść, a każda w szpitalu zwiększała szansę na uratowanie pacjenta.

Według medialnych doniesień po otrzymaniu listu od Leonarda Grossa Prokuratura Okręgowa w Gdańsku zdecydowała, że zostanie powołany zespół biegłych, który ma ustalić, czy akcja ratunkowa była przeprowadzona w prawidłowy sposób. 

Zobacz także: Wstrząsające słowa Magdaleny Adamowicz o Pawle: "W dniu śmierci zadzwonił do mnie..."

Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia. 

Paweł Adamowicz
East News
 

Prezydent Gdańska został śmiertelnie zaatakowany na scenie, podczas 27. finału WOŚP.

Paweł Adamowicz
East News

 

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska
East News
Newsy
Rodowity gdańszczanin, prezydent z 20-letnim stażem... Tego o Pawle Adamowiczu mogliście nie wiedzieć
Rodowity gdańszczanin, prezydent z 20-letnim stażem... Tego o Pawle Adamowiczu mogliście nie wiedzieć

  Tysiące ludzi na całym świecie żegnają dziś Pawła Adamowicza. Polityk zginął od ciosów nożem. Został zaatakowany tuż przed "Światełkiem do Nieba" podczas 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Prezydent Gdańska miał dopiero 53 lata. Pozostawił żonę Magdalenę, dwie niepełnoletnie córki: Tosię i Tereskę oraz tysiące gdańszczan. Ci od ponad 20 lat głosowali na niego w każdych wyborach. Adamowicz kochał ulepszać miasto. Jak wyznała jego żona prezydentura go uszczęśliwiała. Zobaczcie nasze wideo poświęcone prezydentowi... Zobacz też:  Tłumy żegnają Pawła Adamowicza. Zobaczcie poruszające zdjęcia...   Tak wyglądało "największe serce świata" w Gdańsku, które stworzyli mieszkańcy dla prezydenta

Magdalena Adamowicz o Pawle Adamowiczu
Newsy
Wstrząsające wyznanie Magdaleny Adamowicz: „Paweł był w białym worku, otworzyłam go. I przytulałam się"
Wstrząsające wyznanie Magdaleny Adamowicz: „Paweł był w białym worku, otworzyłam go. I przytulałam się"

Magdalena Adamowicz o pożegnaniu z mężem...

Paweł Adamowicz
ONS.pl
Newsy
Rodzice Pawła Adamowicza wspominają ostatnie spotkanie z synem: "Oglądaliśmy ze ściśniętymi sercami, jak..."
Rodzice Pawła Adamowicza w poruszającym wywiadzie wspominają ostatnie spotkanie ze swoim ukochanym synem.

Rodzice Pawła Adamowicza w poruszającym wywiadzie wspominają ostatnie spotkanie ze swoim ukochanym synem. Kiedy po raz ostatni widzieli się z prezydentem Gdańska? 13 stycznia 2019 roku, podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy doszło do ogromnej tragedii. W trakcie "Światełka do nieba" na scenę, gdzie stał Paweł Adamowicz wtargnął Stefan W. Mężczyzna podbiegł do prezydenta Gdańska i zaatakował go nożem. Jak już wiemy, chwilę po ataku nożownika Paweł Adamowicz był przytomny i czekał na pomoc specjalistów. Prezydent Gdańska w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala, jednak pomimo wielogodzinnej operacji lekarzom nie udało się go uratować. Paweł Adamowicz zmarł 14 stycznia. Teraz, rok po tamtych wydarzeniach rodzice Pawła Adamowicza wspominają ostatnie spotkanie z synem. Ich słowa poruszają do łez. Rodzice wspominają spotkanie z Pawłem Adamowiczem Rok po tragicznych wydarzeniach rodzice Piotra Adamowicza w rozmowie z Maciejem Drzewieckiem i Grzegorzem Kubickim dla Dużego Formatu wspominają swoje ostatnie spotkanie z synem. Okazuje się, że prezydent Gdańska był w domu rodziców 13 stycznia, tuż przed rozpoczęciem kwestowania na rzecz WOŚP.  Wrzuciłam mu do orkiestrowej puszki 20 zł, tak na dobry początek. I poszedł. Zadzwonił wieczorem, że kwesta dobrze poszła, zebrał 5,6 tys. zł- Teresa Adamowicz zdradza w wywiadzie dla "Dużego Formatu". Rodzice Pawła Adamowicza przyznali, że o ataku nożownika dowiedzieli się z telewizji.  Oglądaliśmy ze ściśniętymi sercami, jak mu na scenie robią reanimację, jak karetka czeka, a potem odjeżdża na sygnale- wspomina Teresa Adamowicz. Następnego dnia rodzice Pawła Adamowicza pojawili się w szpitalu, w którym prezydent Gdańska przeszedł operację- operacja trwała pięć godzin.  Paweł leżał w takiej dużej sali razem z...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner