bio

  • Wiek:
    37 lat
  • Data urodzenia:
    18 listopada 1982
  • Zawód:
    aktorka, wokalistka
  • Znak zodiaku:
Olga Szomańska - urodzona we Wrocławiu wokalistka i aktorka. Absolwentka Państwowego Liceum Muzycznego we Wrocławiu. Laureatka wielu nagród muzycznych. W roku 2006 Olga Szomańska zdała eksternistyczny egzamin aktorski w Związku Artystów Scen Polskich. Współpracuje z zespołem hip-hopowym Full Power Spirit (FPS), z którym nagrała tytułową piosenkę do filmu „Popiełuszko” oraz z chórem gospelowym Trzecia Godzina Dnia (TGD). Od 2000 roku aktorka Teatru Muzycznego Roma w Warszawie, gdzie wystąpiła w musicalach "Miss Saigon" i "Grease". Od 2003 Olga Szomańska jest aktorką Teatru Rampa, z którym współpracuje do dzisiaj.
Nagrała tytułową piosenkę do serialu „Pierwsza miłość” (TV Polsat), a także w duecie z Krzysztofem Kiljańskim piosenkę „I wanna be love by you” do filmu „Idealny facet dla mojej dziewczyny”. Zaśpiewała jako dżdżownica Gocha w polskiej wersji dubbingowej filmu „Disco Robaczki” oraz wystąpiła jako Królowa Piratów w widowisku familijnym „Scooby Doo i Widmo Piratów na żywo”.

Olga Szomańska i Piotr Rubik

Popularność przyniosła jej współpraca z kompozytorem i dyrygentem Piotrem Rubikiem oraz z poetą Zbigniewem Książkiem. Olga Szomańska wzięła udział w oratorium „Tu es Petrus”. Razem z Przemysławem Brannym i Piotrem Rubikiem zajęła m.in. I miejsce na Festiwalu Jedynki w Sopocie oraz zdobyła statuetkę Super Jedynki Opole 2005 za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość”. Rok później odebrała podwójnie diamentową płytę za sprzedaż ponad 60 tys. egzemplarzy albumu z oratorium „Tu es Petrus”. 
Można ją było zobaczyć w roli Danuśki Jurandówny w rock-operze Krzyżacy oraz widowisku muzycznym „Salute to Queen” poświęconym legendarnej grupie Queen, musicalu „Legalna Blondynka” w reż. Janusza Józefowicza, a także w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w tytułowej roli Deloris van Cartier w musicalu „Zakonnica w przebraniu".

Olga Szomańska "M jak Miłość"

Olga Szomańska od 2014 roku występuje w serialu "M jak Miłość" w roli Marzenki Laskowskiej. Jesienią 2016 roku wystąpiła w szóstej edycji show Polsatu "Twoja Twarz Brzmi Znajomo".

Olga Szomańska prywatnie

Prywatnie związana z reżyserem Marcinem Kołaczkowskim. 20 sierpnia 2012 artystka urodziła syna Władysława.