operacje_nosa_gwiazd
East News

Najpopularniejszy zabieg w Hollywood: operacja plastyczna nosa. Czy tylko dla gwiazd?

operacje_nosa_gwiazd
East News

Czy wiesz co łączy Blake Lively, Jennifer Aniston i Cameron Diaz? Każda z nich miała w przeszłości kompleksy na punkcie swojego nosa i postanowiła go poprawić z pomocą chirurga plastycznego. Dzisiaj mogą pochwalić się zgrabnym noskiem i co roku trafiają na listę najpiękniejszych aktorek na świecie. W Hollywood operacje plastyczne nie są niczym specjalnym, jednak w Polsce ciągle wywołują wiele pytań i kontrowersji. Panuje niesłuszne przekonanie, że tego typu zabiegi nie są przeznaczone dla „zwykłych ludzi”, są bardzo drogie i niebezpieczne. Czas przybliżyć temat operacji plastycznej nosa - dla kogo jest, jakie są wskazania i jak wygląda w praktyce.  

 

blake_lively_operacja_nosa
East News


Kto może zrobić operacje plastyczną nosa? 

Istnieją dwa wskazania do operacji plastycznej nosa – estetyczne i funkcjonalne, ale oba te dwa aspekty mogą się ze sobą łączyć. Większość operacji jest spowodowana niezadowoleniem z wyglądu własnego nosa. Garb, krzywy grzbiet nosa, zmiany pourazowe i inne defekty są powodem do kompleksów u wielu osób. Na szczęście, z pomocą sprawdzonego chirurga można zmienić naprawdę wiele: długość nosa, jego szerokość lub kształt czubka. Należy jednak pamiętać, że ostateczny efekt operacji zależy od indywidualnej budowy anatomicznej nosa. 


Dopiero po roku po operacji można oczekiwać ostatecznego wyniku estetycznego, dopiero po całkowitym zagojeniu  – tłumaczy dr hab. n. med. Piotr Trojanowski z Żagiel Med w Lublinie – Lekarz powinien pacjentowi wytłumaczyć, na jakie zmiany w wyglądzie nosa pozwala jego indywidualna budowa anatomiczna. Należy bowiem pamiętać, że to właśnie ona oraz indywidualne procesy gojenia są decydującym czynnikiem mającym wpływ na końcowy wynik zabiegu.

 

nos_cameron_diaz
East News


Wskazania zdrowotne do operacji plastycznej nosa 

Czasem operacja plastyczna nosa może być potrzebna do rozwiązania problemów zdrowotnych np. deformacji przegrody nosowej. Nie jest to ciężka dolegliwość, ale potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, ponieważ utrudnia oddychanie. W efekcie, organizm jest niedotleniony i wpływa to na jego kondycję (notoryczne zmęczenie, senność) i funkcjonowanie poszczególnych narządów, np. ucha krtani, wydolności serca i płuc. Konsekwencjami może być również nieustający katar, chrapanie podczas snu i bezdech. Deformacja przegrody nosowej wpływa negatywnie na cieszenie się z życia, czerpania przyjemności z aktywności fizycznej i sprzyja nawracającym infekcjom górnych dróg oddechowych.

 

operacja_nosa_jennifer_aniston
East News


Jak wygląda zabieg? 

Najpopularniejszym zabiegiem jest rhinoseptoplastyka, czyli operacja przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Może zostać wykonana sposobem „otwartym” lub „zamkniętym”. Pierwsza metoda stosowana jest najczęściej, gdy zmianie ma ulec kształt całego nosa. Polega ona na cięciu w kształcie litery V na słupku nosa, która praktycznie  nie zostawia widocznej blizny. Metoda „zamknięta” jest rozwiązaniem, gdy operowany ma być tylko grzbiet nosa i polega na nacięciu wewnątrz nosa. Jeśli operacja wynika z przyczyn zdrowotnych, wykonuje się septoplastykę. Jest to zabieg laryngologiczny, dzięki któremu chirurg przywraca prawidłową anatomię nosa. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym przez jamę nosa. Po operacji pacjent powinien zostać w szpitalu maksymalnie dobę. Wbrew pozorom, większość operowanych osób nie narzeka na ból po zabiegu. Należy jednak się liczyć z tym, że siniaki wokół oczu utrzymują się ok. 2-4 tygodni. 

 

Gdzie zrobić operację plastyczną? 

Jeśli jesteś zainteresowany plastyką nosa, koniecznie udaj się do profesjonalistów! Operacja plastyczna nosa jest zbyt poważną ingerencją we własny organizm, by na tym oszczędzać lub pójść do pierwszego, lepszego lekarza znalezionego w internecie. 

Bywa, że operujemy ludzi, którzy przychodzą do nas z powikłaniami po takich zabiegach – mówi dr Trojanowski. - Ważne, żeby sprawdzić zarówno kwalifikacje lekarza, jak i samą klinikę. Bardzo istotne aby chirurg mógł przedstawić zdjęcia operowanych wcześniej pacjentów, czyli efekty swojej pracy. Nie muszą one być idealne jak z okładek magazynów, ale jeżeli są estetyczne, naturalne i „tak chcielibyśmy wyglądać” to najpewniej jesteśmy w dobrych rękach.

 

operacja_plastyczna_nosa
Żagiel Med

 

Więcej informacji na temat zabiegu znajdziesz na stronie Żagiel Med w Lublinie.

 

Materiał powstał we współpracy z ośrodkiem medycznym Żagiel Med w Lublinie.

Przeładuj

Metamorfozy uczestniczek "Hotel Paradise"! Która z nich przeszła największą przemianę?

zobacz 01:27