bio

 • Wiek:
  68 lat
 • Data urodzenia:
  9 października 1951
 • Zawód:
  wokalista
 • Wzrost:
  188cm
 • Znak zodiaku:
Ryszard Rynkowski - urodzony w Elblągu piosenkarz i kompozytor. Od dzieciństwa uczył się gry na fortepianie i muzykował w elbląskich zespołach amatorskich. W liceum prowadził kabaret "Tak To Bywa", z którym zajął drugie miejsce na Przeglądzie Zespołów Szkolnych Polski Północnej. Debiutował z grupą El, a po przenosinach do Warszawy w 1973 roku współpracował z Operetką Warszawską i Teatrem na Targówku, a potem był pianistą Grupy Bluesowej Gramine. Pracował w zespole Victoria Singers, który w 1979 roku zmienił nazwę na Vox. Dla grupy Vox Ryszard Rynkowski napisał wiele piosenek m.in. "Bananowy song" i "Szczęśliwej drogi już czas".
Od 1987 roku Ryszard Rynkowski rozpoczął karierę solową. W jej trakcie wielokrotnie był laureatem Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wygrywał go w latach: 1979, 1989, 1990 i 1994. W 2001 roku Ryszard Rynkowski został nagrodzony Fryderykiem w kategorii Artysta roku, a rok później został honorowym obywatelem Elbląga. Za wybitne osiągnięcia w pracy artystycznej Ryszard Rynkowski został w 2010 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Ryszard Rynkowski prywatnie

Pierwsza żona Ryszarda Rynkowskiego - Hanna - zmarła na raka piersi. Artysta ma z tego związku córkę Martę. Z drugą żoną, Edytą, mają syna Ryszarda. Ryszard Rynkowski ma dwóch wnuków: Jana i Ignacego.