Alicja Janosz w czarnej bluzce
Właśnie minęło 10 lat od zakończenia pierwszej edycji programu!
1/10
Alicja Janosz w czarnej bluzce

Co dzieje się z finalistami "Idola"? 

Wszyscy doskonale pamiętamy, że pierwszą edycję hitowego programu wygrała Alicja Janosz w wieku 17 lat. Debiutancką płytę (nagrodę za zwycięstwo) Alicja wydała 7 listopada 2002 roku. Chociaż płyta "Ala Janosz" była najchętniej kupowanym albumem debiutanta w Polsce w ostatniej dekadzie i pokryła się złotem to nie spełniła oczekiwań krytyków. Nie przeszkodziło to jednak Alicji w zdobyciu szczytów list przebojów. "Zbudziłam się" i "Zmień siebie" były jednymi z najpopularniejszych utworów 2002 roku.

Zobacz: Kto wygrał Idola?


Prywatnie jest żoną Bartosza Niebieleckiego, perkusisty HooDoo Band. W lipcu 2011 roku para powiedziała sakramentalne "tak". Razem mieszkają we Wrocławiu. Zobacz: Alicja Janosz pokazała męża na pokazie mody
Pod koniec kwietnia 2014 roku okazało się, że Alicja jest w ciąży! Obecnie wokalistka występuje na scenie i poświęciła się macierzyństwu.

A co słychać u innych finalistów "Idola"?

Zobacz: 11 najdziwniejszych momentów w "Idolu"

2/10
Ewelina Flinta

Ewelina Flinta w "Idolu" zajęła 2. miejsce uzyskując wsparcie 32% głosujących. W niecały rok po zakończeniu programu nagrała debiutancką płytę "Przeznaczenie", która zdobyła status złotej. Pochodzące z niej single: "Żałuję" i "Goniąc za cieniem" stały się przebojami i zagwarantowały Flincie występ na festiwalu w Opolu oraz gigantyczną popularność.

W marcu 2005 wydała drugi album - "Nie znasz mnie". Mimo sporej promocji, płyta nie powtórzyła sukcesu poprzedniej. Tylko tytułowy singiel trafił na listy przebojów. Jak na razie jest to ostatnia płyta Eweliny. Obietnice o kolejnym albumie wciąż pozostają niespełnione.

Sukces na chwilę uśmiechnął się do Eweliny w 2008 roku kiedy to razem z Łukaszem Zagrobelnym w roku 2008 wylansowała przebój "Nie kłam, że kochasz mnie", promujący film "Nie kłam, kochanie". W 2009 roku Ewelina otrzymała medal św. Brata Alberta za swoją działalność charytatywną.

Ostatni raz Flintę mogliśmy zobaczyć w projekcie "Starsi Panowie" w marcu 2010 roku duetu Maleńczuk & Kukiz, na którym zaśpiewała dwa utwory z repertuaru Kabaretu Starszych Panów: “Utwierdź mnie” i “Zmierzch”.

Mimo długoletniej przerwy od show-biznesu, Ewelina regularnie koncertuje. Regularnie włącza się również we wszelkiego rodzaju akcje społeczne. W zeszłym roku, wraz z Dodą, walczyła przeciw wprowadzeniu żywności GMO do sprzedaży. Choć piosenkarka nie nagrywa już żadnych przebojów, aktywnie działa na swoim Facebooku. Ostatnio zaskoczyła fanów spontanicznym wyjazdem do USA. Chce spędzić tam miesiąc. Jest to dla niej przygoda życia. Zobacz: Ewelina Flinta przeżywa przygodę życia w Stanach. Gwiazda "Idola" powraca

3/10
Szymon Wydra

Szymon Wydra zajął 3. miejsce w finale "Idola" i zaskarbił sobie sporą sympatię widzów. W grudniu 2002 roku wydał swój pierwszy album z zespołem Carpe Diem "Teraz wiem", a w 2005 zespół nagrał drugą płytę "Bezczas".

W sierpniu 2007 dostał się do półfinałowej piątki polskich wykonawców walczących o reprezentowanie Polski podczas Sopot Festival. Wraz z Carpe Diem wykonał utwór "Gdzie jesteś dziś". Jednak jury wybrało zespół Feel z utworem "Jest już ciemno".

W 2008 roku Wydra brał udział w programie "Gwiezdny Cyrk".

W 2010 roku Szymon pozbył się charakterystycznych długich loków i zmienił też repertuar na bardziej popowy. Nagrał w duecie z Patrycją Kosiarkiewicz piosenkę pt. "Ode mnie". Łącznie wydał cztery płyty długogrające: Teraz wiem (2002), Bezczas (2005), Remedium (2007) i Powołanie (2010), z których tylko dwie pierwsze odniosły komercyjny sukces.

W kwietniu 2011 roku pojawił się po raz pierwszy publicznie ze swoją nową partnerką. Zobacz: Wydra jest zakochany!

Szymon wraz z zespołem Carpe Diem nadal koncertują. Choć ich hity nie są grane w radiu tak jak kiedyś, fani nie zapomnieli o charyzmatycznym artyście. W maju swoją premierę miała płyta "V Element", a promującym ją singlem był utwór "Nie ma nas", który Szymon wykonał m.in. w jednym z programów w Dzień Dobry TVN.

4/10
Gosia Stępień Idol

Gosia Stępień dla wielu była murowaną zwyciężczynią "Idola". Pech jednak chciał, że odpadła tuż przed wielkim finałem.

W 2004 roku wokalistka wystąpiła na festiwalu Top Trendy, śpiewając piosenki "Czułość" i "Gdybyś kiedyś" autorstwa Jacka Cygana i Krzysztofa Herdzina.

W 2007 wzięła udział w projekcie Yugopolis. Zaśpiewała tam piosenkę "Płomień naszych serc". 29 kwietnia 2008 roku ukazała się płyta "Hey Jimi", na której Gosia Stępień zaśpiewała utwór "Crosstown Traffic". Obecnie pracuje nad solową płytą, a jej dotychczasowej twórczości można posłuchać na oficjalnym profilu w serwisie społecznościowym MySpace. Gosia nadal koncertuje, a także udziela lekcji śpiewu. 

5/10
Tomek Makowiecki

Tomek Makowiecki to największe ciacho pierwszej edycji "Idola". Mimo tego, że odpadł w połowie programu, zrobił jedną z największych karier wśród finalistów. Po programie Tomek wydał płytę "Makowiecki Band", która powstała we współpracy z zespołem z Trójmiasta. Single "Spełni się" i "Miasto kobiet", a przede wszystkim cover "Can't Get You Out Of My Head" okazały się przebojami roku.

Po sukcesie płyty Tomek przeprowadził się do Warszawy, nagrał album "Piosenki na nie", ale nie przebił poprzedniego sukcesu sprzedaży. Bardziej alternatywne brzmienie towarzyszyło Makowieckiemu także na pierwszej solowej płycie, "Ostatnie wspólne zdjęcie". Album pokrył się złotem i został uznany za "Płytę Roku" według czytelników Onetu.

Prywatnie Tomek od czterech lat jest mężem Reni Jusis i ojcem dwojga dzieci: Teofila i Gai. Znany jest z ekologicznego trybu życia. Zobacz: Makowiecki robi zabawki z ciecierzycy

Wraz z żoną Makowiecki ustalił, że gdy jedno robi karierę, drugie zajmuje się domem. W 2013 przyszedł czas, kiedy to Tomasz zaczął znów działać na polskiej scenie. W 2013 roku ukazał się jego nowy album - "Moizm", z którego pochodzi singiel "Holidays in Rome". Teledysk do tej piosenki wywołał niemałe zamieszanie. Przypomnijmy: Pamiętacie Makowieckiego? Powraca z NOWYM KLIPEM i chwali się klatą

6/10
Paweł Nowak Idol
AKPA/Facebook

Paweł Nowak był najmłodszym uczestnikiem "Idola". Na castingi przyszedł mając 16 lat i dotrwał do połowy programu. Jego interpretacja utworu "Imię Deszczu" okazała się tak dobra, że Kuba Wojewódzki wracał do niej bardzo często w swoim show.

Obecnie Paweł mieszka w Łodzi i swojej przyszłości nie wiąże z show-biznesem, chociaż raz na jakiś czas chętnie pojawia się na scenie.

7/10
Patrycja Wódz i Alicja Janosz

Patrycja Wódz w pierwszej edycji dotarła do finału, chociaż nigdy nie ukrywała, że od śpiewu woli taniec. Na swoim koncie ma Mistrzostwo Polski, Wicemistrzostwo Europy oraz Świata w konkursach tanecznych w stylu show-dance. Występowała w musicalu "Hair" Teatru Muzycznego w Gdyni oraz "Miss Sajgon", "Grease" i "Koty" w Teatrze Roma.

W 2006 roku dołączyła do stworzonego z castingu zespołu Queens, z którym wydała płytę "Made For Dancing" i wystąpiła na preselekcjach do festiwalu Eurowizji. Spekulowało się, że Wódz zakończyła współpracę z grupą po nieudanej korekcie nosa.

Obecnie Patrycja jest mężatką a jej pełne nazwisko to Patrycja Wódz-Kujawska.

8/10
Ania Dąbrowska

Ania Dąbrowska to ewenement polskich programów talent-show. Chociaż z "Idola" odpadła jako druga, zrobiła najbardziej zawrotną karierę  spośród wszystkich uczestników.

Zadebiutowała w 2004 roku płytą "Samotność po zmierzchu", która odniosła ogromny sukces (40 tys. sprzedanych egzemplarzy!) i zdobyła uznanie krytyków. Album dostał bardzo dobre recenzje, a jego premierę poprzedzał singel "Tego chciałam", który stał się jednym z flagowych utworów Ani.

W 2008 roku ukazała się jej druga płyta, "Kilka Historii Na Ten Sam Temat". Płyta dostała bardzo przychylne recenzje i osiągnęła jeszcze większy sukces niż poprzednia, uzyskując już 1,5 miesiąca po premierze miano platynowej i rozchodząc się w ilości 50 tys. sztuk.

Później Dąbrowska wydała jeszcze dwie hitowe płyty. "W spodniach czy w sukience?" i "Ania Movie". Obie odniosły porównywalny sukces komercyjny i sprzedażowy. Ostatni z nich utrzymywał się przez 7 tygodni na szczycie listy OLiS.

W październiku 2012 roku ukazała się jej nowa płyta "Bawię się świetnie", która trafiła na 2. miejsce listy najchętniej kupowanych płyt.

Piosenkarka od 2002 roku związana była z Pawłem Jóźwickim. 26 lipca 2010 roku urodził się syn pary, Stanisław, a w 2013 na świat przyszedł drugi syn wokalistki. Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich była informacja o rozstaniu muzycznej pary. Przypomnijmy: Koniec wielkiej miłości. Dąbrowska rozstała się z facetem po 10 latach. 

Gwiazda na chwilę zrezygnowała z pracy, jednak nie mogła wytrzymać długo bez muzyki. Przygotowuje się do wydania kolejnego albumu, a w międzyczasie napisała ostatnio hit dla Dody - "High Life". 

Gwiazda komponuje również piosenki m.in. dla Moniki Brodki, Edyty Górniak, Natalii Kukulskiej i Ani Rusowicz.

Ostatni singiel Ani, "Jeszcze ten jeden raz":


9/10
Mike Zawitkowski Idol

Mike Zawitkowski odpadł z programu jako pierwszy, razem z Kubą Rutnickim. Na co dzień mieszka w kalifornijskim Berkeley, gdzie pracuje w firmie szkolącej menedżerów.

Pasją Mike'a jest muzyka, więc bardzo chętnie nagrywa i komponuje piosenki. Nie udało mu się wydać solowej płyty, ale wierzy, że taki dzień kiedyś nastąpi.

W 2011 roku Mike powiedział sakramentalne "tak". Więcej informacji na temat Zawitkowskiego znajdziesz na jego oficjalnym blogu.

10/10
Kuba Rutnicki

Kuba Rutnicki do finałowych odcinków "Idola" trafił przypadkiem, być może dlatego też odpadł z nich jako pierwszy. Swoim głosem wzruszył mamę, która słyszała pierwszy raz w życiu jak jej syn śpiewa. Jego cover "Wehikuł czasu" według wielu był lepszy od oryginalnego wykonania zespołu Dżem.

Ukończył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od trzech kadencji jest posłem Platformy Obywatelskiej. Od 6 lat organizuje turniej plażowej piłki siatkowej "Rutnicki Cup", w których udział wzięło dotychczas ponad 5 tys. siatkarzy z Wielkopolski i z innych województw.

Udział w "Idolu" traktuje jako jednorazową przygodę.