Grażyna Kulczyk o luksusie
ONS
Newsy

Najbogatsza Polka: Jeśli my, Polacy, nie pozwolimy sobie na luksus to...

Szczery wywiad z miliarderką

Grażyna Kulczyk to obecnie najbogatsza Polka - jej majątek szacuje się na 2 i pół miliarda złotych. Głównym źródłem jej imponującego dochodu jest Stary Browar w Poznaniu, Kulczyk inwestuje też w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień mieszka w Szwajcarii, ale w naszym kraju regularnie dogląda interesów i pojawia się na wydarzeniach towarzyskich. Przypomnijmy: Najbogatsza Polka jak Lady Gaga. Tak Kulczyk wystylizowała się na wernisaż

Miliarderka udzieliła właśnie obszernego wywiadu Gazecie Wyborczej, którego głównym tematem jest potrzeba luksusu wśród Polaków i ich poczucie estetyki, głównie w przestrzeni publicznej. Kulczyk uważa, że podstawowym problemem jest brak edukacji, która rozwijałaby wrażliwość Polaków. Stary Browar jest jej zdaniem właśnie uczeniem piękna i projektem wybudowanym "ponad miarę".
 

Wyborcza.pl: A może po prostu Polacy nie mają gustu?

Kulczyk: To raczej wina braku edukacji. Nie uczy się dzieci i młodych ludzi estetyki, nie uważa się tego za ważne. I są potem efekty: zatracamy poczucie piękna, obojętniejemy na przestrzeń. A ja uważam, że jest to niezmiernie ważne. I to, co staram się robić od dziesięciu lat w Starym Browarze, ale nie tylko, to jest właśnie uczenie piękna. Dostarczanie publicznego luksusu. Bo Browar jest przykładem miejsca, które zostało wybudowane ponad oczekiwania, nawet ponad miarę. Przecież równie dobry biznes można by robić w przestrzeni mniej efektownej, mniej zadbanej, zrobionej z mniejszą troską o detale. I bez dzieł sztuki - tłumaczy.


Bizneswomen wspomina też zamierzchłe czasy, w których nie dysponowała jeszcze pokaźnym majątkiem, ale odczuwała już potrzebę odczuwania piękna. Wtedy realizowała ją głównie w modzie, szyjąc sobie ubrania.


Od zawsze starałam się otaczać pięknem, na tyle przynajmniej, na ile w czasach mojej młodości piękno można było tu, w szarej PRL-owskiej Polsce, znaleźć. Na studiach potrafiłyśmy na przykład same zrobić sobie cudowne ciuchy. Mój pierwszy płaszcz uszyłam z kupionego w Cepelii koca w żółto-czerwoną kratę - i wyglądałam w nim bosko. W tym odnajdowałyśmy wtedy luksus, piękno, a przynajmniej odlot, który pozwalał nam się wyróżnić. Potem zaczęłam podróżować i dostrzegać, jak bardzo się Polska różni od tego, co oferuje zachodni świat - wspomina.


Kulczyk zauważa też, że Polacy raczej nie zwracają szczególnej uwagi na otaczającą ich przestrzeń, a w piramidzie potrzeb przebywanie w ładnych i zadbanych miejscach jest bardzo nisko.


Nawet dziś, po 25 latach wolności, ciągle są dziedziny życia, w których musimy sporo nadrobić. Bo mówi się: człowiek najpierw musi zjeść, musi kupić samochód, ewentualnie pojechać na wakacje. A czy wokół niego musi być pięknie? Niekoniecznie, bo i tak siada przed telewizorem albo robi grilla i zamyka się we własnych czterech ścianach. Nie ma takiej potrzeby, że miło byłoby popatrzeć na piękną ulicę, na zadbane sąsiedztwo, na zieleń. Bardzo nam tej wrażliwości brakuje. Potrzeba ogromnego wysiłku, żeby ją wypracować. Problem w tym, że czasami mi się wydaje, iż jesteśmy słabymi uczniami. Z piękna wokół zasługujemy co najwyżej na dostateczny - twierdzi.

 


Była żona Jana Kulczyka jest zdania, iż musimy sobie czasem pozwolić na luksus i kulturę, bo na co dzień jesteśmy skazani na dyskontową estetykę Biedronek i Żabek.


Ciągle powtarzam, że jeżeli my, Polacy, nie pozwolimy sobie na kulturę, komfort, czasem nawet luksus, tylko damy się spychać do estetyki Biedronek, Żabek i innych dyskontów - z całym szacunkiem dla nich - to nigdy nie dorośniemy do prawdziwej wrażliwości estetycznej - ostrzega.


Pada również pytanie o feminizm. Kulczyk feministką się nie czuje.
 

Nie jestem feministką, bo uważam, że nie muszę walczyć o to, co mają mężczyźni. Ja to po prostu mam. Musimy nadganiać stracony czas, kiedy pokolenia naszych rodziców, a nawet jeszcze moje pokolenie, miały zupełnie skrzywione spojrzenie na możliwości kobiety i na jej prawa - wyznaje.


Zgadzacie się z nią? Polacy powinni częściej pozwalać sobie na luksus?

Zobacz: Są sławne i mają na koncie miliony - oto 10 najbogatszych Polek w show-biznesie

Grażyna Kulczyk na wernisażu:

"Hotel Paradise": Marietta schudła już 20 kilogramów! Zdradziła nam, jak tego dokonała

Grażyna Kulczyk o pieniądzach
ONS
Newsy
Kulczyk: Bogactwo nie spada z nieba. Mamy takie same kłopoty jak ubodzy
Nowy wywiad z miliarderką

Grażyna Kulczyk to najbogatsza Polka. Jej majątek szacuje się na kilka miliardów złotych, a ona sama nie osiada na laurach, czyniąc kolejne trafne inwestycje. Wyróżnia się nie tylko stanem konta, ale i stylem - biznesmenka kocha ekstrawagancję. Przypomnijmy: Najbogatsza Polka jak Lady Gaga. Tak Kulczyk wystylizowała się na wernisaż W najnowszym numerze "Gali" znalazł się obszerny wywiad z Kulczyk, w którym opowiada o swoim zamiłowaniu do sztuki i chęci inwestowania w kulturę. W rozmowie przewija się też wątek negatywnego postrzegania bogactwa i ludzi zamożnych. Kulczyk przyznaje, że zjawiska te nie są odbierane zbyt pozytywnie w naszym kraju, ale coraz częściej potrafimy cieszyć się z sukcesów innych. Wciąż jednak daleko nam do np. społeczeństwa amerykańskiego.   Słowo bogactwo w polskich warunkach ma zabarwienie pejoratywne. Brzmi czasami wręcz arogancko. A na przykład w USA posiadanie bogatego sąsiada i przyjaciela daje powody do dumy. Przecież sukces napędza, dążenie do niego jest motorem rozwoju. Bogactwo rzadko spada z nieba - trzeba być w czymś dobrym i bardzo ciężko pracować. Mam wrażenie, że dziś w Polsce ten klimat zmienia się na lepsze - zanika odium podejrzeń. Obserwując sukcesy polskich przedsiębiorstw, start-upów, rodzinnych firm, coraz częściej potrafimy się nimi cieszyć - twierdzi Kulczyk. Miliarderka wcale jednak nie uważa, że bycie uboższym oznacza mniej stresów. Jej zdaniem zarówno bogaci, jak i biedni, mają podobne problemy dnia codziennego. Czy ludzie ubodzy mają mniejsze stresy? Wszyscy mamy takie same kłopoty dnia codziennego: rodzinne, zdrowotne... To banał, ale pieniądze same w sobie nie dają szczęścia. Na pewno dają wolność. I poczucie bezpieczeństwa - oczywiście, że lepiej gdy są, niż gdy ich nie ma. Ale bycie na przykład przedsiębiorcą jest niezwykle trudne. Czy ceną bogactwa jest... strach? Nie, to...

Grażyna Kulczyk wywiad dla gazety Monitor
ONS
Newsy
Kulczyk: Nie lubimy zamożnych ludzi, nawet jeśli SPORĄ CZĘŚĆ przekazują na cele szlachetne
Kontrowersyjna opinia najbogatszej Polki

Grażyna Kulczyk jest najbogatszą Polką. Jej majątek szacowany jest na kilka miliardów złotych. Bizneswomen w wielu wywiadach podkreśla jednak, że na wszystko, co ma, ciężko zapracowała. Zapewnia również, że ma takie same problem jak... ubodzy. Przypomnijmy: Kulczyk: Bogactwo nie spada z nieba. Mamy takie same kłopoty jak ubodzy Zarówno sama Kulczyk, jak i cała jej rodzina muszą stawić czoła wizerunkowi najbogatszych Polaków, którzy nie są lubiani przez innych obywateli. Miliarderka nie czuje się z tym dobrze, choć obwinia za to dziennikarzy, którzy zwracają uwagę tylko na jej majątek, omijając tak ważne rzeczy jak jej działania charytatywne czy inwestycję w sztukę . W rozmowie z "Monitorem" przyznała Nie lubimy ludzi zamożnych, bez względu na to, jak sporą część swojego majątku przeznaczają na szlachetne cele. Niezależnie od tego, ile bym zrobiła, jak bardzo angażowała się w sztukę czy filantropię, i tak w pierwszych zdaniach każdego artykułu o mnie czy wywiadu, zawsze jest napisane: najzamożniejsza Polka . To właściwie załatwia wszystko, jakby to była jedyna istotna sprawa. Szach i mat. Dla mnie dużo ważniejsze jest, że zbudowałam fundację, która od 10 lat pozwala młodym na znakomity start, uczy ludzi sztuki, organizuje wystawy - zapewnia Ma rację? Zobacz: Najbogatsza Polka: Jeśli my, Polacy, nie pozwolimy sobie na luksus to... Grażyna Kulczyk jak Lady Gaga na wernisażu:

Grażyna Kulczyk w czarnej sukience
East News
Newsy
Grażyna Kulczyk sprzedała słynny Stary Browar! Kwota może powalić...
Grażyna Kulczyk sprzedała słynny Stary Browar! Kwota może powalić...

Centrum Sztuki i Biznesu Stary Browar nie należy już do Grażyny Kulczyk ! Była żona zmarłego miliardera Jana Kulczyka sprzedała nieruchomość za ogromne pieniądze - około 290 mln euro! Bizneswoman podkreślała, że nie była to dla niej łatwa decyzja, jednak cieszy się, że obiekt trafił w dobre ręce. Nowym właścicielem jest fundusz Deutsche Asset & Wealth Management (Deutsche AWM). W Starym Browarze stworzyliśmy jedno z najbardziej niezwykłych centrów handlu w tej części Europy. Jednocześnie wspólnie z Fundacją Art Stations przez te lata zorganizowaliśmy setki wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięły dziesiątki tysięcy poznaniaków i gości z całej Polski i świata. Jestem dumna, że zrobiliśmy to tu, w Poznaniu, dokładając swoją cegiełkę do rozwoju miasta - cytuje Grażynę Kulczyk TVN24 Biznes i Świat. Stary Browar to jedna z najbardziej rozpoznawanych budowli w Poznaniu. Obiekt ma powierzchnię 47 tys. m kw., a co roku odwiedza go 10 milionów osób.   Zobacz też: Jan Kulczyk był jej mężem przez 33 lata. Kim jest Grażyna Kulczyk?   Grażyna Kulczyk sprzedała Stary Browar   Obecnie w rankingu najbogatszych Polek pierwsze miejsce zajmuje Dominika Kulczyk - córka Grażyny i Jana Kulczyków

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik