Grażyna Kulczyk o luksusie
ONS

Najbogatsza Polka: Jeśli my, Polacy, nie pozwolimy sobie na luksus to...

Grażyna Kulczyk o luksusie
ONS

Grażyna Kulczyk to obecnie najbogatsza Polka - jej majątek szacuje się na 2 i pół miliarda złotych. Głównym źródłem jej imponującego dochodu jest Stary Browar w Poznaniu, Kulczyk inwestuje też w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień mieszka w Szwajcarii, ale w naszym kraju regularnie dogląda interesów i pojawia się na wydarzeniach towarzyskich. Przypomnijmy: Najbogatsza Polka jak Lady Gaga. Tak Kulczyk wystylizowała się na wernisaż

Miliarderka udzieliła właśnie obszernego wywiadu Gazecie Wyborczej, którego głównym tematem jest potrzeba luksusu wśród Polaków i ich poczucie estetyki, głównie w przestrzeni publicznej. Kulczyk uważa, że podstawowym problemem jest brak edukacji, która rozwijałaby wrażliwość Polaków. Stary Browar jest jej zdaniem właśnie uczeniem piękna i projektem wybudowanym "ponad miarę".
 

Wyborcza.pl: A może po prostu Polacy nie mają gustu?

Kulczyk: To raczej wina braku edukacji. Nie uczy się dzieci i młodych ludzi estetyki, nie uważa się tego za ważne. I są potem efekty: zatracamy poczucie piękna, obojętniejemy na przestrzeń. A ja uważam, że jest to niezmiernie ważne. I to, co staram się robić od dziesięciu lat w Starym Browarze, ale nie tylko, to jest właśnie uczenie piękna. Dostarczanie publicznego luksusu. Bo Browar jest przykładem miejsca, które zostało wybudowane ponad oczekiwania, nawet ponad miarę. Przecież równie dobry biznes można by robić w przestrzeni mniej efektownej, mniej zadbanej, zrobionej z mniejszą troską o detale. I bez dzieł sztuki - tłumaczy.


Bizneswomen wspomina też zamierzchłe czasy, w których nie dysponowała jeszcze pokaźnym majątkiem, ale odczuwała już potrzebę odczuwania piękna. Wtedy realizowała ją głównie w modzie, szyjąc sobie ubrania.


Od zawsze starałam się otaczać pięknem, na tyle przynajmniej, na ile w czasach mojej młodości piękno można było tu, w szarej PRL-owskiej Polsce, znaleźć. Na studiach potrafiłyśmy na przykład same zrobić sobie cudowne ciuchy. Mój pierwszy płaszcz uszyłam z kupionego w Cepelii koca w żółto-czerwoną kratę - i wyglądałam w nim bosko. W tym odnajdowałyśmy wtedy luksus, piękno, a przynajmniej odlot, który pozwalał nam się wyróżnić. Potem zaczęłam podróżować i dostrzegać, jak bardzo się Polska różni od tego, co oferuje zachodni świat - wspomina.


Kulczyk zauważa też, że Polacy raczej nie zwracają szczególnej uwagi na otaczającą ich przestrzeń, a w piramidzie potrzeb przebywanie w ładnych i zadbanych miejscach jest bardzo nisko.


Nawet dziś, po 25 latach wolności, ciągle są dziedziny życia, w których musimy sporo nadrobić. Bo mówi się: człowiek najpierw musi zjeść, musi kupić samochód, ewentualnie pojechać na wakacje. A czy wokół niego musi być pięknie? Niekoniecznie, bo i tak siada przed telewizorem albo robi grilla i zamyka się we własnych czterech ścianach. Nie ma takiej potrzeby, że miło byłoby popatrzeć na piękną ulicę, na zadbane sąsiedztwo, na zieleń. Bardzo nam tej wrażliwości brakuje. Potrzeba ogromnego wysiłku, żeby ją wypracować. Problem w tym, że czasami mi się wydaje, iż jesteśmy słabymi uczniami. Z piękna wokół zasługujemy co najwyżej na dostateczny - twierdzi.

 


Była żona Jana Kulczyka jest zdania, iż musimy sobie czasem pozwolić na luksus i kulturę, bo na co dzień jesteśmy skazani na dyskontową estetykę Biedronek i Żabek.


Ciągle powtarzam, że jeżeli my, Polacy, nie pozwolimy sobie na kulturę, komfort, czasem nawet luksus, tylko damy się spychać do estetyki Biedronek, Żabek i innych dyskontów - z całym szacunkiem dla nich - to nigdy nie dorośniemy do prawdziwej wrażliwości estetycznej - ostrzega.


Pada również pytanie o feminizm. Kulczyk feministką się nie czuje.
 

Nie jestem feministką, bo uważam, że nie muszę walczyć o to, co mają mężczyźni. Ja to po prostu mam. Musimy nadganiać stracony czas, kiedy pokolenia naszych rodziców, a nawet jeszcze moje pokolenie, miały zupełnie skrzywione spojrzenie na możliwości kobiety i na jej prawa - wyznaje.


Zgadzacie się z nią? Polacy powinni częściej pozwalać sobie na luksus?

Zobacz: Są sławne i mają na koncie miliony - oto 10 najbogatszych Polek w show-biznesie

Grażyna Kulczyk na wernisażu:

Przeładuj

Michał Szpak ostro do swojej przyjaciółki w "The Voice of Poland"! Jej udział zaszkodzi ich prywatnym relacjom?

zobacz 01:04