Fotolia.pl

5 zasad zimowej pielęgnacji skóry

Fotolia.pl

Chyba na palcach jednej ręki można policzyć osoby, które kochają zimę. W tych miesiącach oprócz zimna dokucza nam klika problemów urodowych - spierzchnięte usta, przesuszone dłonie, rumień na twarzy. Zna je chyba każda z nas!

Przeczytajcie więcej o kosmetycznych nowościach

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry zimą:

1. Bezpieczne nawilżanie

Skóra powinna być odpowiednio nawilżana przez cały rok. Jest jej to potrzebne latem, przy wysokich temperaturach i silnym promieniowaniu UV, ale także zimą - chłodne powietrze może ją równie mocno wysuszać. Im niższa temperatura, tym mniej wilgoci w powietrzu, bo woda, która się w nim znajduje, zamarza. Dlatego twarz i ciało nawilżamy w tradycyjny sposób głównie na noc, a na dzień stosujemy specjalne zimowe preparaty.

2 .Prawidłowe natłuszczanie

Pielęgnacja skóry zimą polega głównie na jej ochronie przed przesuszeniem. Dyskomfort związany z napięciem, pieczeniem, a nawet kłuciem i swędzeniem to typowe objawy dla tego stanu. Przesuszona tkanka traci również swoje funkcje ochronne i często pęka, przez co jest jeszcze bardziej narażona na różnego rodzaju stany zapalne oraz wnikanie drobnoustrojów i alergenów.

Nadmierne przesuszenie sprawia, że skóra staje się mało elastyczna oraz traci napięcie i jędrność – jednym słowem szybciej się starzeje. Aby temu przeciwdziałać, najlepiej jest stosować kosmetyki natłuszczające. Być może to zaskakujące, ale najbardziej skutecznym preparatem chroniącym barierę lipidową jest zwykła wazelina!

3. Wygaszanie stanów zapalnych

Naczynia krwionośne pod wpływem zimna zwężają się, by zatrzymać ciepło. Poszerzają się, gdy gwałtownie zmieniamy temperaturę ciała, przez co twarz robi się czerwona. Na takie działanie najbardziej narażeni jesteśmy właśnie zimą, wchodząc z zewnątrz, gdzie panuje ziąb, do ciepłego pomieszczenia. Dlatego przed zimą warto złagodzić stany zapalne, żeby nie miały okazji w kolejnych miesiącach się pogarszać. Do wyleczenia efektu czerwonej twarzy zazwyczaj wystarcza zamknięcie naczyń krwionośnych. Jednak w przypadku pajączków trzeba zadziałać punktowo i zdecydowanie mocniej.

4. Ochrona przed promieniowaniem UV

Zimą promieniowanie UV jest mniejsze, a przez to mniej szkodliwe. Nie musimy się więc przed nim chronić tak samo mocno jak latem.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy wybieramy się do kurortu narciarskiego. Warunki atmosferyczne panujące na usytuowanych wysoko w górach stokach, są nieco inne niż w normalnych warunkach. Na takich wysokościach słońce świeci wyjątkowo intensywnie nawet zimą, a jego szkodliwe promieniowanie jest dodatkowo wzmacniane poprzez odbijanie się od śniegu. Żeby zadbać o swoją skórę w takich warunkach, pamiętajmy nie tylko o jej natłuszczaniu, ale także o stosowaniu wysokich filtrów UV.

5. Porządki po lecie

Skóra po ciepłych miesiącach, kiedy najsilniej oddziałuje na nią niekorzystne promieniowanie UV,  jest bardzo przesuszona i osłabiona. Żeby mogła przetrwać zimę bez szwanku, podstawową zasadą powinno być przywrócenie jej dobrej kondycji. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich peelingów lub zabiegów medycyny estetycznej, które odpowiednio odświeżą i "nakłonią" skórę do naturalnej odbudowy.

Na podstawie materiałów prasowych / Dr Marek Wasiluk

Więcej na temat pielęgnacja
Przeładuj

Kaczorowska, Krupa, Przybysz... Dla tych gwiazd to pierwszy Dzień Matki! Kto jeszcze został mamą w ostatnich miesiącach?

zobacz 01:58