Minister zdrowia Łukasz Szumowski
East News

Ilu polskich ministrów zaraziło się koronawirusem? Są wyniki badań!

Minister zdrowia Łukasz Szumowski
East News

U ministra środowiska Rafała Wosia w poniedziałek potwierdzono koronawirusa. W związku z tym przebadani zostali wszyscy ministrowie, którzy mieli z nim styczność. Jak wygląda ich sytuacja? Poinformował o tym na specjalnym briefingu minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dostaję wiele pytań o sytuację w rządzie. Jak państwo wiecie pan minister Woś ma pozytywny wynik testu. Jest chory na Covid, czuje się dobrze. Wszystkie osoby, które miały bezpośredni kontakt z panem ministrem Wosiem zostały zbadane przez służby sanitarne - mówił minister.

On sam nie miał styczności z Wosiem, nie musiał więc być poddawany badaniom.

Grupa, która była na Radzie Ministrów została przebadana, wszystkie wyniki są ujemne - dodał Szumowski.

Jak tłumaczył, osoby ze służb newralgicznych dla państwa, jeśli miały styczność z osobą z koronawirusem, aby jak najszybciej przywrócić je do pracy, kierowane są na 7-dniową kwarantannę. Opuszczają ją po kolejnych badaniach wykluczających chorobę.

Dziennikarze pytali też ministra o stan zdrowia współpracowników prezydenta.

Na razie nie mamy zadnych sygnałów o wyniku pozytywnym badania w najbliższym otoczeniu pana prezydenta - stwierdził.

Wcześniej prezydent Andrzej Duda ze względu na potwierdzenie wirusa u ministra Wosia odwołał posiedzenie Rady Gabinetowej. 

Mieliśmy omawiać wraz z rządem kwestie gospodarcze związane z pakietem dla gospodarki. Natomiast, jak państwo wiecie, ogłoszono oficjalnie, że jeden z ministrów miał dodatni wynik badania i to wywołało konieczność uruchomienia odpowiednich procedur. Po konsultacjach z ministerm zdrowia i panem premierem podjąłem decyzję, że rada gabinetowa nie odbędzie się. Kwestia bezpieczeństwa jest najbezpieczniejsza - mówił prezydent.

Rada Gabinetowa zwoływana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dla omówienia spraw szczególnie ważnych dla naszego państwa. Składa się z konstytucyjnych ministrów, którzy obradują pod przewodnictwem prezydenta. Dzisiejsze posiedzenie miało dotyczyć pomocy państwa dla ludzi i biznesów, którzy przez koronawirusa stracili możliwość zarobku. M.in. zawieszeniu rat kredytów.

Prezydent zapowiedział, że Rada Gabinetowa może się odbyć jutro. Dziś zapowiedziano badania wszystkich ministrów, którzy mieli kontakt z zarażonym ministrem Wosiem.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce, 16.03. Zmarła czwarta osoba zakażona koronawirusem. Ile chorych w Polsce?

Prezydent Andrzej Duda
East News

Więcej na temat Andrzej Duda koronawirus
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58