bio

  • Wiek:
    59 lat
  • Data urodzenia:
    14 sierpnia 1961
  • Zawód:
    muzyk
  • Znak zodiaku:
Maciej Maleńczuk (właściwie Mirosław Maciej Maleńczuk) - urodzony w Wojcieszowie muzyk i poeta. Wokalista, gitarzysta rockowy i osobowość telewizyjna. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych i bezkompromisowych polskich artystów.
Nie ukończył liceum zawodowego, do którego uczęszczał na specjalności obróbka skrawaniem. W 1981 roku został skazany na dwa lata więzienia za odmowę służby wojskowej. Po wyjściu z więzienia zaczął komponować piosenki i grać na gitarze. "Koncertował" ze swoim repertuarem na ulicach Warszawy, Krakowa, Poznania i innych miast Polski. Od 1986 roku dołączył do grupy Püdelsi,  z którą grał z przerwami do 2005 roku. Efektem tej współpracy było pięć płyt. W 1993 roku Maciej Maleńczuk założył grupę Homo Twist, a od 1998 roku nagrywa również płyty solowe. Równocześnie z karierą muzyczną pisze poezję, jest autorem poematu wydanego przez krakowskie Wydawnictwo Literackie.
Macieja Maleńczuka można było również oglądać w roli jurora w trzeciej edycji polsatowskiego talent-show "Idol".

Maciej Maleńczuk prywatnie

Żoną Macieja Maleńczuka jest Ewa Maleńczuk, z którą ma trzy córki: Irmę, Ritę i Elmę. Z wcześniejszego związku ma również córkę Zuzannę.
Maciej Maleńczuk jest autorem hymnu klubu sportowego Cracovia Kraków, którego to klubu jest wielkim kibicem.