bio

 • Wiek:
  35 lat
 • Data urodzenia:
  14 grudnia 1985
 • Zawód:
  piłkarz
 • Wzrost:
  175cm
 • Znak zodiaku:

Kuba Błaszczykowski – pochodzący z Truskolasów piłkarz. W wieku 7 lat razem z bratem rozpoczął treningi w klubie Raków Częstochowa, gdzie grał przez 8 lat. W wieku 11 lat przeżył ogromną traumę: ojciec  Kuby zamordował na oczach chłopaka jego matkę. Lekarstwem była piłka nożna - grał Górniku Zabrze, KS Częstochowa, a w końcu podpisał 5-letni kontrakt z klubem Wisła Kraków. W 2004/2005 sezonie zdobył Mistrzostwo Polski, a rok później został wicemistrzem kraju. W 2007 roku piłkarz przeszedł do Borussii Dortmund i w tym samym roku zdobył pierwszą bramkę dla reprezentacji Polski. Z niemieckim klubem Błaszczykowski podpisał czteroletni kontrakt. Został wybrany najlepszym piłkarzem roku przez tygodnik „Piłka Nożna”. W sezonie piłkarskim 2010/2011 zdobył mistrzostwo Niemiec. W sezonie 2014/2015 Błaszczykowski doznał kontuzji w trakcie treningów i nie wystąpił w żadnym z meczów Borussii. Kolejnymi klubami, w których wystąpił były włoska Fiorentina i niemiecki Vfl Wolfsburg.

W 2012 roku reprezentował Polskę na Euro 2012 i zagrał we wszystkich trzech meczach. Późniejsza kontuzja sprawiła, że nie wystąpił w żadnym spotkaniu polskiej kadry narodowej. W 2016 został jedną z największych polskich gwiazd Euro we Francji. Dzięki jego bramce z Ukrainą polska kadra wyszła z grupy! Kolejnego gola zaliczył w meczu ze Szwajcarią. W półfinałowym spotkaniu z Portugalią nie strzelił rzutu karnego.

Kuba Błaszczykowski prywatnie

W 2010 roku piłkarz ożenił się z Agatą Gołaszewską, z którą ma dwie córki: Oliwię i Lenę. Nie kryje swojej wiary. Został ambasadorem Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

22 grudnia 2016 roku Kuba Błaszczykowski obronił pracę dyplomową kończącą studia I stopnia (na kierunku turystyka i rekreacja).