bio

 • Wiek:
  51 lat
 • Data urodzenia:
  23 czerwca 1969
 • Pochodzi z:
  Gredele
 • Znany/a z...:
  lider discopolowej formacji Akcent; autor hitu "Przez twe oczy zielone"
 • Pseudonim:
  Król disco polo
 • Zawód:
  piosenkarz, muzyk, wokalista, kompozytor
 • Wzrost:
  175cm
 • Znak zodiaku:
Zenek Martyniuk (Zenon Martyniuk) - urodzony w Gredelach wokalista zespołu Akcent często nazywany Królem Disco Polo. Razem z zespołem gra ponad 300 koncertów rocznie, a jego kalendarz jest wypełniony aż do 2020 roku. W 2016 roku u boku Maryli Rodowicz zaśpiewał "Przez twe oczy" podczas organizowanego w Zakopanem sylwestra. Występ duetu wzbudził skrajne opinie wśród widzów.
 

Zenon Martyniuk: kariera muzyczna

 
Absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku i Studium Ekonomicznego w Bielsku Podlaskim. Muzyki uczył się u boku wujków, którzy zajmowali się oprawami muzycznymi wesel. Zanim w 1989 roku założył zespół Akcent, występował w zespołach Akord i Centrum, od których początkowych liter wzięła się nazwa Akcent. Po trzyletniej przerwie, w czasie której występował w zespołach Ex-Akcent i Crazy Boys, reaktywował Akcent, w którym gra do dzisiaj. Na koncie Akcentu jest wiele piosenek uważanych za największe hity disco polo, m.in. "Przez twe oczy", "Prawdziwa miłość to Ty", "Dźwięki strun", "Gwiazda", "Dziewczyna z klubu disco", "Przekorny los".
 
Jaki jest przepis Zenka Martniuka na hit? Zdradził to dla magazynu "Party":
 
- Zajmuję się głównie układaniem linii melodycznej i jestem w tej kwestii strasznie upierdliwy. Nad jednym numerem potrafię pracować nawet rok, bo ciągle coś mi nie pasuje. Najlepiej komponuje mi się w domu, przy kominku. Tam napisałem kilka hitów, m.in. „Pragnienie miłości”, „Chłopak z gitarą”. Szukam inspiracji, słucham dużo muzyki. Wbrew pozorom najtrudniej jest napisać dobry hit disco polo. Żeby fani go pokochali, musi mieć fajny rytm, charakterystyczny tekst.
 

Zenon Martyniuk prywatnie

Ma żonę Danutę oraz syna Daniela. Syn został marynarzem i pływa żaglowcem po Europie. Mieszka z rodziną w małej miejscowości obok Białegostoku. Deklaruje się jako osoba głęboko wierząca, jest wyznania rzymskokatolickiego. Ulubieńcem rodziny jest biały maltańczyk o imieniu Czika. 12 lutego 201 9 roku Zenon Martyniuk został dziadkiem, dziewczynka ma na imię Noemi.