Mille Miglia 2018, zdjęcia z rajdu Mille Miglia 2019 trasa, mapa Mille Miglia 2018, zdjęcia z rajdu Mille Miglia 2018, zdjęcia z rajdu Mille Miglia 2018, zdjęcia z rajdu
Mille Miglia, Team Perlage, Dorota Weka i Krzysztof Weka, Aston Martin DB2
AKPA, Michał Baranowski

Jedna z włoskich legend, Enzo Ferrari nazwał go „najpiękniejszym wyścigiem świata”. I dobrze wiedział o czym mówi - w końcu sam stoi za projektami najpiękniejszych samochodów na świecie. A rajd Mille Miglia jest rzeczywiście esencją piękna - klasycznych aut, włoskich krajobrazów i niebieskiego nieba nad Rzymem, Umbrią,  czy Toskanią.

 

Szukasz nowego sprzętu AGD, RTV lub elektroniki? Zobacz ofertę na stronie Neonet wyprzedaże.

 

Już 15 maja 2019 ruszyła kolejna edycja tego motoryzacyjnego klasyka. Swą nazwę Mille Miglia zawdzięcza dystansowi, który co roku kierowcy pokonują wokół włoskiego buta - choć trasa się zmienia, to zawsze mniej więcej tysiąc mil (w tym roku 1801 km). Wyróżnia go wiele elementów, ale najważniejszym są samochody - w Mille Miglia mogą bowiem startować tylko te, które powstały przed 1957 rokiem. Co więcej, by zostać dopuszczone do wyścigu, muszą mieć świadectwa autentyczności części. Skąd taka data? Do 1957 roku bowiem rozgrywano klasyczne edycje rajdu. Jego obecna forma jest swego rodzaju hołdem złożonym tamtym przepięknym autom, ich kierowcom, starym włoskim drogom.

Zobacz także: Przejechaliśmy tysiąc mil z rajdem "Mille Miglia"! Oto 5 powodów dlaczego jest to najpiękniejszy wyścig na świecie

1/5
Mille Miglia 2018, zdjęcia z rajdu
Party.pl

Jeśli przy drogach jesteśmy, te - jak wiadomo - we Włoszech prowadzą do Rzymu. Start rajdu zawsze znajduje się w Bresci na północy, to miasto bowiem jest głównym organizatorem imprezy.

W tym roku kierowcy ruszą w kierunku Wiecznego Miasta wzdłuż adriatyckiego wybrzeża - przez m.in. Ferrarę, Ravennę, Asyż, czy Perugię. W drodze powrotnej do Bresci przejadą przez m.in. Viterbo, Sienę, Florencję, Modenę, czy Parmę. 

2/5
Mille Miglia 2019 trasa, mapa
Mat. prasowe

Rajd łącznie trwa 4 dni i nie jest to łatwy czas dla kierowców, pilotów i ich teamów. Wie o tym świetnie reprezentujący Polskę na drogach włoskiego rajdu Perlage Team z kierowcą Krzysztofem Weka i jadącą jako pilot Dorotą Weka. 

3/5
Mille Miglia 2018, zdjęcia z rajdu
Party.pl

Kilkakrotnie już pokonali trasę „najpiękniejszego wyścigu świata”, konkurując z uznanymi kierowcami rajdowymi i wyścigowymi (w rajdzie startują np. gwiazdy Formuły 1) i osiągając świetne rezultaty. Tak jak w poprzednich latach, również i w edycji Mille Miglia 2019 Perlage Team pojedzie przepięknym Aston Martinem DB2 (na zdjęciu powyżej Dorota i Krzysztof Weka podczas Mille Miglia 2018).

4/5
Mille Miglia 2018, zdjęcia z rajdu
Party.pl

Wracając do Enzo Ferrari, jemu również przypisuje się inną celną definicję imprezy. Nazwał ją bowiem „jeżdżącym muzem”. Muzeum o tyle niezwyłym, że równie pięknych eksponatów o tej wartości historycznej nie znajdziemy prawdopodobnie w żadnym innym miejscu na Ziemi.

Tylko w tym roku do rajdu zgłoszono 430 maszyn wyprodukowanych w latach 1927-1957. Znajdziemy tu wszystko - Ferrari, Maserati, Alfa Romeo, Fiaty, Mercedesy, Bentleye, Aston Martiny. Wszystkie doskonale przygotowane do wyścigu, wypieszczone, a przy tym całkowicie autentyczne. Warte nieraz miliony dolarów i na tyle cenne dla swoich właścicieli, by - żeby dowieźć je na miejsce startu - wynajmują specjalne klimatyzowane kontenery do transportu. W ten sposób auto podróżuje niczym dzieło sztuki. 

5/5
Mille Miglia 2018, zdjęcia z rajdu
Party.pl

Magazyny „Party”, „Flesz” i portal Party.pl są partnerami medialnymi tego przedsięwzięcia dlatego już dziś zapraszamy na nasze relacje, zdjęcia i wideo z rajdu.

 

Belka_perlage-box-780x150-01.jpg
 
 
 

 

Więcej na temat Mille Miglia