Agata Duda

To „tajna broń” prezydenta! Jaka jest Agata Duda, najważniejsza kobieta w jego życiu?

Agata Duda

Podczas nocy wyborczej, gdy rozstrzygały się losy prezydentury męża, spała cztery godziny. Ale rano już przed ósmą pojawiła się w krakowskim II LO im. Króla Jana III Sobieskiego, gdzie przez kilkanaście lat pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego. Fakt, że dzień wcześniej jej mąż wygrał wybory prezydenckie, nie wpłynął na plany Agaty Dudy – przyszła, żeby jak zwykle poprowadzić lekcje. Po południu wróciła do swojego mieszkania w bloku na osiedlu Prądnik Biały. A sąsiadki czekały na nią przed klatką ozdobioną nadmuchanymi balonikami… Niemal 4 lata później, nadal dzielnie wspiera męża w jego obowiązkach. Agata Duda kończy dziś 47 lat.

Dowód miłości

Postaram się być dobrą pierwszą damą – mówiła po ogłoszeniu wyniku wyborów. A jej znajomi zachwalali:

– Jest tytanem pracy, bardzo wyrazistą, a przy tym ciepłą i koleżeńską osobą – mówił dr Marcin Spórna, nauczyciel historii i WOS-u w II LO.

Uczniowie opisywali ją krótko: wymagająca, ale sprawiedliwa.

Wychowała się w domu, w którym na co dzień rozmawiało się o książkach, a wielcy pisarze i artyści bywali częstymi gośćmi. Literatura stała się jej pasją, w przeciwieństwie do polityki, za którą nigdy nie przepadała. 

– Agata bała się polityki od czasu, gdy w stanie wojennym internowano jej ojca – wspomina znajoma rodziny Kornhauserów.

Dlatego zaskoczyła wszystkich, gdy w trakcie kampanii zaczęła tak aktywnie wspierać męża.

Licealna miłość

Agata i Andrzej poznali się w trzeciej klasie liceum na imprezie. To nie była miłość od pierwszego wejrzenia – parą zostali dopiero rok później. 

„Na pierwszy rzut oka nie pasowali do siebie. Ona poważna, refleksyjna, małomówna. Dudek, bo tak go nazywaliśmy, gadatliwy i ruchliwy. Nie wiem, co ją w nim uwiodło. Może uśmiech?”, wspominała licealna koleżanka Dudów w rozmowie z „Newsweekiem”.

Andrzej kochał wyprawy w góry i jazdę na nartach, Agata była domatorką, wolny czas najchętniej spędzała na czytaniu książek. Ale gdy jej na czymś zależało, nic nie mogło jej stanąć na przeszkodzie. Gdy na wycieczce szkolnej w muzeum zobaczyła Czesława Miłosza, bez wahania podbiegła i poprosiła go o autograf. 

– Odważna, bezkompromisowa, przenikliwa, otwarta – wspomina ją nauczycielka z liceum.

Po maturze Agata zdała na germanistykę, Andrzej na prawo. Pobrali się w 1994 roku, jeszcze na studiach. Rok później urodziła im się córka. 

Zobacz także: Mamy nieznane wcześniej zdjęcia Agaty i Kingi Dudy! Opublikował je sam prezydent!

Polska Michelle Obama

Agata Duda już po pierwszej turze wyborów została nazwana „polską Michelle Obamą”.

– Zgrabna, ładna, dobrze ubrana. Wygląda jak żona amerykańskiego milionera lub amerykańskiego prezydenta. Ma zadatki na celebrytkę – oceniał już po kampanii Tomasz Jacyków.

Niektórym pani Duda przypomina także księżną Dianę lub Claire Underwood, bohaterkę popularnego serialu „House of Cards”. Obie zdecydowały się na identyczną fryzurę, obie są blondynkami. Underwood została okrzyknięta najlepiej ubraną postacią serialową. Styl Agaty Dudy jest często analizowany i chwalony w mediach. A dla wielu pań stawiająca często na polskie marki pierwsza dama stała się modowym wzorem. Porównanie nie było więc na wyrost…

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia...

Agata Duda, Andrzej Duda
East News

Więcej na temat Agata Duda
Przeładuj

"Hotel Paradise: Ivan odpowiada na zarzuty Aty! "Została urażona damska duma”. Tego nie pokazali w telewizji!

zobacz 05:13