bio

 • Wiek:
  33 lat
 • Data urodzenia:
  21 kwietnia 1986
 • Zawód:
  piłkarz, sportowiec
 • Wzrost:
  184cm
 • Znak zodiaku:
Thiago Cionek - urodzony w Kurytybie (Brazylia) polski piłkarz brazylijskiego pochodzenia. Reprezentant Polski w piłce nożnej, obrońca włoskiego klubu Palermo. Zdobywca Pucharu Polski i Superpucharu Ekstraklasy.
Thiago Cionek rozpoczął karierę w juniorskim zespole Vila Hauer Esporte Clube. Potem grał w czwartej lidze brazylijskiej oraz trzeciej lidze portugalskiej, gdzie z klubem GD Bragança spadł z ligi i wrócił do Brazylii. Stamtąd trafił do Polski, gdzie podpisał kontrakt z Jagiellonią Białystok. Zadebiutował w jej barwach w 2008 roku, najpierw w meczu Pucharu Polski, a potem w Ekstraklasie. Thiago Cionek rozegrał w barwach Jagiellonii 91 meczów i strzelił w nich trzy bramki. W 2010 roku zadebiutował w europejskich pucharach w meczu z Arisem Saloniki. Zadeklarował też chęć występowania w polskiej reprezentacji piłkarskiej mimo że nie miał jeszcze obywatelstwa. W Jagiellonii słynął z twardej gry, m.in. za brutalny faul na Arturze Sobiechu został zawieszony na sześć spotkań, a klub nałożył na niego karę finansową.
Kolejnym klubem w karierze Cionka była włoska Padova, skąd trafił na wypożyczenie do Modeny. W obu klubach wystąpił 115 razy i strzelił dwie bramki. Zadebiutował też w reprezentacji w towarzyskim meczu kadry Adama Nawałki. Polska zremisowała 0:0 z Niemcami. Od 2016 roku Thiago Cionek występuje w klubie włoskiej Seria A - Palermo. Znalazł się również w 23-osobowej kadrze powołanej na mistrzostwa Europy we Francji.

Thiago Cionek prywatnie

Thiago Cionek posiada polskie korzenie - jego pradziadkami byli Agata Sykulska i Franciszek Cionek, którzy wyemigrowali do Brazylii przed I wojną światową. W poszukiwaniu dokumentów pomagała mu rodzina Cionków z Lipinek - dalecy krewni Thiago. To oni, w miejscowym kościele, doszperali się dokumentów dotyczących pradziadków. A te rozwiewały wszelkie wątpliwości co do ich polskiego pochodzenia. Po opuszczeniu rodzinnego kraju zamieszkali pod Kurytybą w miejscowości Araucaria, gdzie osiedliło się wielu innych emigrantów - pisał "Przegląd Sportowy". Polskie obywatelstwo Thiago Cionek uzyskał 3 października 2011 roku. Spotyka się z Justyną Lamirowską, którą poznał w 2009 roku. Jak mówił o niej na łamach "Przeglądu Sportowego": - Justyna pomagała mi w wielu formalnościach związanych z obywatelstwem. (...) Z Justyną jestem szczęśliwy, myślę, że ona ze mną też.
Para miała się pobrać w czerwcu 2016 roku, ale ślub trzeba było odłożyć z powodu powołania Thiago Cionka na mistrzostwa Europy w piłce nożnej, które odbyły się we Francji.