Koszalin
eastnews
Newsy

Ekspert komentuje tragedię w Koszalinie! Co zawiodło?

Ekspert komentuje tragedię w Koszalinie! Co zawiodło?

 

Czy tej tragedii można było uniknąć? W piątek, 4 stycznia, podczas zabawy urodzinowej w escape roomie  w Koszalinie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. Gimnazjalistki zatruły się tlenkiem węgla. Nie udało im się uciec z zakopconego i buchającego ogniem pomieszczenia. Od soboty trwają szczegółowe kontrole escape roomów w całej Polsce, które w Super Expressie skomentował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. Jakie środki bezpieczeństwa powinny zostać zachowane przy tego typu pokojach zabaw?

 

Jasnowidz Krzysztof Jackowski przewidział śmierć Dawidka! Co jeszcze było w jego wizjach?

Paweł Frątczak o tragedii w Koszalinie 

 

Od kilku dni Straż Pożarna kontroluje escape roomy w całej Polsce. Zamknięto już 26 lokali. Ponad 1100 razy zwrócono uwagę właścicielom na wszelkie nieprawidłowości. Niektórzy gospodarze escape roomów nie byli w stanie zapewnić bezpieczeństwa uczestnikom gry.

Osoba myśląca o zajęciu się tego typu działalnością musi zapewnić ludziom bezpieczeństwo. Mam tu na myśli ochronę przeciwpożarową, która powinna być respektowana. Priorytetem jest przede wszystkim zapewnienie ludziom, o czym mówiłem, bezpieczeństwa w zakresie ewakuacji. Zwłaszcza, jeśli dojdzie do sytuacji, w której wybuchnie pożar albo ktoś zasłabnie lub źle się poczuje i będzie musiał wyjść z pomieszczenia - skomentował w tabloidzie st. bryg. Paweł Frątczak.

W rozmowie z dziennikarką dodał, że jeśli ktoś oferuje usługę, to nie zastanawiamy się, czy jest ona bezpieczna. 

Nie zastanawiam się w pocie czoła, czy wszystko będzie w porządku. Ufam, że będzie. Kiedy wsiadam do metra, nie jadę w wagonie zastanawiając się z drżeniem serca, czy dojadę szczęśliwie do końca. Zakładam, że pewien pakiet bezpieczeństwa wykupuję wraz z usługą - wyznał. 

Za bezpieczeństwo w escape roomach odpowiada właściciel. To on powinien zadbać o wszystkie kontrole i przeglądy. 

Być może dojdzie do tego, że zaostrzy się prawo w zakresie funkcjonowania takich lokali. Jednak ciężko wyrokować, jakie decyzje podejmą odpowiednie organy. Może po przedstawieniu raportu panu premierowi coś ulegnie zmianie - skomentował rzecznik. 

Choć premier Mateusz Morawiecki wyraził chęć zmian regulacji w prawie, to Frątczak przypomina, że dużą rolę odgrywa także prawo budowlane. Nie tylko przepisy przeciwpożarowe. 

 Może podwyższając poprzeczkę dojdzie do przestrzegania pewnych norm przez osoby, które są oporne (...) Podkreślam raz jeszcze, właściciele takich miejsc muszą przestrzegać prawo, które jest w tym zakresie przejrzyste. Innego wyjścia nie widzę - zakończył.

 

Od piątku cały Koszalin pogrążony jest w żałobie. Pogrzeb pięciu piętnastolatek, które tragicznie zginęły w escape roomie odbędzie się 10 stycznia. Dziewczynki spoczną razem. 

 

Zobacz też: Polska premiera horroru "Escape Room" wstrzymana! Powodem tragedia w Koszalinie

 

Pięć nastolatek zginęło w escape roomie w Koszalinie 

Koszalin tragedia
Koszalin tragedia

Pogrzeb odbędzie się w czwartek, 10 stycznia

Opinie o escape roomie w Koszalinie

Tragedia w koszalinie, pożar w escape roomie
East News
Newsy
Po kontrolach w całej Polsce zamykane są kolejne escape roomy! Szokujące wyniki...
Po kontrolach w całej Polsce zamykane są kolejne escape roomy! Szokujące wyniki...

  Tragiczny pożar escape roomu w Koszalinie sprawił, że w całym kraju zaczęły się kontrole tego typu lokali. W niedzielę podczas konferencji prasowej, szef MSWiA Joachim Brudziński informował, że inspekcji zostało poddanych już ponad 300 obiektów, a pozostałe są nadal sprawdzane. Już teraz szokują wyniki!  Okazuje się, że w 129 lokalach były poważne nieprawidłowości, a 13 z nich zostało od razu zamkniętych! Raport został przygotowany przez "Fakt".    Zobacz:  Polska premiera horroru "Escape Room" wstrzymana! Powodem tragedia w Koszalinie   Ile jest działających escape roomów w Polsce?   Podczas konferencji prasowej Joachim Brudziński poinformował, że w Polsce jest aktualnie 1100 escape roomów. Do tej pory skontrolowano zaledwie jedną trzecią wszystkich obiektów i już teraz wiadomo, że wyniki kontroli nie są zadowalające. 13 lokali zamknięto, ponieważ nie spełniały wymogów bezpieczeństwa, a właściciele pozostałych lokali byli ukarani mandatami. Jak prezentują się wyniki kontroli w województwie mazowieckim, a jak wygląda sytuacja w pozostałych województwach?   Wyniki kontroli escape roomów w województwie mazowieckim   W województwie mazowieckim dotąd skontrolowano 20 escape roomów. Strażacy w żadnym z kontrolowanych obiektów nie znaleźli takich nieprawidłowości, które sprawiały, że lokal trzeba było zamknąć. Większość z tych obiektów znajduje się na terenie Warszawy, a pozostałe są głównie w Radomiu – powiedział PAP dyżury Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie. Na terenie województwa mazowieckiego działa aż 140 escape roomów i kontrole trwają nadal.   Jak wyglądają wyniki kontroli w pozostałych województwach?   Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego nie stwierdzono większych nieprawidłowości. O tym poinformował PAP Rafał Melnyk, rzecznik prasowy...

East News
Newsy
Znane są przyczyny pożaru w escape roomie. Wnioski strażaków porażają. Tej tragedii można było uniknąć?
Znane są przyczyny pożaru w escape roomie. Wnioski strażaków porażają. Tej tragedii można było uniknąć?

  Oczy całej Polski zwrócone są w stronę Koszalina, gdzie w piątkowy wieczór rozegrał się prawdziwy dramat. Przypomnijmy, że w jednym z escape roomów bawiło się pięć dziewczynek w wieku 15 lat. Nastolatki świętowały w ten sposób urodziny koleżanki. W pewnym momencie w pomieszczeniu obok wybuchł pożar. Choć na miejscu po zaledwie kilku minutach pojawiły się zastępy straży pożarnej, dziewczyn nie udało się uratować.   Zobacz także: Dramat w escape roomie! 5 osób zginęło w pożarze w Koszalinie. Ofiary miały 15 lat   Pożar w escape roomie w Koszalinie: przyczyny tragedii   W sobotę odbyła się specjalna konferencja prasowa poświęcona tej tragedii. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej ujawnił, co było przyczyną dramatu, który rozegrał się w escape roomie. Okazuje się, że specjaliści wykryli tam wiele rażących niedociągnięć.    - Urządzenia grzewcze znajdowały się zbyt blisko materiałów palnych. W pomieszczeniu znaleźliśmy świece, a instalacje były poprowadzone w sposób prowizoryczny - wylicza Paweł Frątczak.    Komendant zaznaczył także, że w regulaminie escape roomu znalazł się zapis, że z zabawy nie mogą korzystać osoby niepełnoletnie - chyba, że są pod opieką dorosłego opiekuna. Wygląda na to, że 26-letni właściciel, któremu udało się uciec przed płomieniami, nie przestrzegał tego zakazu. Strażak zaznaczył także, że choć w pomieszczeniu znajdowały się gaśnice, nie zostały użyte.    - Do tragedii doszło przede wszystkim ze względu na brak zapewnienia właściwej ewakuacji - stwierdził Paweł Frątczak.   Szef MSWiA Joachim Brudziński zapowiedział, że w escape roomach w całej Polsce odbędą się kontrole przeciwpożarowe. Z kolei prezydent Koszalina ogłosił, że w niedzielę w mieście będzie...

Koszalin
EastNews
Newsy
Babcia Miłosza S. uciekła z domu!? Kolejne fakty w sprawie Koszalina...
Babcia Miłosza S. uciekła z domu!? Kolejne fakty w sprawie Koszalina...

  Od piątku, 4 stycznia cały Koszalin pogrążony jest w żałobie. W wyniku zatrucia się tlenkiem węgla podczas zabawy urodzinowej w escape roomie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. Kilka dni po tragedii policja zatrzymała Miłosza S., który prowadził działalność. Jak się okazuje firma nie była zapisana na niego, a na jego... babcię! Jak podaje Wirtualna Polska starsza pani zniknęła! Czy policja namierzyła już seniorkę?   Kto odpowie za tragedię w Koszalinie?    Choć chwilę po tragedii policja zatrzymała Miłosza S., właściciela escape roomu,  szybko okazało się, że nie jego nazwisko figuruje w dokumentach. Formalną właścicielką pokoju zagadek okazała się babcia 28-latka. Policja od razu pojechała do kobiety, aby przesłuchać ją w charakterze świadka. Jak podało WP,  funkcjonariusze odbili się od drzwi seniorki. Starsza pani nie chcąc uniknąć zamieszania wokół jej osoby chwilę po koszmarze opuściła mieszkanie.    Śledczym  zajęło chwilę ustalenie nowego pobytu seniorki. Całe szczęście kobieta nie zapadła się pod ziemię. Jak się okazało starsza pani udała się do swojej siostry. Została już przesłuchana. Zeznała, że wnuk prowadził działalność i ona nic więcej nie wie na temat sprawy.    Wnuczek babci usłyszał zarzut umyślnego stworzenia niebezpieczeństwa wybuchu pożaru i nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pięciu dziewczynek. 28-latek nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Odmówił też składania wyjaśnień. Jak podali obrońcy Miłosza S. Faktowi jest on "zrozpaczony tym, co się stało i nie jest w stanie psychicznie znieść ciężaru, który na niego spadł".     Kiedy odbędzie się pogrzeb?   Pogrzeb pięciu piętnastoletnich dziewczyn odbędzie się w czwartek, 10 stycznia w Koszalinie. Dziewczynki spoczną koło siebie. Organizacją zajmie się miasto.  ...

Nasze akcje
fotona-tatuaż
Fleszstyle

Nieudany tatuaż lub makijaż permanentny ? Wiemy, jak się go pozbyć!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner
Revitalift Filler L'Oréal Paris
Fleszstyle

Wiele może się zmienić w ciągu 10 lat, ale twoja skóra nie musi! Test linii Revitalift Filler L'Oréal Paris

Partner
kosmetyki-weleda
Fleszstyle

Weleda, czyli pielęgnacja w harmonii z naturą i człowiekiem

Partner
Newsy

Stylowy prezent dla mężczyzny? Łączy w sobie design i praktyczność

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner