Kadr z filmu "Kler" Kadr z filmu "Kler" Kadr z filmu "Kler" Kadr z filmu "Kler" Wojciech Smarzowski, reżyser filmu "Kler"
Kadr z filmu "Kler"
Mat. promocyjne/kadr z filmu
Pójdziecie?
1/5
Kadr z filmu "Kler"
Mat. promocyjne/kadr z filmu

 

Już od 28 września w kinach film „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, chyba najbardziej oczekiwany i wywołujący najwięcej kontrowersji obraz w tym roku. Historia pokazująca polskie duchowieństwo już stała się rewelacją Festiwalu Filmowego w Gdyni. Konieczne były dodatkowe pokazy filmu. W kinachzobaczymy go za tydzień, ale już prowadzona jest przedsprzedaż biletów. Np. w Kinotece tylko w piątek 28 września planuje się 8 seansów, w Multikinie - 7.

Co wzbudza tak wiele emocji? O czym opowiada najnowsze dzieło Smarzowskiego? Jakie są pierwsze recenzje filmu "Kler"? Jak wypadli grający w nim aktorzy? Zobaczcie, co sądzą o nim specjaliści - m.in. Tomasz Raczek i Karolina Korwin Piotrowska. W naszej galerii piszemy również co zarzucają mu krytycy.

 

Zobacz też: Kler, Zimna wojna, Juliusz... Który z filmów ma szanse na Złote Lwy?

 

Film wzburza mnóstwo kontrowersji

Kadr z filmu
Mat. promocyjne/kadr z filmu

2/5
Kadr z filmu "Kler"
Mat. promocyjne/kadr z filmu

 

O czym jest film "Kler" Smarzowskiego?

„Kler” opowiada o losach trzech księży katolickich. Według opisu dustrybutora, połączyło ich wspólne dramatyczne doświadczenie, po którym spotykają się w każdą rocznicę katastrofy, by uczcić to, że ocaleli. Ksiądz Lisowski (Jacek Braciak) pracuje w kurii i chciałby robić karierę w Watykanie. Ale przeszkadza mu w tym arcybiskup Mordowicz (w jego roli Janusz Gajos). Ksiądz Trybus (Robert Więckiewicz) jest proboszczem na ubogiej wsi. Ulega jednak ludzkim słabościom. Ksiądz Kukuła (Arkadiusz Jakubik) z dnia na dzień traci zaufanie parafian...

 

Zobaczcie zwiastun filmu Kler:

 

3/5
Kadr z filmu "Kler"
Mat. promocyjne/kadr z filmu

 

Choć film w kinach będziemy mogli oglądać od 28 września, premierowe pokazy „Kleru” odbyły się już w ramach Festiwalu Filmowego w Gdyni. Reakcje są różne, ale wielu specjalistów jest zachwyconych filmem.

 

Pierwsze recenzje filmu „Kler”

Dziennikarz i krytyk filmowy Tomasz Raczek uważa „Kler” za największy przebój festiwalu filmowego w Gdyni. 

Wejściówki na wszystkie seanse znikają w oka mgnieniu, widzowie siadają na podłodze i na schodkach a w czasie napisów końcowych biją brawo - relacjonował na Facebooku.- Gorączka na widowni jest taka, jaką pamiętam sprzed lat, gdy na reglamentowanych seansach pokazywano "Człowieka z marmuru" Wajdy. 

Jak pisze, duchowni zostali pokazani w filmie „w sposób bezwzględny i okrutny”.

Rola Janusza Gajosa jako arcybiskupa Mordowicza to arcydzieło. Ksiądz Kukuła i jego pedofilska historia to osiągnięcie Arkadiusza Jakubika, zaś zakochany w seksownej Joannie Kulig ksiądz Trybus to świetna kreacja Roberta Więckiewicza. Esencją samego zła jest jednak Jacek Braciak jako ksiądz Lisowski - pisze Raczek o aktorach.

Raczek nie wyobraża sobie, by filmu nie obejrzeli wszyscy Polacy. Jego ocena to 8/10.

 

Również Karolina Korwin Piotrowska jest zachwycona filmem. Uważa, że jest wspaniały i mądry. 

To w ogóle nie jest to, co wynika ze zwiastunu. Gęsta, wieloznaczna, cholernie emocjonalna, wirtuozowsko opowiedziana historia - pisze. - To najlepszy film Smarzowskiego. Wybitny. Musicie to zobaczyć. Będziecie w szoku. Ja jestem -  kończy swoją recenzję dziennikarka.


Według Grzegorza Fortuny z portalu Film.org.pl film ogląda się i dobrze i źle.

Dobrze, bo Smarzowski ma ucho do dialogów i oko do inscenizacji, a jego (sprawdzeni już przecież wielokrotnie) aktorzy wspinają się na absolutne wyżyny. Źle, bo pod względem retoryki Kler przypomina momentami filmy Patryka Vegi - pisze.

Według autora, „choć Kler będzie za chwilę wykorzystywany i przez prawicę, i przez lewicę” warto na niego pójść. Film broni się „jako mądra, choć pesymistyczna wypowiedź o odklejaniu się Kościoła nie tylko od rzeczywistości, ale też od wartości, którym powinien służyć”.


Są jednak i zdecydowani krytycy. Ks. Andrzej Luter nazywa w „Więzi” film Smarzowskiego „drogówką w sutannach”. W długiej i ciekawej recenzji ma do reżysera wiele zarzutów.

Przede wszystkim dlatego, że jest to film z góry założoną tezą, skrajnie jednowymiarowy i momentami bardzo publicystyczny. Reżyser chce załatwić zbyt wiele spraw za jednym zamachem, film gubi „wszystkoizm”. Sceny poruszające wymieszane są z wątkami o skomplikowaniu cepa. - pisze.

I podsumowuje:

To film skrajnie jednowymiarowy, mnóstwo w nim stereotypów rodem z marnego portalu internetowego, antyklerykalnych uprzedzeń, zasłyszanych dowcipów

 

Jak film "Kler" komentują widzowie? 

Zapytała ich o to Wirtualna Polska.

- Nie biegam w każdą niedzielę do kościoła, a samą instytucję stawiam pod znakiem zapytania. Natomiast film odbieram bardzo negatywnie. Wszystko jest tu do granic przejaskrawione – tłumaczy mi Barbara. 

- To film o ludziach, którzy zbłądzili. Zresztą bohaterowie nie są czarno-biali. Smarzowski świetnie to uchwycił – mówi Kinga.

4/5
Kadr z filmu "Kler"
Mat. prasowe/kadr z filmu

 

„Kler” budzi wiele kontrowersji. I ma zdecydowanych przeciwników. Jak ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który uważa film za propagandową agitkę. Co więcej, przypomina że na obraz poszły publiczne pieniądze - ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz budżetu miasta Kraków. Czyli z kieszeni podatników.

A przecież podatnicy to w większości katolicy. Więc katolicy sfinansowali paszkwil na samych siebie. Film bardzo mocno obraża uczucia katolików. Jest rzeczą skandaliczną, że środki publiczne idą na ten cel - mówi w „Do Rzeczy”.

Do krytyków zalicza się również posłanka Anna Sobecka z PiS. Choć przyznaje, że filmu nie oglądała.

Według Smarzowskiego księża to grupa zakłamanych, pazernych, bezideowych alkoholików, zainteresowanych jedynie seksem - cytuje ją portal telewizjarepublika.pl.

Kontrowersje budzi również promujący film plakat znakomitego plakacisty Andrzeja Pągowskiego.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Mój najnowszy plakat do filmu „Kler” #kler#filmposter #smarzowski

Post udostępniony przez Andrzej Pągowski (@andrzejpagowski)

 

Świnka skarbonka mająca wyraźny łaciński krzyż. To świadome nawiązanie do religii i pokazanie złych intencji twórców. Ten plakat to kolejne potwierdzenie, że zapewnienia twórców, że nie chcą obrażać niczyich uczuć religijnych były nieprawdziwe - mówi ks. Isakowicz-Zaleski.

5/5
Wojciech Smarzowski, reżyser filmu "Kler"
East News

 

Film "Kler" obsada:

Jacek Braciak - ksiądz Lisowski
Robert Więckiewicz - ksiądz Trybus
Arkadiusz Jakubik - ksiądz Kukuła
Janusz Gajos - arcybiskup Mordowicz
Joanna Kulig - Hanka
Izabela Kuna - nauczycielka etyki

a także Iwona Bielska, Katarzyna Herman, Adrian Zaremba, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar, Bartosz Bielenia, Mirosław Haniszewski, Mateusz Wieclawek, Michał Gadomski


Scenariusz - Wojciech Smarzowski i Wojciech Rzehak
Reżyseria - Wojciech Smarzowski