ONS
Newsy

Lekarz namawiał Figurską do aborcji: Powiedział, że dziecko ma zespół downa

Aktorka stanęła przed bardzo trudną decyzją

W Polsce aborcja cały czas jest tematem tabu. Politycy nieustannie toczą spory, czy zalegalizować zabieg usunięcia ciąży. Na razie nasze prawo zezwala na aborcję tylko w przypadku, kiedy zagraża ona zdrowiu albo życiu matki bądź jej dziecka. Przed takim wyborem stanęła m.in. Dominika Figurska, aktorka znana z ról w serialach "M jak miłość", "Prawo Agaty" czy "Barwy szczęścia".

Aktorka będąc w 12 tygodniu trzeciej ciąży zrobiła sobie badania. Gdy wychodziła z gabinetu lekarskiego była załamana diagnozą. Okazało się, że jej dziecko może mieć wadę genetyczną. O traumatycznych chwilach Dominika opowiedziała na kanapie w "Dzień Dobry TVN":

- Poszłam do renomowanej kliniki we Wrocławiu. Lekarz zrobił mi USG w 12 tygodniu i okazało się, że parametry są bardzo przekroczone. Powtórzył badanie, on zrobił to trzeci raz. Pojawiły się emocje i nerwy, czułam, że coś jest nie w porządku . Lekarz powiedział, że nie ma dobrych wiadomości, wskazuje wszystko na to, że dziecko ma wadę genetyczną. Powiedział, że to jest zespół downa lub jedna z 400 innych chorób. Byłam w szoku. Po urodzeniu dwójki zdrowych dzieci nie dopuszczałam takiej myśli.


W pewnym momencie lekarz wprost zasugerował jej aborcję:

- Ja się tym nie zajmuję, ale tu ma pani wizytówkę lekarza, który może pani pomoże. Chodziło o usunięcie ciąży.


Figurska jest bardzo wierzącą osobą i ze względu na swoje przekonania religijne nie mogła pozwolić na zrobienie zabiegu przerywającego życie dziecka. W rozmowie z "Dzień Dobry TVN" przyznała jednak, że przez chwilę pomyślała o aborcji.

- Ta myśl została wyparta przez obraz moich dwóch córeczek, zdrowych, pięknych. Pojawiła się gdzieś ta myśl w tym natłoku, ale nie pomyślałam o niej dłużej niż sekundę. Oswajaliśmy się z mężem, że będziemy mieli chore dziecko. Już nawet pokochałam te dzieciątko chore i biedne.


Na szczęście trzy tygodnie później aktorka powtórzyła badania w innej klinice. Okazało się, że wcześniej gwiazda trafiła na młodego i niedoświadczonego lekarza, który zareagował zbyt pochopni i nieco impulsywnie. Ostateczna diagnoza nie wskazywała żadnego upośledzenia.

W trudnych chwilach Figurska nie była sama. Cały czas wspierał ją mąż, Michał Porasiński. Jej synek Józio urodził się całkowicie zdrowy. Mamy nadzieję, że słowa aktorki dodadzą otuchy innym kobietom, które być może spotka podobna sytuacja.

Zobacz: "Uważamy życie każdego dziecka za dar od Boga"
Dominika Figurska jest w ciąży
ONS
Newsy
Figurska spodziewa się dziecka. Poprzednie ciąże aktorki miały bardzo dramatyczny przebieg
Na kiedy planowany jest poród?

Dominika Figurska to dość znana polska aktorka serialowa, która grała z powodzeniem m.in. w kultowym "Zostać Miss" czy "M jak Miłość". Jednak duży rozgłos w mediach przyniosły jej zawirowania w życiu prywatnym i dramatyczny przebieg ostatniej ciąży. Przypomnijmy: Lekarz namawiał Figurską na aborcję. Opowiedziała o tym w DDTVN Wszystko wskazuje jednak na to, ze Figurska nie zraziła się dość bolesnymi doświadczeniami. Jak donosi tygodnik "Na Żywo", aktorka jest w ciąży i spodziewa się piątego już dziecka i wraz z mężem Michałem Chorosińskim nie posiada się ze szczęścia. Kiedy maluch przyjdzie świat? Według informacji tygodnika poród planowany jest na maj tego roku, więc Dominika jest obecnie w około piątym miesiącu ciąży. Płeć dziecka nie została jeszcze ujawniona.   Jesteśmy katolikami, uważamy życie każdego dziecka za dar od Boga - skomentował przyszły tata. Szczęśliwym rodzicom gratulujemy! Zobacz: Figurska chciała usunąć ciążę! Anna Czartoryska z ciążowym brzuszkiem na salonach:

Dominika Figurska urodziła piąte dziecko
ONS
Newsy
Figurska urodziła swoje piąte dziecko. Wszystko było trzymane w tajemnicy
Znamy płeć i imię dziecka

Na początku roku w mediach pojawiła się informacja, że aktorka Dominika Figurska spodziewa się swojego piątego dziecka. Była to o tyle zaskakująca wiadomość, że jedna z poprzednich ciąż była zagrożona, a lekarz namawiał ją na jej przerwanie. Jak się później okazało, jego obawy o stan płodu były nieuzasadnione i do aborcji nie doszło. Przypomnijmy: Lekarz namawiał Figurską do aborcji: "Powiedział, że dziecko ma zespół downa" Wyraźnie zaokrąglona aktorka w styczniu odwiedziła studio "Dzień dobry TVN", gdzie potwierdziła, że faktycznie jej rodzina wkrótce ponownie się powiększy. Wszyscy z niecierpliwością oczekiwali tego dnia, ale z powodu usunięcia się gwiazdy z życia publicznego, ciężko było określić kiedy może dojść do ewentualnego rozwiązania. Jak informuje "Rewia", Dominika poród ma już za sobą. Mały Jan Paweł urodził się 29 kwietnia, dwa dni po kanonizacja Papieża Polaka.  Gratulujemy. Zobacz: Figurska na chwilę przed porodem. Jej poprzednie ciąże były zagrożone   Alicja Janosz oczekuje pierwszego dziecka. Tak wygląda jego pokoik:

Ciężarna Dominika Figurska w Dzień Dobry TVN
dziendobry.tvn.pl
Newsy
Figurska urodzi piąte dziecko: Chcemy mieć jeszcze więcej dzieci
Aktorka po raz pierwszy pokazała się w ciąży

Tydzień temu jedna z kolorowych gazet podała, że Dominika Figurska jest w ciąży. Aktorka ma już czwórkę dzieci, a jedna z jej poprzednich ciąż przebiegała w dramatycznych okolicznościach. Lekarz prowadzący jej ciążę sugerował nawet Figurskiej aborcję. Przypomnijmy: Figurska spodziewa się dziecka. Poprzednie ciąże aktorki miały bardzo dramatyczny przebieg Dominika gościła dziś w studiu "Dzień Dobry TVN", gdzie potwierdziła doniesienia mediów i z uśmiechem na twarzy i całkiem pokaźnym brzuszkiem opowiadała o piątej ciąży. Jak słusznie zauważyła Jolanta Pieńkowska , tak duża rodzina w dzisiejszych czasach to rzadkość i młode małżeństwa niezbyt często decydują się na tak pokaźną gromadę maluchów. Skąd taka decyzja u Figurskiej i jej męża?   Myśleliśmy, że może na trójce już się zakończy. Potem podjęliśmy decyzję, że chcemy mieć jeszcze więcej dzieci, a jeśli chcemy to już teraz, bo uważam, że teraz jest odpowiedni czas. Nie chciałabym mieć dziecka później, im wcześniej tym lepiej, tak bym to określiła - wyjaśniała aktorka. Okazuje się też, że para tuż po ślubie obiecała sobie, iż docelowo będzie miała właśnie piątkę dzieci. Figurska przyznaje jednak, że wtedy nie traktowali chyba tych deklaracji zbyt poważnie. Z narodzinami kolejnych zrozumieli natomiast, jak wielką radość sprawia ich pojawienie się na świecie. Jej entuzjazm podczas wypowiedzi był niespotykany.   Przed ślubem umawialiśmy się z mężem, że będziemy mieli pięcioro dzieci, ale wtedy jak o tym mówiliśmy to było tak pół żartem, pół serio. Te decyzje tak naprawdę pojawiały się w trakcie. Jak pojawiło się pierwsze dziecko to wydawało nam się, że to koniec świata i na pierwszym się skończy. Potem pojawiło się drugie i trzecie i nagle zobaczyliśmy, że to może być coś pięknego, że te dzieci to wielki skarb. I pojawiło się...

Nasze akcje

Uwielbiasz taniec? Rozwijaj swoje umiejętności i dziel się nimi ze światem!

Partner
Newsy

Kosmetyki, które dbają o ciebie i planetę. Poznaj nową linię przeciwzmarszczkową Laboratorium Kosmetycznego Ava

Partner

Lubisz zieloną herbatę? Poznaj jej prozdrowotne właściwości

Partner

Słuchawki jak ekskluzywne kosmetyki? To możliwe z Huawei FreeBuds Lipstick

Partner
Newsy

Pierścionek zaręczynowy w codziennych stylizacjach. Sprawdź najmodniejsze zestawienia na jesień 2021

Partner
Kosmetyki Neboa
Newsy

Zadbaj o włosy w duchu eko. Jak duży wpływ na planetę ma zawartość naszych kosmetyczek? Będziesz zaskoczona!

Partner