Adam Bielecki w Dzień dobry TVN Maciej Berbeka w górach Adam Bielecki Adam Bielecki Adam Bielecki
Adam Bielecki w Dzień dobry TVN
East News
1/5
Adam Bielecki w Dzień dobry TVN
East News

Adam Bielecki po akcji ratunkowej na Nanga Parbat, w wyniku której udało się uratować życie Elisabeth Revol,  stał się bohaterem. Coraz więcej mówi się o jego sukcesach, bohaterskiej postawie i miłości do gór. Jednak nie zawsze tak było. W 2013 roku Bielecki zdobył zimą szczyt Broad Peak, ale poza nim tylko Artur Małek zdołał zejść ze szczytu do bazy. Życie na Broad Peak stracili Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Ich bliscy często w wywiadach obwiniali Adama i Artura o to, że zaczęli szybko schodzić ze szczytu i zostawili kolegów, którzy mieli problemy po zdobyciu ośmiotysięcznika. Adam Bielecki jako pierwszy doszedł do czwartej bazy - choć rozmawiał przez radio z Kowalskim i namawiał go do zejścia niżej, sam nie był w stanie wrócić po niego. Wielu ekspertów podkreślało, że Kowalski i Berbeka opadli z sił po zdobyciu szczytu, a fakt, że ich dwóch szybszych kolegów zaczęło schodzić i zostawiło ich, mógł przyczynić się do tego, że psychicznie się załamali i nie byli w stanie zejść niżej.

 

Teraz po bohaterskiej akcji na Nanga Parbat, Adam Bielecki znów jest na językach wszystkich, ale tym razem jego postawa jest chwalona. Czy przez wszystkich? Co o całej akcji mówi Krzysztof Berbeka, syn Macieja Berbeki? Zobacz kolejny slajd!

 

ZOBACZ: Adam Bielecki miał wypadek na K2! "Spadł na niego kamień. To głębokie obrażenia"

2/5
Maciej Berbeka w górach
East News

Krzysztof, syn himalaisty, który w 2013 roku zginął w czasie zejścia z Broad Peak, udzielił wywiadu serwisowi dziennik.pl. Czy śledził akcję na Nanga Parbat?

Kiedy to się zaczęło, wyłączyłem radio i telewizję. Nie byłem w stanie. Z Asią, byłą partnerką Tomka Mackiewicza, jesteśmy sąsiadami. Nasze dzieci chodziły razem do przedszkola. Jestem z nimi całym sercem. Nie mogę uwierzyć, że ludzie mają odwagę wypowiadać się na tematy, o których nie mają pojęcia, i z taką łatwością rzucają bolesne oskarżenia - powiedział Berbeka. 

Co sądzi o postawie Adama Bieleckiego?

 

ZOBACZ: „Gdybyśmy poszli po Tomka Mackiewicza, Revol by umarła’’. Poruszające słowa Adama Bieleckiego o akcji na Nanga Parbat

3/5
Adam Bielecki
Facebook/Adam Bielecki

W dalszej części wywiadu padło pytanie, czy Adam Bielecki nocnym wejściem na Nanga Parbat i uratowaniem Elisabeth Revol odkupił swoje winy?

Bałem się, że mnie pani o to zapyta. Nie wiem. Myślę, że silna psychika Denisa Urubko miała wielkie znaczenie w tej akcji.

To Bielecki jest bohaterem. 
...

Dlaczego pan nic nie mówi?
 

Ok, jeżeli się komuś pomaga, to w tym momencie tak, jest się bohaterem.

 

Co jeszcze syn Macieja Berbeki powiedział na temat Adama Bieleckiego? Okazuje się, że w 2013 roku Bielecki rozmawiał z rodziną Macieja. Czy ich przeprosił?

 

ZOBACZ: Niepokojący wpis Denisa Urubko i dramatyczne podsumowanie Cichego: „Oceniając realnie, daję pięć procent szans”. Polacy nie zdobędą K2?

4/5
Adam Bielecki
Facebook

Adam Bielecki w 2013 roku przyjechał do Zakopanego na spotkanie z rodziną Macieja Berbeki. Podczas wywiadu z Krzysztofem Berbeką, padło pytanie czy Bielecki przeprosił bliskich Macieja za to, co stało się podczas wyprawy.

Nie ma za co przepraszać. Myślę, że on nie wiedział, jak się zachować tam na górze. Kiedy wychodzili, to mój ojciec wszystkich prowadził. Bazowali na jego wiedzy i doświadczeniu. On traktował tych chłopaków, jak nas, swoich synów. Potem kiedy grupa zaczęła się rozdzielać, ojciec został z Tomkiem Kowalskim, który szedł najwolniej, powiedział Krzysztof Berbeka. 

5/5
Adam Bielecki
Facebook/Adam Bielecki

Denis Urubko, Adam Bielecki, Elisabeth Revol szczęśliwi po akcji ratunkowej na Nanga Parbat. 

Więcej na temat Tomasz Mackiewicz