Związki

bio

 • Wiek:
  94 lat
 • Data urodzenia:
  21 kwietnia 1926
 • Pochodzi z:
  Londyn
 • Znany/a z...:
  Królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej
 • Drugie imię:
  Aleksandra Maria

Królowa Elżbieta II, a właściwie Elżbieta Aleksandra Maria urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie. Jest córką królwa Jerzego VI i Elżbiety Bowes-Lyon. Elżbieta II pierwsze imię otrzymała po swojej matce, drugie po prababce, królowej Aleksandrze, a trzecie po babce Marii. Gdy była dzieckiem, nazywano ją "Lilibet". Dzieciństwo spędziła na Piccadilly Road 145, gdzie mieszkali wówczas Yorkowie. Jej wychowaniem zajmowała się niania, późniejsza pokojówka królowej, Margaret MacDonald, zwana „Bobo”. Elżbieta II jako dziecko była posłuszna, ale od początku wiedziała o swojej wysokiej pozycji i dbała o rangę. W momencie urodzenia Elżbieta II była już trzecia na linii sukcesji do brytyjskiego tronu, po swoim stryju, księciu Walii i ojcu. Nikt się jednak wtedy nie spodziewał, że któregoś dnia zasiądzie na tronie.

 

Dziś już wiemy, że królowa Elżbieta II od 9 września 2015 roku jest najdłużej panującym monarchą Wielkiej Brytanii. Pobiła nawet rekord królowej Wiktorii, która panowała na tronie 62 lata, 7 miesięcy i 2 dni, a której Elżbieta II jest praprawnuczką. Od 13 października 2016 roku Elżbieta II jest natomiast najdłużej panującą żyjącą głową państwa na świecie. 

 

Młodość Elżbiety II

 

Gdy Elżbieta II miała 10 lat, jej ojciec Jerzy VI objął tron, a tym samym mała "Lilibet" została następczynią tronu. Elżbieta była zachwycona swoim nowym statusem i pochwaliła się nim siostrze Małgorzacie, która odpowiedziałą "poor you" (biedactwo).

 

W czasie wojny Elżbieta II wstąpiła do kobiecej służby wojskowej. Miała stopień podporucznika i została przeszkolona na kierocę oraz mechanika, uzyskując wtedy stopień kapitana. W 1939 roku Elżbieta II poznała swojego przyszłego męża - Filipa, który jest jej dalekim kuzynem. Związek Elżbiety i Filipa nie spodobał się parze królewskiej, a zwłaszcza matce. Wszystko przez to, że krewni Filipa byli związani z reżimem nazistowskim. Mimo niechętni ze strony rodziny, Elżbieta II i Filip wzięli ślub 20 listopada 1947 roku.

 

Swoją pierwszą oficjalną zagraniczną podróż Elżbieta II odbyła w 1947 roku.Celem był Związek Południowej Afryki - tam świętowała swoje 21. urodziny. Rok później, 14 listopada 1948 roku Elżbieta II urodziła swoje pierwsze dziecko. Para ma czworo dzieci: Karola, Annę, Andrzeja i Edwarda. 

 

Wstąpienie na tron

 

Ojciec Elżbiety II zachorował na raka gardła i zmarł 6 lutego 1952 roku w nocy. Elżbieta II przebywała wówczas za granicą. Natychmiast jednak wróciła do Wielkiej Brytanii. Została ogłoszona królową w czwartek, 7 lutego 1952 roku. Przyjęła imię Elżbieta. 

 

Koronacja Elżbiety II odbyła się natomiast 24 marca 1953 roku. Nie jest tajemnicą, że Elżbieta II długo przygotowywała się do tego wydarzenia, powtarzała każdy gest, przyzwyczajała się do noszenia korony, trzymając ją na głowie podczas śniadania, oraz chodziła po pałacowych korytarzach z prześcieradłami przytroczonymi do ramion. W dniu koronacji była całkiem odprężona.