bio

 • Wiek:
  61 lat
 • Data urodzenia:
  5 lutego 1930
 • Data śmierci:
  7 sierpnia 1991
 • Zawód:
  aktorka
 • Znak zodiaku:
Kalina Jędrusik - urodzona w Gnaszynie (obecnie dzielnica Częstochowy) aktorka filmowa i teatralna, piosenkarka i artystka kabaretowa. Symbol seksu lat 60. i 70. Absolwentka PWST w Krakowie, którą ukończyła w 1953 roku. Również w 1953 Kalina Jędrusik zadebiutowała na scenie gdańskiego Teatru Wybrzeże. Później można ją było oglądać na deskach teatrów warszawskich: Narodowym, Współczesnym, Komedia, STS, Rozmaitości i Polskim. Popularność przyniosły Kalinie Jędrusik role filmowe oraz występy w telewizyjnym Kabarecie Starszych Panów, gdzie śpiewała niezapomniane po dziś dzień piosenki, m.in. "Nie budźcie mnie", "Jesienna dziewczyna". W repertuarze Kaliny Jędrusik były też takie hity jak "Bo we mnie jest seks", "Na całych jeziorach ty", "Z kim ci będzie źle jak ze mną" i wiele innych. W 1976 roku Kalina Jędrusik razem z Violettą Villas występowała w duetach na scenach Stanów Zjednoczonych. Opowiada o tym przedstawienie "Kallas", w którym w rolę Kaliny Jędrusik wcieliła się Joanna Kurowska, a Violetty Villas Ewa Kasprzyk. Postać Kaliny Jędrusik kreowała również na scenie Katarzyna Figura.
Popularne role filmowe (m.in. "Lekarstwo na miłość", "Lalka", "Ziemia obiecana", "Dziewczęta z Nowolipek") przyniosły Kalinie Jędrusik trzecie miejsce w plebiscycie na najlepszą aktorkę w historii polskiego filmu zorganizowanym przez pismo Film. Kalina Jędrusik zmarła na skutek ataku astmy na tle uczulenia na sierść kota - aktorka kochała koty, którymi opiekowała się w swoim mieszkaniu.

Kalina Jędrusik prywatnie

Kalina Jędrusik była żoną pisarza Stanisława Dygata i córką senatora RP Henryka Jędrusika. Była także matką chrzestną Magdy Umer. Nie miała dzieci.