Łukasz Berezak, wolontariusz WOŚP
Instagram
Newsy

Łukasz Berezak w poruszającym wywiadzie: "Całymi dniami leżę w łóżku. Poddałem się. Przegrałem"

Łukasz Berezak oraz jego mama Iza opowiedzieli o zmaganiach z chorobą Leśniewskiego-Crohna i zespołem Cushinga. Najsłynniejszy wolontariusz WOŚP czuje się coraz gorzej.

Łukasz Berezak to najpopularniejszy wolontariusz WOŚP. 16-latek zmaga się z nieuleczalną chorobą Leśniewskiego-Crohna, zespołem Cushinga oraz wieloma powikłaniami, takimi jak problemy z kośćmi, nerkami i sercem. Pomimo tego, że z roku na rok czuje się coraz gorzej, a leki przestają działać, zawsze znajduje w sobie siłę, aby pomagać innym. W tym roku po raz pierwszy kwestował na WOŚP w Warszawie. 

Łukasz Berezak i jego mama Iza w poruszającym wywiadzie dla Viva.pl opowiedzieli o swoim życiu, bólu i gasnącej nadziei na wygraną z okrutną chorobą. 

Zobacz także: "Nie przegrywam, tylko już przegrałem - najsłynniejszy wolontariusz WOŚP poruszająco o swojej chorobie

Jak choroba Julii Wieniawy wpływa na jej życie? „To wszystko mnie wyniszcza od środka"

Łukasz Berezak, najpopularniejszy wolontariusz WOŚP, o swojej chorobie 

Łukasz Berezak w wywiadzie dla Viva.pl zdradził, że będzie kwestował na WOŚP tak długo, jak mu tylko zdrowie na to pozwoli. Nastolatek nie wierzy, że jego stan poprawi się w najbliższym czasie, ale ma nadzieję, że będzie miał na tyle siły, żeby wyjść na ulicę podczas kolejnego finału Orkiestry:

Diagnoza została już postawiona i zmienić jej nie można. Jeżeli ktoś chciałby mi pomóc, nie będzie w stanie. (...) Ta wiara już we mnie wygasła, nie zostało jej nawet 0,01 procenta. Od dłuższego czasu otacza mnie ból, z którym zmagam się tak, że nie mogę normalnie funkcjonować. Całymi dniami leżę w łóżku, ciągle mam różne bóle i nie mogę im zaradzić. Poddałem się więc. Wiem, że przegrałem. Wszyscy mi mówią, że nie wolno (tak myśleć - red.), ale ja musiałem to powiedzieć. Gdy czuję, że przegrywam, nie mogę tego zatajać. Po prostu nie umiem - wyznał Łukasz Berezak. 

W programie "Uwaga!" Łukasz wyznał, że stracił już nadzieję na odzyskanie zdrowia i określił skalę swojego bólu na 8/10 po przyjęciu silnego leku uśmierzającego ból. Bez niego ból, który odczuwa, określił w skali 11/10. 

Mama Łukasza zdradziła, że nastolatek bardzo odchorował kwestowanie podczas WOŚP, ale jest to dla niego naprawdę ważny dzień w roku: 

Łukasz cały czas się źle czuje. (...) Rozumiem, że bardzo chce pomagać innym, ale zawsze mu powtarzam, że najpierw jego zdrowie, a dopiero potem reszta. Kiedy wreszcie po kweście wróciliśmy do domu, bardzo to odchorował. Właściwie do dziś jeszcze nie doszedł do siebie - oboje mamy zapalenie oskrzeli - powiedziała mama Łukasza w rozmowie z Krystyną Pytlakowską. 

Dodatkowo kilka dni temu Łukasz na swoim Instagramie poinformował, że trafił na SOR. Okazało się, że ma zapalenie obu uszu. Nastolatek przeraził się, ponieważ budząc się rano zupełnie nic nie słyszał. 

Cały czas muszę czuwać, nie mogę Łukasza zostawić samego. On wymaga stałej opieki, bo ma problemy z sercem, dostaje specjalne beta-blokery. Ale kiedy nadchodzi atak bólu i w dodatku w pomieszczeniu jest duszno, to jego serce zwalnia i wtedy mdleje. Nauczyliśmy się pobudzać jego serduszko masażami, po których wraca normalny rytm - zdradza mama Łukasza w rozmowie z Viva.pl

Pani Iza nie kryje, że są już bezradni: 

W chorobie Crohna Łukasz wykorzystał wszystko, co tylko było możliwe. Ludzie dobrej woli piszą do mnie różne rady, większość z podpowiadanych nam metod już wykorzystaliśmy. Ale niestety, bez skutku. A nawet było jeszcze gorzej - wyznaje kobieta. 

Krystyna Pytlakowska zwróciła jednak uwagę na to, że osoby z chorobą Leśniewskiego-Crohna nie cierpią tak bardzo jak Łukasz. Nastolatek wyjaśnił, że jego przypadek komplikują również dodatkowe schorzenia: 

Napisały do mnie dwie panie, że też są chore na tę chorobę, ale ich choroba się zaleczyła, ucichła. U mnie jednak, oprócz Leśniowskiego-Crohna, jest jeszcze mnóstwo innych schorzeń, jak kamica nerkowa, chore serce, chore kości. Wszystko się posypało - wylicza Łukasz. 

Mama Łukasza opowiedziała również o nadwadze syna związanej z przyjmowanymi lekami. Zdradziła, że Łukasz bardzo mało je. Ma ścisłą dietę i jest pod opieką dziewięciu specjalistów. Łukasz w rozmowie z Viva.pl powiedział, że odstawił sporą dawkę sterydów, dzięki czemu nieco urósł:

Przyjmuję jeszcze bardzo malutką dawkę. Gdybym odstawił sterydy całkowicie, skończyłoby się to pewnie wielką klęską. Urosłem osiem centymetrów. Dla mnie to bardzo dużo i to mnie cieszy. Ale boli nadal. Ból czasem nawet mnie budzi - wyznaje ze smutkiem nastolatek. 

Pomimo bólu z jakim zmaga się od 16 lat, wciąż potrafi się uśmiechać. Cieszy się z wizyt siostrzenicy oraz przyjaciół. Nawet podczas kwestowania w Warszawie uśmiechał się oraz przybijał piątki z osobami, które wrzucały datki do jego puszki. 

Łukasz kwestuje również dlatego, że my też skorzystaliśmy ze sprzętu kupionego przez Orkiestrę i korzystamy nadal. Z tomografów, USG... Na tych urządzeniach są wszędzie poprzyklejane serduszka - podkreśla mama Łukasza. 

Pani Iza przyznała, że bardzo jej ciężko patrzeć na chorobę dziecka, które nie może spędzać czasu jak normalny nastolatek:

Bardzo ciężko, zwłaszcza gdy pomyślę, że mój syn, jak każdy 16-latek, chciałby wziąć plecak, iść w góry, pobiegać z kolegami, pojeździć na rowerze, czy pójść na dyskotekę. Staram się nie myśleć o tym, że go to wszystko omija, bo dostaję wtedy doła psychicznego.

Jest natomiast bardzo dumna z dojrzałości i wrażliwości swojego dziecka. Łukasz interesuje się ekologią oraz nie jest mu obojętna walka z żywiołem, który niszczy Australię. 

Ale jestem pełna podziwu dla mojego dziecka, które bardzo chciało uczestniczyć np. w sprzątaniu świata. Ogromnie obchodzi go ekologia. On się przejmuje pożarami w Australii i tym, że umierają tam zwierzęta. O sobie nie myśli. Ja wiem, że Łukasz czuje wszystko inaczej, o wiele głębiej niż ludzie zdrowi. I ma taką empatię, jakby to on cierpiał z tymi australijskimi koalami. I tak samo rozumie inne chore dzieci. To się już na pewno w nim nie zmieni - mówi z dumą pani Iza. 

Sam Łukasz przyznał, że stara się pisać wiersze i spotykać ze znajomymi, jeżeli tylko ma na to siłę. Jednak w ostatnim czasie to łóżko jest miejscem, w którym spędza najwięcej czasu:

Teraz zajmuję się leżeniem w łóżku, bo nie mam na nic siły. A gdy już wyjdę z tego łóżka, staram się wypełniać czas spotkaniami z moimi przyjaciółmi. Zwłaszcza z dwoma, którzy też mieszkają w Szczecinie i bardzo mnie wspierają. Inne znajomości są tylko internetowe. Czasami, leżąc w łóżku, rozmawiam z ludźmi przez słuchawki bezprzewodowe, na które udało mi się uzbierać pieniądze. Niestety, nie mogę pisać w komputerze, ani na papierze, bo po prostu choroba mi na to nie pozwala.

Łukaszowi życzymy dużo zdrowia i wytrwałości w walce z chorobą. 

Zobacz także: Dramatyczny wpis Łukasza Berezaka: Zawiodłem was. Stan chłopca podczas finału WOŚP pogorszył się

Łukasz Berezak choruję na Leśniewskiego-Crohna i zespół Cushinga. Udzielił poruszającego wywiadu o gasnącej nadziei w walce o zdrowie 

Łukasz Berezak kwestuje dla WOŚP
East News

Łukasz Berezak, pomimo ogromnego cierpienia, wciąż chce pomagać innym. W przeszłości sam korzystał ze sprzętów WOŚP i nie jest obojętny na cierpienie innych dzieci

Łukasz Berezak, wolontariusz WOŚP
Instagram

Zobacz także
Marina Łuczenko-Szczęsna i Wojciech Szczęsny przekazali na WOŚP ponad 40 000 zł

Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko przekazali na WOŚP ogromną sumę! Co wylicytowali?

Gdańsk oddał hołd Pawłowi Adamowiczowi

Gdańsk uczcił pamięć prezydenta Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP. Żona: "Jest ze mną cały czas"

 

Julia Wieniawa w białym płaszczu wspiera WOŚP
Fleszstyle
Stylowa Julia Wieniawa wspiera WOŚP! Gwiazda poczuła wiosnę i odsłoniła brzuch. To jej najlepsza stylizacja?
Stylowa Julia Wieniawa wspiera WOŚP! Gwiazda poczuła wiosnę i odsłoniła brzuch. To jej najlepsza stylizacja?

Julia Wieniawa, jak miliony Polaków, wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy! Z tej okazji gwiazda pojawiła się dziś w studiu Dzień Dobry TVN, aby opowiedzieć m.in. o tym, co przekazała na licytację. Dla jej fanów to wielka gratka, trzeba tylko wesprzeć finansowo fundację! Poznajcie szczegóły w naszej galerii i zobaczcie, jak dziś wyglądała gwiazda serialu "Zawsze warto". Nas po raz kolejny zachwyciła! Zobacz także:   Wiemy, ile Julia Wieniawa dostanie za odcinek "Tańca z Gwiazdami"? To rekordowa stawka!

Łukasz Berezak i Jurek Owsiak na WOŚP
East News
Newsy
"Nie przegrywam, tylko już przegrałem - najsłynniejszy wolontariusz WOŚP poruszająco o swojej chorobie
"Nie przegrywam, tylko już przegrałem - najsłynniejszy wolontariusz WOŚP poruszająco o swojej chorobie

Trwa 28. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tysiące wolontariuszy w całym kraju jest zaangażowanych w pomoc w zbiórce pieniędzy na szczytny cel. W tym roku fundusze zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci, potrzebujących różnego rodzaju operacji. Jeden z wolontariuszy, który od lat jest związany z WOŚP to naprawdę wyjątkowy chłopiec. Łukasz Berezak, pomimo iż walczy z poważną chorobą i na co dzień zmaga się z bólem i cierpieniem, co roku kwestuje i pomaga innym. Niestety, jak przyznaje ciężko chory chłopiec, walka z jego schorzeniem jest nierówna.  Zobacz także:   Na co zbiera pieniądze Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2020? Wiemy! "Nie przegrywam, tylko już przegrałem" - Łukasz Berezak o walce ze swoją chorobą Łukasz Berezak od kilku lat jest wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chociaż sam jest ciężko chory, to chce pomagać innym osobom. Nastolatek zmaga się z nieuleczalną chorobą Leśniewskiego-Crohna oraz zespołem Cushinga. Niestety stan zdrowia Łukasza ciągle się pogarsza. Podstawowym problemem Łukasza jest choroba Leśniowskiego i Crohna. To choroba jelit. W jego przypadku jest nieuleczalna. Na skutek podawania leków rozwalił mu się cały system immunologiczny, nie ma odporności. Ma też chore serducho, stąd omdlenia. Wysiadają mu nerki. Tak naprawdę on jest cały chory. Z jego zdrowiem jest coraz gorzej – wyznał Mariusz Berezak, tata Łukasza w rozmowie z "Uwaga TVN". Łukasz Berezak w wywiadzie wyznał, jak wygląda jego codzienność. Każdy dzień obfituje w ból i cierpienie. Niektórzy ludzie myślą, że jak boli jelito, czy nerka to weźmie się tabletkę i nie ma co dramatyzować. U mnie wygląda to trochę inaczej, u mnie to jest uczucie, jakby ktoś wziął igłę,...

Łukasz Berezak, wolontariusz WOŚP
Instagram
Newsy
Dramatyczny wpis Łukasza Berezaka: Zawiodłem was. Stan chłopca podczas finału WOŚP pogorszył się
 Łukasz Berezak źle się poczuł podczas 28. finału WOŚP. Dostał ataku kolki nerkowej. Opublikował w sieci bardzo smutny wpis

Łukasz Berezak jest wyjątkowym wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chociaż jest ciężko chory i - jak sam przyznał - nie ma dla niego już ratunku, znajduje w sobie siłę, aby walczyć o zdrowie innych dzieci. Nastolatek zmaga się z nieuleczaną chorobą Leśniewskiego-Crohna oraz zespołem Cushinga. Wczoraj po raz pierwszy kwestował na finale WOŚP w stolicy. Niestety, stan zdrowia Łukasza pogorszył się. Nastolatek opublikował w sieci rozdzierający serce wpis.  Zobacz także:   Oto najpopularniejsze aukcje WOŚP 2020! Medal Tokarczuk na razie droższy niż spotkanie z Lewandowskimi Stan Łukasza Berezaka pogorszył się podczas finału WOŚP Podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Łukasz Berezak kwestował w Warszawie. Chłopca można było spotkać pomiędzy placem Bankowym a placem Teatralnym. To właśnie tam wraz z rodzicami zbierał pieniądze do swojej puszki. Miniona niedziela była dla chłopca bardzo intensywna. O poranku gościł na kanapie DD TVN, opowiedział o swoich zmaganiach z chorobą, a po południu wraz z rodzicami pojawił się już na ulicach Warszawy. Po godzinie 18 miał wystąpić w studiu WOŚP razem z Jurkiem Owsiakiem. Niestety, stan chłopca niespodziewanie się pogorszył.  Łukasz opublikował na swoim Instagramie rozdzierający serce wpis:  Ledwo piszę tę wiadomość, przepraszam ale nie zobaczycie mnie w tv. Dostałem silnej kolki nerkowej i jestem wrakiem człowieka. Przepraszam Was - napisał Łukasz. Kolejna wiadomość chłopca jest jeszcze smutniejsza:  Zwyczajnie Was zawiodłem - czytamy.   Łukaszu! Dla wszystkich jesteś bohaterem i symbolem siły! Nikogo nie zawiodłeś lecz pokazałeś piękną postawę, która godna jest naśladowania. Życzymy Ci dużo siły w walce z tą okrutną chorobą.  Chłopiec podsumował...

Nasze akcje
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Nowoczesny wymiar kobiecości? Manifestuj go zapachem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner