bio

 • Wiek:
  80 lat
 • Data urodzenia:
  23 września 1939
 • Zawód:
  aktor
 • Wzrost:
  169cm
 • Znak zodiaku:
Janusz Gajos - urodzony w Dąbrowie Górniczej aktor filmowy i teatralny, któremu sławę przyniosła rola Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies". Doktor honoris causa Łódzkiej Szkoły Filmowej.
Od 11 roku życia mieszkał w Będzinie, gdzie ukończył szkołę podstawową i liceum oraz uczył się zawodu w Teatrze Dzieci Zagłębia. Po czterech nieudanych próbach oraz odbyciu zasadniczej służby wojskowej, Janusz Gajos dostał się w końcu na Wydział Aktorski PWSFTiT w Łodzi, który ukończył w 1964 roku, a w 1971 uzyskał dyplom. Debiutował w 1964 roku rolą w filmie "Panienka z okienka", ale prawdziwy przełom nastąpił dwa lata później rolą Janka Kosa w serialu "Czterej pancerni i pies", która sprawiła, że Janusz Gajos został najbardziej rozpoznawalnym polskim aktorem, a zarazem stała się jego przekleństwem, gdyż nikt nie traktował go jak poważnego aktora. Kontynuował karierę, a kolejnymi rolami udało mu się wyjść z szufladki, w jakiej umieściła go rola w "Czterech pancernych". Kolejną postacią, w jaką się wcielił, a którą pokochali widzowie był woźny Turecki w telewizyjnym Kabarecie Olgi Lipińskiej. Był też niezapomnianym Janem Winnickim z serialu Stanisława Barei "Alternatywy 4". W filmografii Janusza Gajosa znajdują się m.in. takie filmy i seriale jak "Czterdziestolatek", "Przesłuchanie", "Człowiek z żelaza", "Dekalog IV", "Piłkarski poker", "Ucieczka z kina Wolność", "Psy", "Śmierć jak kromka chleba", "Fuks", "Żółty szalik", "Zemsta", "Bez tajemnic", "Body/Ciało" czy "Zaćma". Na początku 2017 roku można go było oglądać w sensacyjnym filmie "Konwój", w którym wystąpił u boku Roberta Więckiewicza.
W 2008 roku Janusz Gajos otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk teatralnych. Przez lata można go było oglądać na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz warszawskich teatrów: Komedia, Polski, Kwadrat, Dramatyczny, Powszechny i Narodowy, a także w spektaklach Teatru Telewizji.

Janusz Gajos prywatnie

Janusz Gajos był czterokrotnie żonaty. Pierwszą żoną aktora była Zoja, drugą aktorka Ewa Miodyńska, trzecią realizatorka telewizyjna Barbara Nabiałczyk, a aktualnie jego żoną jest Elżbieta Brożek. Ma jedną córkę Agatę ze związku z Barbarą Nabiałczyk.

Janusz Gajos najważniejsze nagrody i odznaczenia

1974 - Złoty Krzyż Zasługi
1988 - Wiktor dla najpopularniejszej postaci TVP
1990 - Złota Kaczka w kategorii: najlepszy polski aktor
1991 - Złota Kaczka w kategorii: najlepszy polski aktor
1993 - Super Wiktor za całokształt twórczości telewizyjnej
2001 - Orzeł za drugoplanową rolę męską w filmie "To ja, złodziej"
2002 - Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
2007 - Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
2007 - Orzeł za rolę Brata Zdrówko w filmie Jasminum
2007 - Wiktor w kategorii Najpopularniejszy aktor telewizyjny
2010 - Orzeł za drugoplanową rolę męską w filmie Mniejsze zło
2011 - Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski
2016 - Orzeł, Nagroda za osiągnięcie życia
2016 - Orzeł za główną rolę męską w filmie Body/Ciało