bio

  • Wiek:
    61 lat
  • Data urodzenia:
    3 lipca 1959
  • Zawód:
    aktor, reżyser
  • Znak zodiaku:
Janusz Władysław Józefowicz - urodzony w Świeciu choreograf, reżyser, scenarzysta i aktor. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, którą ukończył w 1984 roku. Autor najsłynniejszego polskiego musicalu "Metro".
Tańca uczył się w Szkole Wokalno-Tanecznej w Koszęcinie i w Pradze. Po studiach trafił do Teatru Rampa, gdzie został głównym choreografem. W 1990 roku uczestniczył w kilkutygodniowym stażu dla choreografów z całego świata. Później prowadził zajęcia choreograficzne w Berlinie. W listopadzie 1992 roku został dyrektorem artystycznym Teatru Buffo. Razem z Januszem Stokłosą stworzył musical "Metro", którego premiera odbyła się w Teatrze Dramatycznym pod koniec stycznia 1991 roku. Sukces musicalu pozwolił na jego wystawienie na Broadwayu. "Metro" zostało nominowane do nagrody Tony w kategorii najlepsza partytura teatralna w sezonie 1991/1992. Musical był wystawiany również w Rosji, gdzie Józefowicz otrzymał Złotą Maskę. W Polsce zagrano ponad tysiąc przedstawień "Metra", w którym występowali tacy artyści jak m.in. Katarzyna Groniec, Robert Janowski czy Edyta Górniak.
Janusz Józefowicz prowadził później w TVP programy "Przebojowa noc" i "Złota sobota". Ma na swoim koncie również reżyserię i choreografię do wielu spektakli m.in. "Romeo i Julia", "Panna Tutli Putli", "Halka", "Zemsta nietoperza" czy "Czarownice z Eastwick". W grudniu 2011 roku na stołecznej Hali Torwar miała miejsce premiera stworzonego przez Józefowicza pierwszego na świecie musicalu zrealizowanego w technice 3D - "Polita".

Janusz Józefowicz prywatnie

Janusz Józefowicz był dwukrotnie żonaty. Z pierwszego małżeństwa ma dwoje dzieci: Kamilę (1983) oraz Jakuba (1993). Drugą żoną Janusza Józefowicza jest Natasza Urbańska, z którą mają córkę Kalinę (2008).