Party Stories
Papież Jan Paweł II i dziecko
Mat. prasowe
Newsy

Dzień Papieski 2018: jak w tym roku uczcimy św. Jana Pawła II?

 

Dzień Papieski, a właściwie Dzień Papieża Jana Pawła II wypada w tym roku 14 października. Święto obchodzimy już po raz 18., a ustanowił je w 2001 r. polski Sejm w hołdzie dla papieża Polaka. Obchodzone jest 16 października - czyli dnia kiedy arcybiskup krakowski, kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jan Paweł II, albo w okolicach tego dnia.

W 2018 roku główne obchody organizowane są w niedzielę 14 października. Hasłem przewodnim jest „Promieniowanie Ojcostwa” i nawiązuje do roli ojca we współczesnym świecie. 

Obchodom będą towarzyszyć wydarzenia religijne i kulturalne - koncerty ewangelizacyjne, czuwania modlitewne, gry miejskie, konferencje, spektakle, musicale czy imprezy sportowe. Centralne uroczystości zorganizowane zostaną w Warszawie i Krakowie. Ich najważniejszym punktem są msze święte - w warszawskiej Bazylice św. Krzyża i w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Finałem obchodów jest Koncert Galowy Dnia Papieskiego transmitowany przez TVP1. 

 

Zobacz: Kożuchowska wspomina spotkanie z papieżem. Nie wszystko było po jej myśli

 

Ważnym elementem święta jest publiczna zbiórka na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Program stypendialny można wesprzeć wpłacając środki na konto Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

81 1320 1104 2979 6023 2000 0001

Więcej informacji - www.dzielo.pl

 

Dzień Papieski 2018
Mat. prasowe

Komentarze
Zapraszamy do dyskusji
Czekamy na Twoją opinię w tym temacie. Dołącz do dyskusji!
Dzień Papieski
Wydawnictwo Biały Kruk
Newsy
„Wstańcie, chodźmy!” 13 października 2019 r. przeżywać będziemy XIX Dzień Papieski

„Wstańcie, chodźmy!” - pod takim hasłem w niedzielę 13 października 2019 r. przeżywać będziemy XIX Dzień Papieski. Wspomnieniami wrócimy do pamiętnego dnia wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Również 40 rocznica I pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny, zachęca nas do refleksji nad przesłaniem, które nam wtedy pozostawił. Był to początek odnowy moralnej człowieka, narodu i Europy. XIX Dzień Papieski przeżyjemy w łączności z obecnym następcą świętego Piotra - papieżem Franciszkiem. W całej Polsce i w środowiskach polonijnych, odbędzie się szereg wydarzeń: Msze Święte, konferencje, koncerty, festyny rodzinne, a także zbiórka na fundusz stypendialny prowadzony przed Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego - „Wstańcie, chodźmy!” - stanowią słowa Jezusa, zapisane w Ewangelii św. Marka. Jest to także tytuł książki św. Jana Pawła II z 2004 r. Papież wspomnieniami wracał w niej do posługi biskupiej w archidiecezji krakowskiej i rozważa tajemnicę powołania. Dzień Papieski organizowany jest od 2000 r. przez Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Organizację, która wspiera zdolną młodzież z niezamożnych rodzin, z małych miejscowości, w realizacji ich edukacyjnych aspiracji od szkoły średniej do ukończenia studiów. Sam Ojciec Święty powiedział o tej idei: „Rzeczywiście jest to dzieło, które należy wspierać, dla dobra całego narodu”.   Programem stypendialnym objęto do tej pory kilkanaście tysięcy uczniów i studentów z całej Polski. Stypendyści oprócz pomocy materialnej, uczestniczą w programie formacyjnym opartym o nauczanie św. Jana Pawła II. W wakacje młodzi ludzie uczestniczą w obozach integracyjnych, które odbywają się w dużych miastach akademickich. To wszystko jest...

Agata Duda
EastNews
Newsy
Piękny gest teściów Agaty Dudy. Pierwsza Dama musi być z nich dumna!

"Rodzice prezydenta" to książka w formie obszernego wywiadu, którego udzielili rodzice Andrzeja Dudy, Janina i Jan Dudowie . Książka jest obfita w szczegóły m.in. z życia prywatnego prezydenta i jego żony Agaty Dudy . Jak podaje "Rewia", pani Janina i pan Jan nie chcieli przyjąć za książkę ani złotówki! Długo namawiani przez wydawców, zdecydowali się w końcu na niewielką kwotę pokrywającą podatek, a resztę pieniędzy oddali jednej z organizacji zajmujących się niepełnosprawnymi oraz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia (...) - czytamy w "Rewii". Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia to fundacja wspierająca zdolnych uczniów, którzy pochodzą z mniejszych miast. Rodzice prezydenta sami są profesorami Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i z pewnością rozumieją, jak bardzo liczą się pieniądze, kiedy młody człowiek chce się kształcić.   Tym bardziej Pierwsza Dama musi być bardzo dumna z decyzji swoich teściów! Warto dodać, że książka z ich udziałem stała się hitem wydawniczym - otrzymała nagrodę Feniks 2016 Księga Życia.   Zobacz też: Dlaczego Agata Duda zniknęła z mediów?   Rodzice Andrzeja Dudy nie chcieli przyjąć wynagrodzenia za książkę.   Pani Janina i pan Jan pieniądze przekazali na fundację. Agata Duda, ich synowa, musi być z nich dumna!   Teściowie Agaty Dudy na premierze książki "Rodzice Prezydenta".

Kożuchowska wspomina spotkanie z papieżem
Akpa
Newsy
Kożuchowska wspomina spotkanie z papieżem. Nie wszystko było po jej myśli
Wyjątkowe wspomnienia gwiazdy

W niedzielę odbyła się długo oczekiwana kanonizacja Jana Pawła II . Polskiego papieża ogłoszono świętym, a do Rzymu pojechało tysiące Polaków, aby celebrować to wydarzenie na Placu świętego Piotra. Wśród nich miała znaleźć się Małgorzata Kożuchowska , która tego samego dnia obchodziła urodziny. Ciężarna aktorka musiała jednak odwołać wyjazd, mimo że był on planowany już od wielu miesięcy. Przypomnijmy: Wielkie plany wzięły w łeb. Ciężarna Kożuchowska nie pojechała do Watykanu Kożuchowska w wielu wywiadach podkreślała, że Jan Paweł II był dla niej olbrzymim wzorem i autorytetem, nigdy też nie ukrywała swojej wiary, wręcz przeciwnie - eksponowała ją ze smakiem i klasą. O swoim stosunku do papieża i zabawnej anegdocie z dzieciństwa, Małgorzata opowiedziała w specjalnym wydaniu "Party. Jan Paweł II Święty". Gwiazda wspomina w magazynie pierwszą pielgrzymkę JPII do Polski, podczas której chciała mu wręczyć kwiaty. Jak skończyła się ta historia?   Ojciec Święty był zawsze dla mnie bardzo ważny. Był autorytetem. Już jako dziecko miałam świadomość, że każda jego pielgrzymka do Polski to wydarzenie, a dla mnie i mojej rodziny święto. W 1979 roku, podczas pierwszej podróży Jana Pawła II do Polski, całą rodziną pojechaliśmy do Warszawy. Staliśmy na trasie przejazdu na Placu Zamkowym. W tym czasie Jan Paweł II podróżował odkrytym papamobile. Tata kupił mi margerytki, żebym wręczyła je papieżowi. I to mi się prawie, prawie udało, ale w ostatniej chwili jedna z osób pilnujących porządku złapała mnie w pasie i odstawiła na bok, udaremniając wręczenie kwiatów. Byłam niepocieszona! - wyznaje w rozmowie z "Party". Wiele lat później Kożuchowskiej udało się spotkać z papieżem i to w naprawdę wyjątkowych okolicznościach. Aktorka wzięła bowiem udział w prywatnej audiencji w Watykanie.   Nie...

Nasze akcje
maseczki-orientana
Fleszstyle

Maseczki stworzone przez naturę – 99% naturalnych składników i 100% skuteczność! 

Partner
kosmetyki-alkemie
Fleszstyle

Alkmie - polska marka, która tworzy kosmetyczne dzieła sztuki!

Partner
Newsy

Natura i nauka łączą siły w walce ze zmarszczkami. Poznaj kosmetyki Botanical HiTech

Partner
jane-perkins
Newsy

Plastikowa REwolucja, czyli o sile REcyklingu!

Partner
anabelle-minerals
Fleszstyle

Doskonały makijaż w duchu eko i zero waste: odkryj mineralne kosmetyki Annabelle Minerals! 

Partner