Dieta, kwasy czy antybiotyk? Zobacz, co naprawdę działa na trądzik!

Z trądzikiem jest jak z katarem – niby żadna poważna choroba, a jednak przeszkadza w życiu. Do tego nieleczony może prowadzić do poważnych komplikacji i blizn, które nawet w dobie supernowoczesnej medycyny estetycznej są trudne (a czasem niemożliwe!) do usunięcia. Co to znaczy? Przede wszystkim to, że najgorsze, co możesz zrobić, jeśli masz trądzik, to próbować go przeczekać. Zmiany trądzikowe mogą pojawiać się latami – nawet po 20., 30. albo nawet po 40. roku życia. 

Trądzik spotyka też gwiazdy! 


Nie myśl, że twój  trądzik to kwestia twojego wyjątkowego pecha. Trądzik spotyka także gwiazdy i to światowego formatu – choćby Cameron Diaz w swojej książce „The Body Book” przyznawała, że swoją – jak sama określała, okropną – cerę zawdzięczała diecie złożonej z cheeseburgerów i frytek. „Kiedy zmieniłam jedzenie (…) moja skóra zaczęła się oczyszczać. Co prawda, trądzik nie zniknął zupełnie, ale znacząco się polepszył.” Gwiazda zaznaczyła, że z perspektywy czasu jasno widzi, że jej trądzik był po prostu sygnałem jej organizmu, iż powinna bardziej o niego zadbać.

 

Dr Magdalena Łopuszyńska, ekspertka z Gabinetu Kosmetyki Lekarskiej BELLA przyznaje rację gwieździe: 

– Dieta o wysokim indeksie glikemicznym, a także inne czynniki np. promieniowanie UV, dym papierosowy, stres, rzeczywiście wpływają poprzez receptory na nadmierne wytwarzanie lipidów prozapalnych i mogą być odpowiedzialne za powstawanie trądziku oraz decydować o jego ciężkości – mówi dr Łopuszyńska .


O wpływie diety na trądzik mówiła też Rihanna i podkreślała, że w jej przypadku sprawdza się picie dużych ilości wody – oraz całkowite odstawienie alkoholu. Z kolei kilka lat temu Miley Cyrus w wywiadzie dla „The Cut” przestrzegała przed stosowaniem maści czy kremów bez konsultacji z lekarzem: „Człowiek wpada w obłęd, zaczynasz stosować wszystko, co wpadnie mu w rękę i w efekcie trądzik robi się coraz większy.” – mówiła i dodawała: „Pozwólmy działać profesjonalistom i nie krzywdźmy własnej skóry”. 

Trądzik może powracać


Próbowałaś już wszystkiego, a trądzik jak był, tak dalej jest? Zła wiadomość jest taką, że… nawroty są zupełne normalne. Dr Magdalena Łopuszyńska tłumaczy, że trądzik nie jest chorobą, ale stanem fizjologicznym i trzeba go leczyć tak długo, jak długo utrzymuje się tendencja do zmian skórnych: 

 

– Przyczyny powstawania trądziku są bardzo złożone i wciąż niepoznane do końca. Z pewnością pewną rolę odgrywają tu geny, na które nie mamy wpływu. Częstym błędem w leczeniu trądziku jest to, że pacjenci stosują terapię miesiąc czy dwa i odstawiają po uzyskaniu poprawy. Po czym zmiany nawracają, a pacjent się dziwi, dlaczego tak się stało. Często w ogóle wtedy przestaje się leczyć, bo przestaje wierzyć w skuteczność terapii – mówi ekspertka.

Mat. promocyjne

Skuteczne leczenie trądziku musi być uszyte na miarę

Leczenie trądziku nie tylko jest długotrwałe, lecz także musi być indywidualnie dobrane. To, co pomogło twoje koleżance, tobie może zaszkodzić. Tak samo, jeśli coś działało dwa albo trzy lata temu, teraz może już w ogóle nie działać na twoją skórę, bo trądzik to sprytna bestia i może się zmieniać! W zależności od rodzaju i stopnia nasilenia trądziku lekarz może ci zaproponować:

 

  • leki miejscowe – retinoidy, kwas azelainowy, nadtlenek benzoilu, antybiotyki
  • leczenie ogólne – antybiotyki, leki hormonalne, isotretinoina
  • fizykalne zabiegi w gabinecie, ale, uwaga! – zawsze muszą być poprzedzone wizytą u dermatologa.

 

– U osób dorosłych doskonałe efekty dają nawet małe dawki izotretinoiny, która poprawia wygląd skóry trądzikowej, tłustej, a także ma działanie anti-aging. Jeśli jednak mamy przeciwwskazania do jej przyjmowania lub zmiany nie są aż tak bardzo nasilone, można stosować terapie antybiotykami doustnymi połączone z jednoczesnym stosowaniem leków zewnętrznych z retinolem, kwasem azelainowym, retinaldehydem, salicylem czy antybiotykami. Niektóre z tych substancji również poprawiają wygląd skóry pod kątem zmarszczek i przebarwień – mówi dr Łopuszyńska.
 

Jednocześnie ekspertka przyznaje, że żadne leczenie nie będzie do końca skuteczne, jeśli nie będzie z nim szła w parze właściwa pielęgnacja skóry, np.: 

 

  • codzienny demakijaż
  • stosowanie żelu myjącego dostosowanego do skóry
  • stosowanie dwa razy w tygodniu pillingów drobnoziarnistych lub enzymatycznych.

 

Dopełnieniem kuracji są również zabiegi gabinetowe, np. pillingi, mikrodermabrazja, zabiegi z użyciem światła LED, system IPL, terapia ISOLAZ oraz zabiegi na blizny potrądzikowe. Wszystkie te zabiegi muszą jednak zawsze przebiegać pod okiem lekarza.

Mat. promocyjne

Zdjęcie: Gabinet laserowy w Gabinecie Kosmetyki Lekarskiej BELLA


Wybierz dobrego specjalistę w leczeniu trądziku


Gabinet Kosmetyki Lekarskiej BELLA już od 23 lat specjalizuje się w leczeniu trądziku. Przez 23 lat działalności współpracujący ze sobą zespół kosmetologów pod okiem właścicielki dr n. med. dermatolog Magdaleny Łopuszyńskiej opracował wiele programów skojarzonego farmakologiczno-kosmetycznego leczenia trądziku, które przynoszą zaskakujące efekty w leczeniu tego schorzenia. Gabinet walczy nie tylko z chorobą, ale również ze spustoszeniami, które pozostawia trądzik (blizny, przebarwienia), a także stosuje metody, które pozwalają utrzymać trądzik w stanie remisji.

 

Mat. promocyjne

Z ogromnej oferty zabiegów dr Łopuszyńska opracowuje dla każdego pacjenta w zależności od typu trądziku, przebiegu choroby, typu skóry itd. indywidualny schemat postępowania zarówno w domu, jak i w gabinecie.

Adres:
Gabinet Kosmetyki Lekarskiej BELLA
ul. Piękna 19
00-549 Warszawa

 

 

Materiał powstał z udziałem kliniki Bella

Więcej na temat trądzik medycyna estetyczna
Przeładuj

Te gwiazdy zainwestowały w swoje zęby! Kiedyś nie uśmiechały się tak chętnie: Pazura, Piaseczny, Lewandowska...

zobacz 01:22