Rajd Mille Miglia, Toskania
Party.pl

Idealna włoska wycieczka? To nie jest łatwe zadanie... Bo właściwie każdy kierunek jest dobry. Od weneckich kanałów, przez toskańskie wzgórza, rozpalone słońcem rzymskie mury, wąskie uliczki Neapolu, po plaże Sardynii i Sycylii.

My proponujemy wyprawę trasą najpiękniejszego wyścigu świata - rajdu historycznych samochodów Mille Miglia. Auta, wszystkie wyprodukowane przed 1957 rokiem, jadą z Bresci na północy Włoch, trasą liczącą mniej więcej tysiąc mil, przez najpiękniejsze drogi i zakątki Italii. 

Jakie miasta odwiedzą w tym roku i co tam znajdą? Zobaczcie sami. Może nasz mini-przewodnik zainspiruje was do wyprawy rajdowym szlakiem.

Zobacz także: Rusza najpiękniejszy wyścig świata! Rajd Mille Miglia 2019

1/10
Rajd Mille Miglia, Sirmione
East News

Patrząc na zdjęcia z Sirmione można mieć wrażenie, że były robione gdzieś nad ciepłym lazurowym morzem. To jednak jezioro, fakt że jedno z piękniejszych we Włoszech - Garda. I choć na północy Italii znajdziemy mnóstwo pięknych miejsc, ten kurort - z zatopionymi w lazurze murami, basztami, mostkami - jest po prostu przecudny. 

2/10
Rajd Mille Miglia, Comacchio
East News

Coś Wam przypomina ten widok? Oczywiście weneckie kanały. Ale nie jesteśmy w Wenecji, a niewielkim miasteczku Comacchio w prowincji Ferrara, nie bez przyczyny nazywanym „małą Wenecją”. To świetna propozycja wycieczki dla osób wypoczywających w tej cząści wybrzeża Adriatyku - np. w nie tak odległym Rimini. Można się tu nawet przepłynąć gondolą!

3/10
Rajd Mille Miglia, Urbino
East News

Urbino leży raczej poza głównymi szlakami turystycznymi Włoch. Jednak całkiem niesłusznie. Ci, którzy je znają, wiedzą, że jest perłą renesansu, a potwierdza to wpis na listę dziedzictwa UNESCO. Miejsce urodzin Rafaela (można tu zwiedzić dom, w którym mieszkał) z pewnością dostarczy wielu wrażeń wielbicielom sztuki i architektury. I to bez kolejek jak w Rzymie, czy Florencji.

4/10
Rajd Mille Miglia, Asyż
East News

Św. Franciszek nazywany jest jedynym świętym, do którego pielgrzymują nawet ateiści. Stąd też pewnie ulice Asyżu pełne są turystów, i to niezależnie od pory roku. Znajdziemy tu niemal 600 przeróżnych kapliczek, kościółków i kościołów, z tym najważniejszym - Bazyliką św. Franciszka. Zresztą wszystko związane jest tu albo z nim, albo też jego duchową córką - św. Klarą.

5/10
Rajd Mille Miglia, Perugia
East News

Perugia nazywana jest miastem papieży, ale też czekolady. To pierwsze miano zawdzięcza temu, że było przez wiele lat jedną z papieskich siedzib. Co więcej spoczywa tu czterech spośród nich. A czemu czekolady? Otóż co roku odbywa się tu festiwal tych łakoci. Zresztą w samym mieście produkowana jest słynna czekolada - Perugina.

6/10
Rajd Mille Miglia, Rzym
Party.pl

To tu prowadzą wszystkie włoskie drogi. I co roku tędy przebiega też trasa rajdu Mille Miglia. Rzym to od tysiącleci symbol potęgi, wiary, sztuki, architektury, czy kuchni. Forum Romanum, Koloseum, Bazylika św. Piotra w Watykanie, Panteon, Fontanna di Trevi, Hiszpańskie Schody, Zatybrze, Piazza Navona… Można wymieniać naprawdę długo.

7/10
Rajd Mille Miglia, Viterbo
Party.pl

Viterbo to prawdziwa perełka. Leżące ledwie 1.5 godziny drogi od Rzymu miasto było znane już przed IV wiekiem p.n.e. Sławę przyniósł mu wiek XIII, kiedy Viterbo stało się siedzibą papieży. Tu miało miejsce najdłuższe konklawe w historii. Ciekawostka - w murach Viterbo przechowywane są zasoby złota włoskiego rządu.

8/10
Rajd Mille Miglia, Siena
Party.pl

Siena - żelazny punkt na mapie włoskich eskapad. Miasto, które zamieszkuje na stałe mniej niż 54 tys. mieszkańców co roku odwiedza niemal... 58 milionów turystów! Większość z nich trafia na Piazza del Campo, gdzie w cieniu wielkiej wieży bazyliki mogą podziwiać tradycyjne wyścigi koni - Palio. 

9/10
Rajd Mille Miglia, Florencja
East News

Florencja. Tu na etruskich gruzach Juliusz Cezar zbudował miasto-kolonię dla swoich żołnierzy. Przez stulecia stolica Republiki Florenckiej, na chwilę została też stolicą zjednoczonych Włoch. Dziś przyciąga przepiękną architekturą oraz jedną z najbardziej znanych galerii sztuki na świecie - Uffizi.

10/10
Rajd Mille Miglia, Cremona
East News

Naszą włoską przygodę zamyka Cremona. Miasto muzyki, gdzie swe dzieła komponował Monteverdi, a skrzypce wytwarzał Stradivari. Panoramę miasta najlepiej podziwiać ze 111-metrowej dzwonnicy Torrazzo.  

Belka_perlage-box-780x150-01.jpg

Więcej na temat Mille Miglia