bio

 • Wiek:
  53 lat
 • Data urodzenia:
  5 stycznia 1968
 • Pochodzi z:
  Warszawa
 • Znany/a z...:
  Agent - Gwiazdy 4
 • Zawód:
  sportowiec
 • Wzrost:
  193cm
 • Znak zodiaku:
Andrzej Gołota - urodzony w Warszawie pięściarz, w boksie amatorskim brązowy medalista igrzysk olimpijskich z Seulu (1988) oraz brązowy medalista mistrzostw Europy z Aten (1989). W boksie zawodowym kilkukrotny pretendent do tytułu zawodowego mistrza świata w wadze ciężkiej różnych organizacji. Walki Andrzeja Gołoty o pas mistrzowski kończyły się jednak przegranymi polskiego pięściarza.
W barwach Legii Warszawa Andrzej Gołota był czterokrotnym mistrzem Polski amatorów w wadze ciężkiej. Jako junior zdobywał medale na zawodach międzynarodowych. U szczytu kariery w boksie amatorskim walczył o finał igrzysk w Seulu, ale kontuzja nie pozwoliła mu na dokończenie walki półfinałowej (przegrani w półfinałowych walkach automatycznie otrzymują brązowe medale olimpijskie). Na zawodowstwo przeszedł w 1992 roku debiutując na ringu w Milwaukee. Po kilku zwycięstwach otrzymał szansę walki z byłym zawodowym mistrzem świata Riddickiem Bowe'em, ale przegrał przez dyskwalifikację za ciosy poniżej pasa. Dyskwalifikacją Gołoty skończyła się również walka rewanżowa, w której polski pięściarz prowadził na punkty i dwukrotnie posłał Bowe'a na deski. Mimo to otrzymał szansę walki o tytuł mistrza świata. Starcie z Lennoxem Lewisem skończyło się niepowodzeniem. Gołota został znokautowany już w pierwszej rundzie. Kolejne zwycięstwa na ringu przybliżały go do jeszcze jednej szansy walki o tytuł jednej z najbardziej prestiżowych organizacji WBC, lecz do takiej nigdy nie doszło. Finałem amerykańskiej kariery Gołoty wydawała się przegrana walka z Mike'iem Tysonem, choć kilka lat później próbował jeszcze zdobyć pasy organizacji IBF, WBA i WBO - wszystkie przegrał odpowiednio z Chrisem Byrdem, Johnem Ruizem i Lamonem Brewsterem. Gołota walczył jeszcze do 2014 roku, kiedy to w Częstochowie miała miejsce jego pożegnalna walka z Danellem Nicholsonem.
W 2010 roku Andrzej Gołota wziął udział w show "Taniec z Gwiazdami" zajmując w nim w parze z Magdaleną Soszyńską-Michno piąte miejsce. Obecnie możemy go oglądać w 4. edycji programu "Agent - Gwiazdy", gdzie pojawiła się również jego żona, Mariola.

Andrzej Gołota: życie prywatne

Od 1990 roku Andrzej Gołota jest mężem prowadzącej w Chicago własną kancelarię prawniczą Marioli Babicz-Gołoty. Para ma dwoje dzieci: Alexandrę (1991) oraz Andrzeja (1997).
Andrzej Gołota miał kilka zatargów z prawem. Za pobicie we Włocławku gościa jednego z lokali został skazany na karę roku pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na trzyletni okres próby. Był również oskarżany o pobicie w Sopocie, a w Stanach Zjednoczonych o podawanie się za policjanta.