Dexoftyal MD
Adobe Stock

Na ratunek suchym i podrażnionym oczom. Poznaj nasze sposoby!

Dexoftyal MD
Adobe Stock

Nie jesteś sama! Nawet co trzeci pacjent, zgłaszający się po pomoc do okulisty, zmaga się z dyskomfortem, pieczeniem, zaburzeniami widzenia, a także nadmiernym łzawieniem. Zespół Suchego Oka jest powszechny, ale dzięki nowoczesnym preparatom można szybko i skutecznie zwalczyć jego objawy.

Suche i podrażnione oczy - przyczyny

Wzrok jest jednym z naszych podstawowych zmysłów. Wiele czynników zewnętrznych wpływa na komfort naszego widzenia. Są to np. klimatyzacja, ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza, wiatr. Przyczyną podrażnienia i suchości mogą być też nasze nawyki jak np. zbyt długie korzystanie z urządzeń elektronicznych,  powodujące rzadsze mruganie. To elementy, na które w pewnym stopniu mamy wpływ. Jednak w przypadku Zespołu Suchego Oka problem jest bardziej złożony. Dolegliwości mogą być wywołane przez niedostateczne wydzielanie łez, ich nadmierne parowanie lub nieprawidłowy skład. Nasze łzy pełnią szalenie ważną funkcję i produkowane są nieustannie w celu nawilżania powierzchni oka. Nie tylko wtedy, gdy… zalewamy się łzami w wyniku smutku lub radości.

Jak rozpoznać Zespół Suchego Oka?

Niech nie zwiedzie cię łzawienie oczu! Wbrew pozorom może być to jeden z objawów Zespołu Suchego Oka. Twój niepokój powinno wzbudzić także uczucie piasku pod powiekami, nadwrażliwość na światło, uczucie dyskomfortu, pieczenie, swędzenie i podrażnienie. Mogą wystąpić także zaburzenia wzroku w postaci przejściowego zamazanego widzenia. W razie wystąpienia objawów, skonsultuj się z lekarzem okulistą.

Wiele czynników ryzyka zwiększa szanse wystąpienia Zespołu Suchego Oka. Na przykład wraz z wiekiem dochodzi do zmniejszenia produkcji łez oraz zaburzenia ich składu. Czujność powinny zachować osoby po przebytych zabiegach okulistycznych, stosujące niektóre leki (np. antykoncepcyjne, przeciwlękowe czy przeciwhistaminowe) oraz zmagające się z chorobami przewlekłymi jak reumatoidalne zapalenie stawów, trądzik, cukrzyca czy choroby tarczycy. Nie bez znaczenia jest również nasza dieta (szczególnie niedobór kwasów omega-3) i nawyki – długotrwałe prowadzenie pojazdów i wpatrywanie się w ekran komputera przez znaczną część dnia. Słowem – Zespół Suchego Oka może pojawić się u każdej z nas. 

Dexoftyal MD
Adobe Stock

Jak poprawić komfort widzenia?

Pierwsza myśl – nawilżać! I słusznie. Jednak oprócz redukcji odczuwalnych objawów, powinniśmy zadbać także o regenerację powierzchni oka. Pojawienie się ubytków w komórkach nabłonka rogówki może nasilać dyskomfort. Dlatego, przy wyborze kropli nawilżających do oczu, warto zwrócić również uwagę na zawartość substancji o działaniu regenerującym (np. dekspantenol). Takim preparatem jest Dexoftyal MD, który oprócz nawilżającej hydroksypropyloocelulozy uzupełniony jest także o dekspantenol (prowitamina B5). Substancja ta wykazuje działanie wspierające dla regeneracji powierzchni oka. Jedna kropla Dexoftyalu MD zapewnia więc nawilżenie i regenerację, a uczucie ulgi pojawia się natychmiast po zastosowaniu.

Dexoftyal MD
Mat. prasowe

Dexoftyal MD jest dostępny w większym opakowaniu niż standardowe – 15ml. Mają wygodne opakowanie bez skomplikowanych aplikatorów, dlatego sprawdzą się doskonale w przypadku seniorów i osób niewprawionych w zakraplaniu oczu.

Jak prawidłowo zakraplać oczy?

Wiele osób popełnia podstawowy błąd, wpuszczając krople do wewnętrznego kącika oka. Prawidłowo należy jednak zakroplić zewnętrzny kącik. W sen sposób preparat szybko i dokładnie pokryje całą powierzchnię oka.

Przed rozpoczęciem wpuszczania kropli dokładnie umyj ręce. Następnie odchyl głowę do tyłu, palcem wskazującym jednej ręki delikatnie odciągnij dolną powiekę. Spójrz w górę i wpuść pojedynczą kroplę do zewnętrznego kącika oka. Zamknij oko i uciśnij palcem wewnętrzny kącik oka u nasady nosa. Poczekaj chwilę i powtórz czynności z drugim okiem.

Artykuł powstał z udziałem marki Dexoftyal MD

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Więcej na temat zdrowie choroby oczu
Przeładuj

Taniec z Gwiazdami. Czy były mąż Kuba Rzeźniczak kibicował Edycie Zając w finale? Odpowiedź modelki wymowna!

zobacz 01:43