bio

  • Wiek:
    57 lat
  • Data urodzenia:
    22 lutego 1964
  • Zawód:
    dziennikarz
  • Znak zodiaku:
Artur Orzech - urodzony w Jeleniej Górze dziennikarz muzyczny najbardziej znany z prowadzenia relacji z konkursów piosenki Eurowizja podczas ich transmisji na żywo w Telewizji Polskiej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, na którym studiował iranistykę. Ukończył studia z wyróżnieniem i został asystentem w Zakładzie Iranistyki Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Praca w mediach stanęła na jego drodze do doktoratu.
Artur Orzech rozpoczynał pracę w Radio Dla Ciebie, potem w radiowej Jedynce, by w końcu trafić do Trójki. Prowadził tam audycje "Orzech i reszta" i "Prywatna kolekcja". Prowadził również kilka wydań "Listy Przebojów Programu Trzeciego". Popularność przyniosło mu prowadzenie programu "Muzyczna Jedynka" w TVP1. Od 1994 roku komentuje koncerty Konkursu Piosenki Eurowizji. Artur Orzech prowadził też "Pytanie na śniadanie" w telewizyjnej Dwójce oraz talent show "Śpiewaj i walcz". W latach 2015-2016 prowadził w TVP1 program "Świat się kręci", a od września 2016 zasiada w jury programu "Hit Hit Hurra". Wielokrotnie prowadził festiwal w Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu i Sopot Festival.
W 1983 roku Artur Orzech był współzałożycielem zespołu rockowego Róże Europy, w którym był gitarzystą i autorem muzyki na pierwszych dwóch płytach – "Stańcie przed lustrami" i "Krew Marilyn Monroe".

Artur Orzech prywatnie

Artur Orzech od 2006 roku jest mężem filozof Karoliny Kozłowskiej.