operacje_nosa_gwiazd
East News
Newsy

Najpopularniejszy zabieg w Hollywood: operacja plastyczna nosa. Czy tylko dla gwiazd?

Czy operację plastyczną może zrobić każda z nas? Sprawdź!

Czy wiesz co łączy Blake Lively, Jennifer Aniston i Cameron Diaz? Każda z nich miała w przeszłości kompleksy na punkcie swojego nosa i postanowiła go poprawić z pomocą chirurga plastycznego. Dzisiaj mogą pochwalić się zgrabnym noskiem i co roku trafiają na listę najpiękniejszych aktorek na świecie. W Hollywood operacje plastyczne nie są niczym specjalnym, jednak w Polsce ciągle wywołują wiele pytań i kontrowersji. Panuje niesłuszne przekonanie, że tego typu zabiegi nie są przeznaczone dla „zwykłych ludzi”, są bardzo drogie i niebezpieczne. Czas przybliżyć temat operacji plastycznej nosa - dla kogo jest, jakie są wskazania i jak wygląda w praktyce.  

 

blake_lively_operacja_nosa
East News


Kto może zrobić operacje plastyczną nosa? 

Istnieją dwa wskazania do operacji plastycznej nosa – estetyczne i funkcjonalne, ale oba te dwa aspekty mogą się ze sobą łączyć. Większość operacji jest spowodowana niezadowoleniem z wyglądu własnego nosa. Garb, krzywy grzbiet nosa, zmiany pourazowe i inne defekty są powodem do kompleksów u wielu osób. Na szczęście, z pomocą sprawdzonego chirurga można zmienić naprawdę wiele: długość nosa, jego szerokość lub kształt czubka. Należy jednak pamiętać, że ostateczny efekt operacji zależy od indywidualnej budowy anatomicznej nosa. 


Dopiero po roku po operacji można oczekiwać ostatecznego wyniku estetycznego, dopiero po całkowitym zagojeniu  – tłumaczy dr hab. n. med. Piotr Trojanowski z Żagiel Med w Lublinie – Lekarz powinien pacjentowi wytłumaczyć, na jakie zmiany w wyglądzie nosa pozwala jego indywidualna budowa anatomiczna. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie ona oraz indywidualne procesy gojenia są decydującym czynnikiem mającym wpływ na końcowy wynik zabiegu.

 

nos_cameron_diaz
East News


Wskazania zdrowotne do operacji plastycznej nosa 

Czasem operacja plastyczna nosa może być potrzebna do rozwiązania problemów zdrowotnych np. deformacji przegrody nosowej. Nie jest to ciężka dolegliwość, ale potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, ponieważ utrudnia oddychanie. W efekcie, organizm jest niedotleniony i wpływa to na jego kondycję (notoryczne zmęczenie, senność) i funkcjonowanie poszczególnych narządów, np. ucha krtani, wydolności serca i płuc. Konsekwencjami może być również nieustający katar, chrapanie podczas snu i bezdech. Deformacja przegrody nosowej wpływa negatywnie na cieszenie się z życia, czerpania przyjemności z aktywności fizycznej i sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych.

 

operacja_nosa_jennifer_aniston
East News


Jak wygląda zabieg? 

Najpopularniejszym zabiegiem jest rhinoseptoplastyka, czyli operacja przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Może zostać wykonana sposobem „otwartym” lub „zamkniętym”. Pierwsza metoda stosowana jest najczęściej, gdy zmianie ma ulec kształt całego nosa. Polega ona na cięciu w kształcie litery V na słupku nosa, która praktycznie  nie zostawia widocznej blizny. Metoda „zamknięta” jest rozwiązaniem, gdy operowany ma być tylko grzbiet nosa i polega na nacięciu wewnątrz nosa. Jeśli operacja wynika z przyczyn zdrowotnych, wykonuje się septoplastykę. Jest to zabieg laryngologiczny, dzięki któremu chirurg przywraca prawidłową anatomię nosa. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym przez jamę nosa. Po operacji pacjent powinien zostać w szpitalu maksymalnie dobę. Wbrew pozorom, większość operowanych osób nie narzeka na ból po zabiegu. Należy jednak się liczyć z tym, że siniaki wokół oczu utrzymują się ok. 2-4 tygodni. 

 

Gdzie zrobić operację plastyczną? 

Jeśli jesteś zainteresowany plastyką nosa, koniecznie udaj się do profesjonalistów! Operacja plastyczna nosa jest zbyt poważną ingerencją we własny organizm, by na tym oszczędzać lub pójść do pierwszego, lepszego lekarza znalezionego w internecie. 

Bywa, że operujemy ludzi, którzy przychodzą do nas z powikłaniami po takich zabiegach – mówi dr Trojanowski. - Ważne, żeby sprawdzić zarówno kwalifikacje lekarza, jak i samą klinikę. Bardzo istotne aby chirurg mógł przedstawić zdjęcia operowanych wcześniej pacjentów, czyli efekty swojej pracy. Nie muszą one być idealne jak z okładek magazynów, ale jeżeli są estetyczne, naturalne i „tak chcielibyśmy wyglądać” to najpewniej jesteśmy w dobrych rękach.

 

operacja_plastyczna_nosa
Żagiel Med

 

Więcej informacji na temat zabiegu znajdziesz na stronie Żagiel Med w Lublinie.

 

Materiał powstał we współpracy z ośrodkiem medycznym Żagiel Med w Lublinie.

Chirurg
Pixabay/skeeze/CC0 1.0 https://creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/
Fleszstyle
Krzywy nos? Operacja plastyczna pozwoli zmienić jego kształt
Korekta nosa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, a przy tym jednym z najtrudniejszych. Polega na zmianie jego kształtu lub poprawie funkcjonowania.

Korekta nosa jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej, a przy tym jednym z najtrudniejszych. Polega na zmianie jego kształtu lub poprawie funkcjonowania.   Korekta nosa, inaczej rhinoplastyka, to operacja, której efektem jest zmiana jego kształtu, a czasami także poprawienie funkcji. Dlatego też wymienia się dwa powody wykonywania tego zabiegu – estetyczne i medyczne. Po pierwsze, decyzja o operacji może wynikać z chęci poprawienia wyglądu nosa, jego kształtu i proporcji. Z drugiej strony są sytuacje, w których ze względów zdrowotnych należy wykonać zabieg operacyjnej korekcji nosa, na przykład w przypadku niedrożności dróg oddechowych i krzywej przegrody nosowej. Ocena estetyczna nosa jest dość subiektywna, ponieważ jedne osoby mogą nie zwracać uwagi na niewielkie niedoskonałości, dla innych natomiast są one przyczyną obniżonej samooceny. Co zmienić w wyglądzie nosa? Planując zmiany wyglądu nosa należy wziąć pod uwagę całą twarz, ponieważ musi być ona przede wszystkim proporcjonalna. Nos musi wyglądać naturalnie. Często się zdarza, że nos ma nie jedną, a kilka niedoskonałości, które powinny zostać skorygowane podczas operacji. Końcowy efekt zależy od grubości i spoistości skóry, grubości, wytrzymałości, kształtu i symetrii kości i chrząstek nosa, a także od tego, jak goją się tkanki. Oczywiście podstawą jest doświadczenie i profesjonalizm chirurga. Blizny po korekcie nosa Widoczność blizn po operacji zależy od sposobu przeprowadzenia zabiegu – chirurg może zastosować metodę zamkniętą lub otwartą. Metoda zamknięta polega na wykonaniu nacięcia wewnątrz nosa, dzięki któremu uzyskuje się dostęp do kości i chrząstki. Blizny pooperacyjne są niemal niewidoczne. Podczas operacji metodą otwartą, chirurg wykonuje cięcie w kształcie litery...

kobieta z obandażowaną twarzą
©Konstantin Yuganov/Fotolia
Fleszstyle
Żądania poszkodowanego po nieudanej operacji plastycznej
Nieudane operacje plastyczne mogą być efektem błędu w sztuce chirurga przeprowadzającego operację. Nieudane operacje niekiedy są także wynikiem częstego poddawania się operacjom plastycznym.

Nieudane operacje plastyczne mogą być efektem błędu w sztuce chirurga przeprowadzającego operację. Nieudane operacje niekiedy są także wynikiem częstego poddawania się operacjom plastycznym.   Efekty nieudanych operacji plastycznych mogą być katastrofalne. Ciało może być pokryte licznymi bliznami, a twarz przypominać nieproporcjonalną bryłę. Najpopularniejsze operacje plastycznej – powiększanie piersi, korekta nosa, liposukcja Operacje plastyczne, na które najczęściej decydują się kobiety to zabieg powiększania biustu, korekta nosa i zabiegi modelujące ciało – liposukcja i plastyka brzucha . Wśród mężczyzn największą popularnością cieszy się korekta nosa , ginekomastia, czyli korekta męskich piersi i korekta odstających uszu. Nieudana operacja plastyczna a dochodzenie swoich praw Przed wyrażeniem zgody na operację plastyczną chirurg powinien bardzo szczegółowo poinformować pacjenta o wszelkich ewentualnych negatywnych skutkach zabiegu. Przed operacją pielęgniarka przynosi do podpisania dokument, z oświadczeniem o tym, że w przypadku niepowodzenia nie będzie się zgłaszać pretensji do lekarza .   Oświadczenie to przyczynia się do tego, że wiele oszpeconych i poszkodowanych osób po nieudanych operacjach plastycznych nie ma odwagi dochodzić żadnych roszczeń wobec lekarza, który prowadził operację. Osoby te obawiają się, że nie mają szans na uzyskanie odszkodowania. W świetle prawa obawa ta okazuje się być nieuzasadniona. Oświadczenie o rezygnacji z pretensji do lekarza jest istotnym dokumentem, jednak nie zamyka drogi dochodzenia uzasadnionych roszczeń. Lekarz, który wykonał nieudaną operację plastyczną nie jest zwolniony z odpowiedzialności za jej efekty , ból i szkodę wyrządzoną pacjentowi. Odpowiedzialność ta dotyczy błędów w sztuce lekarskiej i wynika z art. 415 Kodeksu cywilnego. Wina lekarza w nieudanej operacji...

Kobieta w blond włosach
Image by LifetimeStock.com
Fleszstyle
Prostowanie przegrody nosowej – resekcja lub plastyka
Prostowanie przegrody nosowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zależne to jest od wybranej metody prostowania przegrody nosowej.

Prostowanie przegrody nosowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zależne to jest od wybranej metody prostowania przegrody nosowej. Prostowanie przegrody nosowej – klasyczny zabieg Wyprostować przegrodę nosową można na dwa sposoby. Jednym z nich jest resekcja przegrody nosa, a drugą plastyka przegrody nosa. Sposoby na wyprostowanie skrzywionej przegrody nosa różnią się od siebie ilością usuwanej chrząstki i kości przegrody. Klasyczny zabieg najczęściej odbywa się w znieczuleniu ogólnym . Podczas operacji chirurg łamie kość nosową i ustawia ją prosto. Osoba operowana nie ma żadnych blizn i śladów, gdyż lekarz dociera do przegrody nosowej od wewnętrznej strony nosa. Na sam koniec zabiegu zakładany jest opatrunek i setony tamujące krwawienie. Pacjent po operacji pozostaje w szpitalu przez tydzień , a opatrunek zdejmowany jest już po kilku dniach. Czasem jest odczuwany ból, a w okolicach nosa i oczu mogą pojawić się opuchnięcia i siniaki. Po zabiegu trzeba oddychać ustami, a to wysusza śluzówkę jamy ustnej . Zaleca się, aby pacjent dużo wypoczywał i unikał nadmiernego wysiłku fizycznego. Po zdjęciu opatrunku nie można zbyt gwałtownie oczyszczać i wydmuchiwać nosa. By pozbyć się skrzepów i suchości w przewodach nosowych należy stosować antybiotyki, krople i tłuste maści. Resekcja przegrody nosa wykonywana jest w ramach ubezpieczenia NFZ. Prostowanie przegrody nosowej – nowoczesna korekcja Obecnie możliwa jest nowoczesna korekta nosa . Decyzję o zabiegu podejmuje się po przejściu badania endoskopowego. W trakcie badania lekarz wkłada do nosa cienką sondę z minikamerką i na monitorze widzi wnętrze nosa. Tomografia pozwala obejrzeć przegrodę nosową i zatoki, a także bada drożność nosa. Do dziurek nosa wkłada się rurki, które są połączone ze specjalnym aparatem. Kiedy pacjent oddycha,...

Nasze akcje

Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil

Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor

Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju

Partner

Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem

Partner

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner