bio

 • Wiek:
  34 lat
 • Data urodzenia:
  15 czerwca 1986
 • Zawód:
  aktor
 • Wzrost:
  180cm
 • Znak zodiaku:
Dawid Ogrodnik - urodzony w Wągrowcu aktor filmowy i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, którą ukończył w 2012 roku. Sławę i popularność przyniosły mu role niepełnosprawnego Mateusza Rosińskiego w filmie "Chce się żyć" oraz Sebastiana "Rahima" Salberta w filmie "Jesteś Bogiem". Za rolę Rahima otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego drugoplanowego aktora na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2012). Pierwszoplanowa rola w "Chce się żyć" przyniosła mu Polską Nagrodę Filmową - Orła oraz nagrody na festiwalach filmowych w Seattle, Nowym Jorku, Wrocławiu i Gijon. W 2014 roku Dawid Ogrodnik otrzymał Paszport Polityki w kategorii Film. Można go było oglądać również w takich filmach jak "Disco polo", "Ida", "Obietnica", czy "Ostatnia rodzina", w którym wcielił się w postać Tomasza Beksińskiego.
Dawid Ogrodnik ma na swoim koncie również wiele nagród teatralnych. M.in. Nagrodę Specjalną dla zespołu spektaklu "Babel 2" w reżyserii Mai Kleczewskiej na XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2011), nagrodę za rolę w spektaklu "Babel 2" na XXIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2011), Grand Prix za kreację aktorską w przedstawieniu "Nietoperz albo mój cmentarzyk" z TR Warszawa na 53. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz "Feliksa Warszawskiego" w kategorii: początkujący aktor lub reżyser za rolę Łukasza w spektaklu "Nietoperz" w TR Warszawa.

Dawid Ogrodnik prywatnie

Dawid Ogrodnik jest partnerem aktorki Marty Nieradkiewicz, z którą poznali się w opolskim teatrze im. Jana Kochanowskiego, gdzie grali razem w spektaklu "Bracia i siostry".