urodziny Franciszka Pieczki
WOJCIECH STROZYK/REPORTER
Newsy

Franciszek Pieczka kończy 94 lata! Cudem uniknął śmierci w kopalni, pochował ukochaną żonę... 

Życie Franciszka Pieczki to gotowy scenariusz na film! Wybitny aktor, znany z setek ról filmowych i serialowych, świętuje 94. urodziny.

Dokładnie dziś wspaniały aktor, kochający ojciec, dziadek i pradziadek obchodzi piękny jubileusz! O kim mowa? Franciszek Pieczka, czyli słynny Gustlik z serialu „Czterej pancerni i pies”, młodszej części publiczności znany z roli Stanisława Japycza w „Ranczu”, świętuje swoje 94. urodziny! Z tej okazji życzymy mu przede wszystkim dużo zdrowia i przypominamy niezwykłą historię jego życia!

Franciszek Pieczka, Gustlik z serialu "Czterej pancerni i pies", świętuje dzisiaj 88. urodziny!

Franciszek Pieczka kończy 94 lata! Niezwykła historia życia

Franciszek Pieczka przyszedł na świat w Godowie – małej wsi na Śląsku i był najmłodszym z sześciorga rodzeństwa. Jako nastolatek ciężko pracował na roli i wypasał krowy, by pomóc swoim rodzicom w utrzymaniu gospodarstwa. Potem był także… organistą w miejscowym kościele. Ale młodego Franciszka ciągnęło do wielkiego świata. Już jako 10-latek w tajemnicy przed ojcem wymykał się do położonego za czeską granicą kina, by zobaczyć ówczesne gwiazdy ekranu. Rodzice aktora nie rozumieli jego zainteresowania filmem, zdarzało się więc, że za samowolne wyprawy do kina karali młodego Pieczkę – dostawał lanie pasem. Ale nawet to nie zniechęciło go, by spełniać swoje marzenia o byciu aktorem. Bo jednego Franciszek Pieczka był pewien całe życie – nie chciał być górnikiem, tak jak jego ojciec i dziadek.

„Ojciec nie chciał, żebym do kina chodził, mówił, że to świństwo, deprawacja i bezbożność. Gdy w 1938 roku Polacy wkroczyli na Zaolzie, pomaszerowałem z Godowa do czeskich Petrovic, żeby zobaczyć „Znachora”. Kazimierz Junosza-Stępowski był w tej roli nieprawdopodobny! Ze starszymi kolegami zasuwaliśmy do kina z kilkanaście kilometrów na piechotę. Wróciłem do domu, a ojciec już czekał na mnie z pasem. Lał mnie pasem po gołym tyłku i krzyczał: „Jo ci dom Znachora! Jo ci dom Znachora!”. (…) „Pierona, żeby tam bomba jaka rypła, żeby to bezbożnictwo rozwaliła!”, wspominał w jednym z wywiadów Pieczka.

Niestety, pracy w kopalni nie udało się Pieczce uniknąć. Kolega ojca załatwił mu etat w kopalni Barbara-Wyzwolenie w Chorzowie. Podczas jednej ze zmian, na której pracował Pieczka o mały głos nie doszło do tragedii i pan Franciszek cudem uniknął śmierci.

„Zjeżdżałem na dół, ale nie kopałem węgla, tylko przekopy w kamieniu się biło. Wierciliśmy, strzelaliśmy, a jak gruz spadł, to sercówami ładowaliśmy na wózki. Ciężka, fizyczna harówa. O tym, że nie nadaję się do górnictwa, ostatecznie przekonałem się w dniu, w którym rębacz w ostatniej chwili wyciągnął mnie spod walącej się ściany. Płacono nam od metra przekopu, więc nie było czasu na rozmyślanie. W pewnym momencie poślizgnąłem się i upadłem na stalową płytę, na którą leciał odstrzelony kamień. Gdyby przodowy mnie nie zauważył, zginąłbym na miejscu”, opowiadał aktor.

Marzeń o aktorstwie Pieczka nigdy nie porzucił, ale jego ojciec nawet nie chciał słyszeć, że syn będzie zdawał do szkoły teatralnej. Dostał się ma Politechnikę Śląską, ale na wydziale elektroniki wytrzymał zaledwie miesiąc!

„Szajba mi odbiła, zostawiłem kolegom indeks, powiedziałem: „Mocie pamiątka ode mnie, jadę zdawać do teatralnej”. Wszyscy się w czoło pukali. Przyjechałem z walizeczką do domu. Ojciec już w drzwiach mnie strofował: „No co, pieruna, już cię wyciepli?”. „Nie wyciepli, jo zdoł do teatralnej”. Ojciec zaczął rzucać pieronami i wróżył mi, że będę „Hungerkünstler” - głodującym artystą. A najlepsze w tym wszystkim, że on za młodu sam udzielał się w teatrze amatorskim”, opowiada Franciszek Pieczka.

Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę! W swojej karierze Pieczka zagrał w ponad 140 produkcjach. Stworzył niezapomniane role filmowe, choćby w „Chłopach”, „Ziemi obiecanej”, „Jańciu Wodniku” czy „Jasminum”. Ale w sercach fanów na zawsze pozostanie Gustlikiem z „Czterech pancernych i psa”, a serial, w którym grał u boku m.in. Janusza Gajosa, Włodzimierza Pressa i Poli Raksy, odniósł sukces nie tylko w Polsce.

„Pamiętam nasze pierwsze wielkie spotkanie z fanami „Pancernych” w Łodzi. Mieliśmy przejechać czołgiem ulicą Piotrkowską, ale jak władze zobaczyły te potworne tłumy… Pan sobie wyobrazi pół miliona ludzi przy naszej trasie przejazdu. Tyle się ponoć zebrało! No dobrze, rezygnujemy z czołgu. Więc, co robimy? Wymyślono, że przejedziemy do hali sportowej i tam spotkamy się z naszymi wielbicielami. Ale nie jednym samochodem, bo panowało takie szaleństwo, że gdyby ludzie rzucili się na nas, to pewnie zmiażdżyliby razem z autem. „Każdy pojedzie w innym samochodzie” - wykombinowali organizatorzy. Czemu w jednym? Bo jak tłum rzuci się na jednego, to może reszta dojedzie na miejsce albo przynajmniej wszyscy nie zginą od razu (śmiech). Po prostu niewiarygodne”, opowiadał w jednym z wywiadów.

Franciszek Pieczka, Japycz z Rancza, świętuje 94 urodziny
SEBASTIAN WOLNY/East News


Kim była ukochana żona Franciszka Pieczki?

Mimo zawodowych sukcesów dla Franciszka Pieczki najważniejsze było życie rodzinne. Mawiał, że aktorstwo to zwykła praca, dlatego po zakończeniu zdjęć zawsze wracała do domu, do ukochanej żony Henryki i dzieci, bo - co zawsze podkreślał –więzi rodzinne mają wielką siłę. Ukochana żona aktorka, z którą wspólnie przeżyli 50 lat, zmarła w 2014 roku po długiej chorobie. Dla Pieczki była to ogromna strata. Po jej śmierci pan Franciszek wyznał, że żona była nie tylko jego najlepszą przyjaciółką, ale także wspaniałą matką i gospodynią. Zawsze cierpliwą, wyrozumiałą, pełną ciepła…

„Kiedy wspominam życie z moją żoną to muszę powiedzieć, że jeśli miałem jakieś osiągnięcia w tym zawodzie, to w dużej mierze jej to zawdzięczam. (…) Była znakomita kobietą. Jeżeli jeszcze raz mógłbym żyć, to znowu chciałbym spotkać taką - mówił w „Kulisach sławy” o pani Henryce.

Podobno przed śmiercią żona aktorka miała tylko jedno życzenie. Jakie? Aby po jej odejściu mąż ułożył sobie życie i starał się normalnie funkcjonować. W tych trudnych chwilach niezastąpiona dla Franciszka Pieczki okazała się rodzina. Do dziś aktor mieszka razem z synem Piotrem, jego żoną Edytą i dziećmi, a wnuki są jego największą radością.

"Wnuki: Alunia, Ania, Tomek, Adrian, Aleksik i dwóch prawnuków: Filipek i Jeremek, to cały mój dorobek", zdradza Franciszek Pieczka.

Franciszek Pieczka wyjawił, że okres pandemii spędza w gronie rodziny, która dba, by cieszył się jak najlepszym staniem zdrowia. I jak na razie to się udaje. Życzenia, które złożył sobie rok temu, wciąż są aktualne…

"Jestem spokojny, spokój daje mi wiara, wiem, że życie nie kończy się po śmierci. Ostatnio przeczytałem, że z koronawirusa wyleczona została 103-letnia Włoszka. Mam jeszcze 11 lat przed sobą…", powiedział Franciszek Pieczka.

Franciszek Pieczka świętuje 94. urodziny!

Franciszek Pieczka świętuje 94 urodziny
MARIUSZ GRZELAK/REPORTER

Aktor zagrał w ponad 100 filmach, ale największy rozgłos przyniosła mu rola Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies". Widzowie pokochali go też za rolę w "Ranczu".

Zobacz także: Jak dobrze znacie Stacha Japycza z "Ranczo"? Sprawdźcie się w naszym urodzinowym quizie!

Franciszek Pieczka jako Stach Japycz w serialu
ONS.pl

Szukasz idealnego prezentu na urodziny? Wykorzystaj kupon Allegro i znajdź prezent dla każdego (i na każdą okazję!).
Co wiesz o Lodzi z serialu "Ranczo"?
AKPA
Seriale
QUIZ! Co wiesz o Lodzi z serialu "Ranczo"? Sprawdź się!

Musimy przyznać, że Lodzia (w tej roli doskonała Magdalena Kuta) to jedna z naszych najbardziej ulubionych postaci w serialu "Ranczo". Dlatego dziś pytamy o nią! Jak dużo wiecie o tej bohaterce serialu? Czas start!

Zobacz także: QUIZ! "Złote myśli" w "Ranczo" padały jedna za drugą! Jak dobrze je znasz?

Musimy przyznać, że Lodzia (w tej roli doskonała Magdalena Kuta) to jedna z naszych najbardziej ulubionych postaci w serialu "Ranczo". Dlatego dziś pytamy o nią! Jak dużo wiecie o tej bohaterce serialu? Czas start! Zobacz także:  QUIZ! "Złote myśli" w "Ranczo" padały jedna za drugą! Jak dobrze je znasz?

Dorota Chotecka na planie serialu "Ranczo"
Instagram
Seriale
Wraca "Czar par, a czy będzie wielki powrót serialu "Ranczo"? Zobaczcie, co zdradziła nam Dorota Chotecka!
Wraca "Czar par, a czy będzie wielki powrót serialu "Ranczo"? Zobaczcie, co zdradziła nam Dorota Chotecka!

Serial "Ranczo" przez wiele lat był jednym z największych hitów TVP. Produkcja z udziałem całej plejady gwiazd po raz pierwszy została wyemitowana w 2006 roku i w ekspresowym tempie zyskała ogromne grono fanów. Niestety, ostatni odcinek "Rancza" widzowie zobaczyli w 2016 roku i od tamtej pory wszyscy wciąż zastanawiają się, czy powstaną nowe odcinki serialu. O kontynuacji "Rancza" plotkuje się od dawna, jednak do tej pory nie ma oficjalnych informacji o powrocie hitu. A co na ten temat powiedziała nam Dorota Chotecka, czyli serialowa Krystyna Więcławska i Radosław Pazura, który grał byłego męża głównej bohaterki (Lucy) w filmowej wersji hitu?  Podczas prezentacji programu "Czar par", w którym zobaczymy aktorską parę, udało nam się porozmawiać na temat powrotu "Rancza"! Czy serial wkrótce wróci na antenę? Musicie posłuchać, co powiedzieli nam Dorota Chotecka i Radosław Pazura! Zobacz także:  Jak dobrze pamiętasz serial "Ranczo"?! Sprawdź się! QUIZ Serial "Ranczo" wróci na antenę?

Krystyna Kołodziejczyk nie żyje
East News/Viphoto
Newsy
Krystyna Kołodziejczyk nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 82 lat
Media obiegła bardzo smutna wiadomość o śmierci Krystyny Kołodziejczyk. Aktorka znana między innymi z seriali "Czterej Pancerni i pies", czy "Kogel-Mogel" zmarła w poniedziałek w szpitalu. Miała 82 lata.

Nie żyje Krystyna Kołodziejczyk. Jak informuje serwis Interia.pl aktorka zmarła w poniedziałek, 13 września w szpitalu.  Aktorka znana m.in. z seriali  "Czterej pancerni i pies", "Zmiennicy", "Miodowe lata" od dłuższego czasu zmagała się z poważną chorobą. Informację o śmierci Krystyny Kołodziejczyk Interii potwierdziła rodzina aktorki. Dwa tygodnie temu zmarł mąż gwiazdy.  Krystyna Kołodziejczyk nie żyje. Miała 82 lata. Krystyna Kołodziejczyk urodziła się 30 marca 1939 roku. Aktorka ukończyła Wydział Aktorski PWSTiF w Łodzi i zasłynęła rolami w filmach i serialach: "Czterej pancerni i pies", "Dom", " Kogel Mogel ", "Klan", "Złotopolscy", a ostatnio "Ojciec Mateusz" oraz "Usta usta". Gwiazda występowała też na deskach teatrów m.in. Teatru Dramatycznego w Koszalinie, Teatrze Studio w Warszawie czy Och-Teatrze. W 2019 roku została uhonorowana medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 13 września po długim pobycie w szpitalu zmarła w wieku 82 lat. Zobacz także:  Wiesław Gołas nie żyje. Aktor zmarł w szpitalu Internauci wspominają aktorkę i przesyłają kondolencje najbliższym Krystyny Kołodziejczyk: Wspaniała aktorka i kobieta. Pamiętam jak kwestowała na Powązkach.  Doskonała aktorka. Wyrazy współczucia dla rodziny Matka Mariana Koniuszko ze " Zmienników" Po kolei odchodzą wszyscy, którzy bawili od dziecka.. Krystyna Kołodziejczyk miała 82 lata. Widzowie zapamiętają aktorkę jako pogodną i zawsze uśmiechniętą osobę.   

Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Nowości
PartyExtra
Małgorzata Rozenek-Majdan uśmiechnięta
Newsy
Małgorzata Rozenek-Majdan
BZ
Julia Wieniawa w neonowej sukience na lato
Newsy
Julia Wieniawa
BZ
Katarzyna Cichopek na 59 Festiwalu w Opolu
Newsy
Katarzyna Cichopek
BZ
Klaudia El Dursi na plaży
TV-Show
Hotel Paradise
BZ
Ślub od pierwszego wejrzenia x-news
TV-Show
Ślub od pierwszego wejrzenia
BZ
Versace wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Trendy w koloryzacji włosów na wiosnę i lato 2022. Te odcienie robią mocne wrażenie
Marcelina Zielnik
Gorący trend: Dopamine dressing
Fleszstyle
Dopamine dressing to najgorętszy trend sezonu. Obłędną koszulę w stylu Małgorzaty Rozenek-Majdan kupisz w Sinsay za 39,99
Anna Kusiak
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Niemal identyczne kupisz w Sinsay za 35 zł
Newsy
Klaudia Halejcio w najmodniejszych spodniach tego lata. Podobne kupisz w Sinsay za 35 zł
Urszula Jagłowska-Jędrejek
Anna Lewandowska w swetrze za ponad tysiąc złotych
Newsy
Anna Lewandowska w modnym swetrze ponad tysiąc złotych. W Sinsay kupisz podobny za 50 złotych!
Aleksandra Skwarczyńska-Bergiel
Moda uliczna wiosna-lato 2022
Fleszstyle
Najmodniejsze buty na wiosenno-letni sezon. Te modele ma w szafie każda it-girl
Marcelina Zielnik