Janina Ochojska
EastNews
Newsy

Janina Ochojska pokonała raka! Mało kto wie, że od dzieciństwa walczyła o swoje życie 

Janina Ochojska pokonała raka! Mało kto wie, że od dzieciństwa walczyła o swoje życie 

"Janeczko, dziękuję ci też za to, że pokazujesz nam, że życie ma wielką wartość. Niezależnie od tego, jak bywa bolesne, warto skupić się na tym, co piękne", napisała w maju na Instagramie Agata Młynarska tuż po wzruszającej rozmowie internetowej z Janiną Ochojską (65). Choć szefową Polskiej Akcji Humanitarnej czekała jeszcze długa rehabilitacja, a samo leczenie było niezwykle wyniszczające, można już było się podzielić tą wspaniałą wiadomością: udało się, Ochojska pokonała raka! O tym, że choruje, Janina dowiedziała się rok wcześniej, w kwietniu.

„Okazało się w badaniu USG, że mam dwa guzki w piersi i już zajęte węzły chłonne”, mówiła.

Janina Ochojska na wózku inwalidzkim
East News

Podkreśliła jednak, że jest dobrej myśli, a leczenie traktuje jak kolejne zadanie, które musi wykonać. I trudno się dziwić jej podejściu, bo do walki z przeciwnościami losu Ochojska jest przyzwyczajona jak mało kto. Toczy ją od wczesnego dzieciństwa.

ŻYCIE W SZPITALU

„Miałam sześć miesięcy, kiedy zachorowałam na polio (chorobę Heinego-Medina) i trafiłam do szpitala z powrotem. Oczywiście nie mogę tego pamiętać, ale ponieważ zostałam tam na długie lata, nieuchronnie pierwsze, co się wyłania gdzieś z mroków pamięci, to szpital”, wyznała Janina Ochojska w wywiadzie rzece „Niebo to inni”.

Pierwsze osiem miesięcy po ataku wirusa półroczna Janina przeleżała w szpitalu w Bytomiu, gdzie była podłączona do „żelaznych płuc”, aparatu, który umożliwiał jej oddychanie. Najważniejsze było, żeby przeżyła. O kości i mięśnie, siłą rzeczy, troszczono się mniej. Gdy najgorsze minęło, 14-miesięczną Ochojską przewieziono do sanatorium dla dzieci, które przeszły polio.

„Nie mogłam nawet usiąść. Nie było mowy o raczkowaniu. Chodzić zaczęłam, dopiero jak miałam pięć lat”, wyznała.

Ale pierwsze samodzielnie postawione kroki nie były końcem pobytu w sanatorium. Ochojska mieszkała w nim, z niewielkimi przerwami, aż do 12. roku życia. I przez wszystkie te lata codziennie walczyła o to, by odzyskać sprawność, którą odebrało jej polio. Choć dzieciństwo spędziła w szpitalach, uważa je za szczęśliwe i spełnione.

„O życiu na zewnątrz mieliśmy raczej blade pojęcie. To, że żyliśmy w izolacji, wcale nam jednak nie przeszkadzało. Chodziliśmy do przedszkola, do szkoły. (…). Na co dzień mieliśmy dla siebie ogromny park, dziki, niesamowity, z mnóstwem kryjówek, można się tam było bawić w podchody, w Zorro albo w Indian. (…) Jastrzębie nauczyło mnie nie rozczulać się nad sobą i nie skarżyć na swój los”, wyznała Ochojska w „Niebo to inni”.

Ale nauczyła się tam też tego, jaką moc ma solidarność, bo dotknięte różnymi chorobami dzieci w sanatorium wspierały się w trudnych momentach.

Janina Ochojska w czerwonym swetrze
East News

KAŻDY MOŻE COŚ DAĆ

Wpływ na to, że Ochojska mimo własnej niepełnosprawności postanowiła poświęcić swoje życie pomaganiu innym, miały nie tylko lata spędzone w sanatorium, lecz także dom rodzinny. Szefowa PAH nie ukrywa, że jej rodzice byli biedni:

„Głównym źródłem naszej biedy był alkoholizm ojca. (…) Ojciec przepijał pensję, wynosił z domu różne rzeczy; bywało tak, że mama nie miała za co kupić jedzenia”, wspomina Ochojska.

Dopiero kiedy zamieszkała z rodzicami, dotarło do niej, jaki koszmar przeżywają na co dzień jej mama i brat. Wtedy też uzmysłowiła sobie, że gdyby nie pomoc innych ludzi, ona i jej bliscy przymieraliby głodem. Jednak doświadczeniem, które najbardziej ukształtowało Ochojską, był pobyt w Lubuskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Ortopedycznym w Świebodzinie, gdzie trafiła, mając 15 lat. Tam przeszła poważną operację kręgosłupa, która poprawiła jej sprawność, a także, dzięki doktorowi Lechowi Wieruszowi, przeżyła przemianę duchową.

„Powiedział, że niepełnosprawność jest darem, a dokładniej – że będąc niepełnosprawną, ja mam coś więcej, a nie czegoś mniej”, wspominała.

Zrozumiała, że mimo ograniczeń może wiele osiągnąć i wiele dać. Skończyła studia, zaczęła działać w „Solidarności”. Gdy upadł komunizm, postanowiła pomagać mieszkańcom krajów zrujnowanych przez wojny i klęski żywiołowe. W 1992 roku Ochojska założyła Polską Akcję Humanitarną, która do dziś wysłała pomoc ludziom w ponad 40 krajach świata. W zeszłym roku została europosłanką.

Trzy miesiące temu Ochojska mówiła w RMF FM:

„Na pytanie dlaczego ja dostałam tę szansę i wyzdrowiałam, jest odpowiedź: to znaczy, że jestem jeszcze potrzebna, że jeszcze mam coś do zrobienia. Tak to traktuję”.

Janina Ochojska w białej koszuli
East News

Agnieszka Kaczorowska zmagała się z dużymi problemami: "Byłam bardzo uzależniona od swojej fizyczności"

Janina Ochojska w czerwonym swetrze
East News
Newsy
Janina Ochojska teraz walczy z rakiem piersi, a od lat zmaga się ze skutkami innej choroby. Historia jej życia porusza!
Janina Ochojska teraz walczy z rakiem piersi, a od lat zmaga się ze skutkami innej choroby. Historia jej życia porusza!

"Kilka dni temu dowiedziałam się, że choruję na raka piersi. To ogromna rewolucja w moim życiu", wyznała Janina Ochojska (64) w poruszającym filmiku, który opublikowała na Twitterze 17 kwietnia. Od razu zapowiedziała też, że nie zamierza z powodu choroby i czekającej ją chemioterapii rezygnować ze startu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kilka dni później w rozmowie z TVN24 dodała, że walka o zdrowie będzie ciężka, bo nowotwór jest już zaawansowany. Okazało się w badaniu USG, że mam dwa guzki w piersi i już zajęte węzły chłonne - powiedziała prezes Polskiej Akcji Humanitarnej. Podkreśliła jednak, że – podobnie jak jej lekarze – jest dobrej myśli, a leczenie traktuje jak kolejne zadanie, które musi wykonać. I trudno się dziwić jej podejściu, bo do walki z przeciwnościami losu Ochojska jest przyzwyczajona jak mało kto. Toczy ją przecież od wczesnego dzieciństwa. Janina Ochojska opowiedziała o chorobach  Miałam sześć miesięcy, kiedy zachorowałam na polio (chorobę Heinego-Medina) i  trafiłam do szpitala z powrotem. Oczywiście nie mogę tego pamiętać, ale ponieważ zostałam tam na długie lata, nieuchronnie pierwsze, co się wyłania gdzieś z mroków pamięci, to szpital - wyznała Janina Ochojska w wywiadzie-rzece „Niebo to inni”. Pierwsze osiem miesięcy po ataku wirusa półroczna Janina przeleżała w szpitalu w Bytomiu, gdzie była podłączona do „żelaznych płuc”, aparatu, który umożliwiał jej oddychanie. Wyszłam stamtąd z pokrzywionym kręgosłupem. Ważniejsze było to, żebym się nie udusiła, żebym przetrwała pierwszy, najsilniejszy atak choroby. Z konieczności mniej troszczono się o resztę – układ kostny i mięśniowy - wspominała. Gdy najgorsze minęło, Ochojską przewieziono do sanatorium dla dzieci,...

Janina Ochojska
Bart Pogoda
Newsy
Janina Ochojska-Okońska - Misja: Życie
O tym, dlaczego buduje studnie w Sudanie Południowym, o szczęściu, balansowaniu na granicy życia i śmierci z Janiną Ochojską-Okońską rozmawia Elżbieta Pawełek.

Janina Ochojska-Okońska m a tak niespożytą energię, że czasem trudno za nią nadążyć. „Świetnie sobie radzi nawet w ekstremalnych warunkach”, mówią współpracownicy. Kiedy upadnie, jeszcze żartuje: „Spokojnie, mam przecież stalowy kręgosłup”. Jeździła w konwojach z pomocą dla byłej Jugosławii i do Czeczenii, bo uznała, że to jej obowiązek. W 1994 roku założyła Polską Akcję Humanitarną, którą do dziś kieruje, i zdobyła prestiżowy tytuł Kobiety Europy. W głowie kipi jej od pomysłów. Gdyby mogła, wysyłałaby pomoc dla całego świata. Teraz najważniejszy jest Sudan Południowy, wyniszczony najdłuższą wojną współczesnej Afryki. Ale już myśli o misjach w Somalii i Erytrei. Gdy patrzy na swoje życie wstecz, mówi, że to wszystko było jej przeznaczone. – Sudan Południowy, który 9 lipca otrzyma niepodległość, już w dniu narodzin będzie najbiedniejszym krajem świata! Janina Ochojska-Okońska: Dzień dzisiejszy w Sudanie Południowym można porównać do momentu, kiedy Pan Bóg powiedział: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Będąc tam po raz pierwszy, zobaczyłam, co znaczy NIC. Ludzie żyją z tego, co dają im zwierzęta i ziemia. Posługują się prymitywnymi narzędziami. W Bor, drugim największym mieście, stoi kilkanaście murowanych budynków. Reszta jest z blachy albo są to tak zwane tukule, ulepione z ziemi. Jest też targ, gdzie można kupić owoce, ubrania i sprzęty domowe z Chin. Większość ludności żyje w pierwotnych warunkach, bez dostępu do edukacji, służby zdrowia. Co gorsza, również bez dostępu do wody. – Pół wieku wojen domowych, w których zginęło 1,5 miliona cywilów, a cztery miliony Sudańczyków zmuszono do...

Janina Ochojska choruje na raka piersi
East News
Newsy
Janina Ochojska jest bardzo poważnie chora. Poruszające nagranie! "Nie badałam się trzy lata"
Janina Ochojska jest bardzo poważnie chora. Poruszające nagranie! "Nie badałam się trzy lata"

Janina Ochojska postanowiła podzielić się z internautami trudną dla niej informacją. Okazuje się bowiem, że znana działaczka społeczna cierpi na poważną chorobę. Janina Ochojska opowiedziała o niej w nagraniu, które opublikowała na Twitterze. Czy poważna choroba spowoduje, że założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej wycofa się z kandydowania do Parlamentu Europejskiego? Janina Ochojska ma raka piersi Janina Ochojska postanowiła podzielić się z internautami ważną dla niej informacją. Kilka dni temu lekarze zdiagnozowali u niej raka piersi. Janina Ochojska uznała, że opowie o tym, ponieważ chce nakłonić kobiety, aby częściej się badały. Ona sama nieco zaniedbała te kwestie. Ostatnie badanie robiła bowiem ponad 3 lata temu. Dlatego teraz zachęca kobiety, aby regularnie kontrolowały stan swojego zdrowia. Żeby, kiedy spotka nas ta choroba mieć świadomość, że jest to tylko etap w życiu. I każde z nas może znaleźć w sobie tę siłę, by przezwyciężać wszystkie trudności związane z tą chorobą – przekonuje Janina Ochojska w nagraniu opublikowanym na Twitterze.  Zobacz także:  Janina Ochojska apeluje do Jurka Owsiaka: "Nie możesz rezygnować"! Janina Ochojska uspokoiła także tych, którzy mieli zamiar głosować na nią podczas zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Działaczka, która startuje jako "jedynka" z wrocławskiej listy Koalicji Europejskiej, nie ma zamiaru wycofywać się z tego przedsięwzięcia.  Jak państwo wiecie, kandyduję do Parlamentu Europejskiego i chcę państwu powiedzieć, że nie zrezygnuję z kandydowania. Dla mnie kandydowanie jest bardzo ważnym etapem w moim życiu, ponieważ to, co dotychczas robiłam w PAH-u, chce kontynuować w PE – dodała. Kim jest Janina Ochojska? Janina Ochojska to założycielka Polskiej Akcji...

Nasze akcje
wernisaż-12.-kalendarza-artystycznego-gedeon-richter
Newsy
Kobiety i astrologia inspiracją dla polskich artystów. Przedstawiamy 12. edycję Kalendarza Artystycznego
Współpraca reklamowa
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik