Krystyna Janda broni Rafalali
Akpa/Replika (rafalala.bloog.pl)

Krystyna Janda o Rafalali: Nabrałam dla niej podziwu. Jest potrzebna nam wszystkim

Krystyna Janda broni Rafalali
Akpa/Replika (rafalala.bloog.pl)

W ostatnich dniach dość głośno jest o znanej transseksualistce Rafalali. Nina Kukawska (tak brzmi jej prawdziwe imię) w show-biznesie obecna jest od kilku lat. Oprócz pobicia homofoba w odpowiedzi na obrażanie, ma na swoim koncie kontrowersyjną okładkę dla magazynu LGBT "Replika", na której pokazała swoje wówczas nowe piersi. Szerszej publiczności dała się także poznać za sprawą monodramu "I Bóg stworzył transwestytę", który kilka lat temu wystawiła w swoim teatrze Krystyna Janda.

Aktorka przy okazji premiery dzieła Rafalali udzieliła serii wywiadów. Nasi czytelnicy wysłali do nas fragmenty rozmowy dotyczące transseksualistki opublikowane w "Dużym formacie" cztery lata temu. W ciepłych słowach Krystyna skomentowała jej osobowość i już wtedy zapewniała, że nie martwi się o to, że może spotkać ją agresja na ulicy, bowiem Nina jest... "duża". Zobacz: Skandal na żywo. Rafalala zaatakowała narodowca

Spodziewałam się, że przyjdzie ktoś skrzywdzony, a ona przyszła, jakby tańczyła. Otwarta, ufna, szczęśliwa. Zgodziłam się na projekcję. Zapytałam, czy ma doświadczenie. Powiedziała, że występuje w klubach, a potem dodała, że monodram ma reżyserować Monika Powalisz. To mnie uspokoiło. Dała mi tekst i poszła. Złapałam się na tym, że kiedy wychodziła w samo południe na plac Konstytucji, to się o nią bałam. A potem nabrałam podziwu dla jej odwagi i determinacji. Na szczęście ona jest duża, więc mogłaby nieźle przywalić


Krystyna Janda uważa, że takich postaci jak Rafalala brakuje w Polsce i jak najbardziej są potrzebne społeczeństwu, aby uczyć tolerancji i akceptacji dla wyraźnych i nieco różniących się ludzi.


Transwestyci wchodzą w sztukę, bo to jest droga ku społecznej akceptacji. Zresztą nam wszystkim tutaj potrzebna jest taka Rafalala. Nie w "Gazecie", nie na paradzie, tylko w życiu, na ulicy. Potrzebna jest jej otwartość, akceptacja, bezczelność, bo tylko w ten sposób można nas oswoić. A że się przy tym może spalić jak motyl, to już inna sprawa.A wy co sądzicie o kontrowersyjnej osobowości Rafalali? Czy takie "kolorowe ptaki" na polskich ulicach robią na was wrażenie?

Zobacz: Rafalala czy Agnieszka Foch Tryskolaska? Który transwestyta wygląda lepiej

Tak Rafalala zmieniała się w kobietę:

Przeładuj

Wojewódzki w "Idolu" nazwał ją "Pączkiem". Dziś Nina Cieślińska pracuje w telewizji i wygląda jak zupełnie inna osoba

zobacz 00:48