Wielkanocne tradycje

Tego nie rób przy wielkanocnym stole! Oto największe gafy, jakie można popełnić...

Wielkanocne tradycje

Wielkanoc, jak każde święto, to doskonała okazja do rodzinnych spotkań, zwłaszcza przy stole. Czego jednak nie wypada robić podczas wspólnego biesiadowania? Jak zachowywać się na uroczystym obiedzie? Jak traktować gości? Czego należy unikać?

Oto krótki poradnik, jak uniknąć gaf, wpadek i kłótni w święta wielkanocne, ale i nie tylko! 

Czego nie robić przy wielkanocnym stole

1. Unikajmy tematów politycznych. Wiadomo, one interesują wszystkich najbardziej, ale i mocno dzielą! Zwłaszcza te, które dotyczą kwestii społecznych. Warto dyskutować, rodzinne spotkania to okazja do wymiany myśli, ale wszystko w granicach rozsądku. Polityka wywołuje skrajne emocje, ale często takie rozmowy kończą się kłótniami i nerwami. Nie warto!

Zobacz także: Dobre maniery w towarzystwie: jak się zachować przy stole?

 2. Nie kładźmy łokci na stół! Nie garbmy się. To mało eleganckie i niestetyczne! 

3. Jedzmy bez pośpiechu! Z rozpoczęciem dania poczekajmy do mementu, aż wszyscy domownicy i goście będą mieli już swój posiłek. Na gorące dania nie dmuchajmy, tylko poczekajmy, aż wystygną!

4. Nie oblizujmy sztućców! 

5. Idąc w gości, pamiętajmy o drobnym prezencie. Kiedy goście przynoszą Ci podarunek, obejrzyj go przy nich - odkładanie na bok może zasygnalizować brak zainteresowania. Jeśli to słodycze/alkohol lub inne rzeczy do zjedzenia/wypicia - nie stawiaj ich na stole - to są rzeczy dla Ciebie! 

6. Jako gospodarz, musisz zadbać o to, aby na stole niczego nie zabrakło. To również Ty odpowiadsasz za zawartość kieliszków - mówiąc prościej - polewasz. 

7. Kobietom należy odsunąć krzesło!

8. Nie życz "smacznego" biesiadnikom! To może zrobić tylko kelner lub kucharz w restauracji. Życzenie "smacznego" jest po prostu infantylne! 

9. Odłóż telefon, wycisz, nie odbieraj! To samo z telewizją - telewizor musi być wyłączony!

10. Nie zachęcaj nikogo do jedzenia - to może tylko babcia: "Przynajmniej mięsko zjedz, ziemniaczki zostaw" - ok, obrazić na babcię się nie możemy. Ale na rodziców/partnera już tak! 

11. Nie dłub wykałaczką w zębach! NIGDY PRZENIGDY PRZY STOLE!

12. Nie wybieraj najlepszych kęsków z półmiska, nie baw sie w upierdliwych klientów działu mięsnego, którzy proszą o plasetrki wędliny z nowego bloku, bo świeższe. Bierz pierwszt kawałek z brzegu. 

13. Pestki, ości itd. wypluwaj na najbliższy ustom widelec lub łyżkę, a potem na talerz. 

To takie podstawowe sprawy :)

 

©kanashe_yuliya/Fotolia

Więcej na temat Wielkanoc
Przeładuj

Basia Kurdej-Szatan zdradza, kiedy wróci do "M jak miłość"! "Znam już termin"

zobacz 00:51