• Znany/a z...:
    paraolimpijka, mistrzyni świata w biegach, zwyciężczyni "Tańca z gwiazdami"
  • Zawód:
    sportowiec

Joanna Mazur to pierwsza paraolimpijka, która wystąpiła w show „Taniec z Gwiazdami" i wygrała cały program. Wzrok zaczęła tracić w wieku 7 lat. Okazało się, że to rzadka wada genetyczna. Gdy miała 13 lat, zaczęła się uczyć w specjalistycznej placówce w Krakowie. Tam też zaczęła  biegać. Przez długi czas próbowała trenować sama, ale często kończyło się to kolizjami na torze np. wpadała na innych zawodników. Zdecydowała się na bieganie z przewodnikiem – w tej dyscyplinie niewidomi zawodnicy są połączeni ze swoimi przewodnikami za pomocą opaski na ręce. Okazało się, że niewielu przewodników jest w stanie dorównać jej szybkością. Jedyną osobą, która była w stanie biegać z Joanną był Michał Stawicki, były lekkoatleta i triathlonista, W 2016 roku Joanna Mazur na mistrzostwach Europy osób niepełnosprawnych we Włoszech zdobyła złoto na dystansie 200 metrów i srebro na 100 metrów. W 2017 roku na Mistrzostwach Świata osób niepełnosprawnych wywalczyła aż trzy medale - złoto (na 1500 metrów), srebro (na 800 metrów) oraz brąz (na 400 metrów). W „Tańcu z Gwiazdami" wystąpiła w parze z Janem Klimentem.