bio

  • Wiek:
    43 lat
  • Data urodzenia:
    25 sierpnia 1976
  • Znak zodiaku:
Małgorzata Buczkowska-Szlenkier - urodzona w Lublinie aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (2002). Wcześniej uczęszczała na zajęcia ogniska teatralnego Haliny i Jana Machulskich. W teatrze Magdalena Buczkowska zadebiutowała już w 1998 roku na deskach Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Potem współpracowała z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz z Teatrem im. Stafeana Jaracza w Łodzi, gdzie w 2004 roku otrzymała stały angaż. Równocześnie z występami w teatrze można było oglądać Małgorzatę Buczkowską w telewizji i kinie. Zadebiutowała małą rolą w filmie "Chopin. Pragnienie miłości". Za rolę Leny w filmie "0 1 0" otrzymała w 2008 roku pierwszą nominację do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Drugą za pierwszoplanową rolę w filmie "Jestem twój". Można ją było oglądać w filmach "To nie tak jak myślisz, kotku", "Ile waży koń trojański?", "Kołysanka", czy "Stacja Warszawa". A także w telewizyjnych serialach: "Barwy Szczęścia", gdzie przez długi czas grała jedną z ról głównych, "Londyńczycy", "Odwróceni", "Krew z krwi", "Komisja morderstw".
Małgorzata Buczkowska jest laureatką Złotych Masek za najlepsze role kobiece w przedstawieniach "norway.today", "Sprawcy", "Blask życia" oraz "Habitat".

Małgorzata Buczkowska prywatnie

Małgorzata Buczkowska jest żoną aktora Ksawerego Szlenkiera, z którym pobrała się w 2000 roku. Mają dwoje dzieci: Franciszka Ksawerego (2006) i Antoniny Marii (2009). Są bardzo wierzącą rodziną. – Moja żona odnalazła Boga dużo szybciej niż ja - opowiadał Ksawery Szlenkier w jednym z wywiadów. - Mój brat Ignacy zmarł na raka, gdy miał 25 lat. Nie miał najmniejszych wątpliwości, że Bóg jest. Gdy odchodził, wyglądał na pogodzonego. Ze swojej wiary wielokrotnie zwierzał się Małgosi. Od tego momentu zaczęło się jej nawrócenie. Nie wiem, ale może Ignacy swoje cierpienie ofiarował Bogu za nas, abyśmy do Niego się zbliżyli.
Małgorzata Buczkowska i Ksawery Szlenkier poznali się jeszcze jako studenci – ona krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, on Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.