Tomasz Delmaczyński

Kobieta ogląda swoje zęby w lustrze.
Styl życia

Martwy ząb – jak wygląda i czy może boleć?

Tomasz Delmaczyński
Rodzina rozmawia w salonie.
urządzanie domu
dekoracje wnętrz
wnętrza

Jak urządzić salon wygodny na co dzień i od święta – spójność, wygoda i nastrojowa atmosfera

Salon powinien być aranżowany w spójny sposób, tak by meble, dodatki i kolorystyka były w jednym klimacie. Ważnym elementem tego pomieszczenia jest wygodna sofa i fotele. Aby salon był bardziej przyjazny spotkaniom towarzyskim, warto też zainwestować w takie dodatki, jak przenośne meble, ciekawe oświetlenie i dodatki.
Tomasz Delmaczyński
Terapeutka prowadzi sesję ze swoją pacjentką.
problemy psychiczne
psychologia

Czym się kierować, wybierając terapeutę – nurt terapeutyczny, wiek, doświadczenie specjalisty

Podstawą pracy terapeutycznej jest dobra relacja z terapeutą. Nie każdy specjalista będzie pasował do każdego klienta, więc przed podjęciem współpracy warto poznać go osobiście i zastanowić się, jakie robi wrażenie. Niezwykle ważne jest, aby czuć się bezpiecznie i komfortowo przy terapeucie.
Tomasz Delmaczyński
Kobieta rozpakowuje świąteczne prezenty.
akcesoria
prezenty
prawo

Jak zwracać prezenty świąteczne kupione w sklepach stacjonarnych i internetowych? Czego nie można oddać?

Gdy prezenty świąteczne mają wadę fabryczną, to sprzedawca musi przyjąć ich zwrot. Wiele sklepów stacjonarnych oferuje usługę zwrócenia towaru bez podania przyczyny w ciągu 30 dni. Zgodnie z prawem konsumenta, kupując prezent w sklepie internetowym, można go zwrócić w ciągu 14 dni.
Tomasz Delmaczyński
Kobieta przeprowadza psychoterapię swojej pacjentce.
problemy psychiczne
psychologia

Psychoterapia zorientowana na proces – założenia, proces terapeutyczny

Psychoterapia zorientowana na proces polega na akceptacji i zrozumieniu głębszych znaczeń doświadczeń w życiu klienta. Terapeuta pracuje też na snach i relacji z ciałem. Ten nurt stosuje się zarówno w psychoterapii indywidualnej, jak i grupowej czy małżeńskiej.
Tomasz Delmaczyński
Mężczyzna ma lęk wysokości, a kobieta próbuje mu pomóc.
nerwica
problemy psychiczne
hormony

Lęk wysokości – definicja, objawy, przyczyny i sposoby radzenia

Ludzie z lękiem wysokości boją się przebywania na moście, jazdy windą lub znajdowania się na wysokich piętrach w budynku. Przyczyny tego zaburzenia są prawdopodobnie związane z traumami w dzieciństwie. Cięższe przypadki lęku wysokości powinno się leczyć u psychoterapeuty, jednak z lżejszą formą tej fobii można poradzić sobie samemu.
Tomasz Delmaczyński
Mężczyzna przemawia do widowni przez mikrofon.
Nadciśnienie
Ciśnienie krwi
psychologia

Jak sprawić, aby wystąpienia publiczne były bardziej skuteczne i przekonujące?

Wypowiedzi publiczne lub szkolenia nie powinny być czytane z kartki ani prezentacji. Przed rozpoczęciem wystąpienia warto zastosować techniki radzenia sobie ze stresem. Ważne jest też dopasowanie tonu głosu, postawy ciała i formy wypowiedzi do rodzaju odbiorców. Aby rozwijać swoje umiejętności w wypowiedziach publicznych, zawsze warto prosić uczestników o feedback.
Tomasz Delmaczyński
płacząca kobieta
rozwój osobisty
Ciśnienie krwi
Psychika

Funkcje płaczu – oczyszczająca, terapeutyczna, nawilżająca, antystresowa

Łzy pojawiają się podczas skrajnych emocji oraz podrażnienia oka. Płacz ma działanie nawilżające, oczyszczające i obniżające stres. Dzięki tej reakcji można szybciej osiągnąć równowagę i regenerację psychiczną. Najlepiej jednak, gdy dzieje się to przy bliskiej osobie. Częściej płaczą kobiety oraz przedstawiciele kultur, gdzie panuje swoboda ekspresji emocji.
Tomasz Delmaczyński
kobieta w okularach przed laptopem
Wynagrodzenie
Praca
kariera

Noworoczne postanowienia - zmiana pracy. Kiedy warto podjąć taką decyzję?

Gdy ma się szefa, którego się nie znosi, a wykonywana praca nie przynosi żadnych korzyści poza materialnymi, warto rozważyć zmianę pracy. Odczuwanie silnego stresu, zbyt małe zarobki oraz złe perspektywy firmy również powinny być bodźcem do poszukania innego stanowiska na rynku.
Tomasz Delmaczyński
ludzie pijący drinki w klubie
seks
Związek
orgazm

Swinging – czym jest i kto najczęściej z tego korzysta?

Swinging polega na uprawianiu grupowego seksu z obcymi ludźmi. Najczęściej odbywa się to w swingers klubach – miejscach temu przeznaczonych. Z tej atrakcji korzystają najczęściej osoby, chcące urozmaicić swoje życie seksualne. Swinging u partnerów jest związany z nadszarpnięciem wzajemnego zaufania, niekiedy prowadzącym do kryzysu w związku.
Tomasz Delmaczyński
uczestnicy terapii grupowej
problemy w związku
problemy psychiczne
Psychika

Na czym polega psychodrama? Przebieg, techniki i zalety

Psychodrama jest formą terapii, która łączy w sobie wiedzę psychologiczną z odgrywaniem ról. W tej formie pomocy wykorzystuje się techniki dramy, zamiany ról, lustra czy pustego krzesła. Dzięki psychodramie można poruszać poważne trudności psychiczne w bezpiecznych warunkach.
Tomasz Delmaczyński
mama z dziećmi w świątecznych ubraniach w kuchni
akcesoria
prezenty
ciasta

Jak spędzać świąteczny czas z dzieckiem? Wspólne gotowanie, sprzątanie, ubieranie choinki

Świetną okazją do wspólnego spędzania czasu jest ubieranie choinki. Dzieci najbardziej lubią tworzyć łańcuchy, bombki czy ozdoby z masy solnej. Warto też zaangażować najmłodszych w prace przedświąteczne, takie jak gotowanie lub sprzątanie pokoju. Nauczy to ich odpowiedzialności i podkreśli ich rolę w domu. Dobrze jest też zaangażować je do przygotowywania prezentów dla bliskich, dzięki czemu rozbudzą swą kreatywność i pomysłowość.
Tomasz Delmaczyński
liście świeżego pandanu
zdrowe produkty
przepisy
kuchnia

Zastosowanie pandanu w kuchni, kosmetyce i medycynie. Ile kosztuje i jak ją dostać?

Pandan jest rośliną z Azji Południowo-Wschodniej i stosuje się ją w kuchni jako dodatek do ciast, ryżu, napojów czy mięsa. Jej liście często są substytutem wanilii. W medycynie stosuje się tę roślinę jako środek przeciwbólowy oraz afrodyzjak. Pandan stosuje się też w kosmetyce i zabiegach aromaterapii.
Tomasz Delmaczyński
ręka trzymająca szklankę z wodą która leci z kranu
zdrowe produkty
napoje
kuchnia

Czym różni się woda z kranu od butelkowej? Skąd pochodzi „kranówka”?

Bezpieczeństwo wody z kranu jest potwierdzone badaniami z Unii Europejskiej, WHO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Pochodzi ona z wód głębinowych lub powierzchniowych (rzek, stawów). Jeśli woda ma brunatny kolor lub brzydki zapach, to należy sprawdzić czystość rur oraz zainwestować w dzbanek z filtrem.
Tomasz Delmaczyński
Święty Mikołaj czytający list
prezenty
potrawy wigilijne
ozdoby świąteczne

Jak spędzić święta, by pomimo tradycyjnego charakteru dodać im oryginalności?

Spędzanie świąt w oryginalny sposób pozwoli głębiej je przeżyć i lepiej zapamiętać. Warto wtedy zaprosić do stołu dawno niewidzianej osoby. Można też lekko przemeblować mieszkanie oraz odwiedzić dawnych znajomych. Ciekawym pomysłem jest też wyjechanie w ciepłe kraje.
Tomasz Delmaczyński
kominek do rozpylania olejków eterycznych i na świece
urządzanie domu
dekoracje wnętrz
wnętrza

Metody rozpylania olejków eterycznych – kominek, dyfuzor, nebulizator

Aromaterapia jest dobrym sposobem na relaks oraz zmniejszanie stresu. Olejki można rozpylać za pomocą komina, jednak pod wpływem wysokiej temperatury tracą one swe właściwości. Dyfuzor ultradźwiękowy rozprowadza olejki w zimnej mgiełce wodnej, a nebulizator używa do tego ciśnienia. Ostatnia opcja jest najbardziej efektywna i wydajna.
Tomasz Delmaczyński
zegarek i kobieta siedząca na łóżku w tle
sen
zaburzenia neurologiczne
Choroby

Zagrożenia związane z bezsennością – fałszywe wspomnienia, halucynacje, urojenia, omamy

Dzięki spaniu można uporządkować i skonsolidować informacje zdobyte w ciągu dnia, dzięki czemu myśli się sprawniej i lepiej pamięta się przebyte wydarzenia. Z kolei brak snu generuje fałszywe wspomnienia, halucynacje i omamy. Głęboka bezsenność skutkuje też urojeniami prześladowczymi oraz problemami z określeniem własnej tożsamości.
Tomasz Delmaczyński
dziewczynka obok choinki-z-zapakowanym prezentem
akcesoria
prezenty
Dziecko

Co kupić na święta dzieciom z domu dziecka – ubrania, kosmetyki, gry, sprzęt do placówki

Boże Narodzenie to czas, kiedy w szczególny sposób możemy podzielić się dobrem z innymi. Pamiętajmy o osobach dotkniętych przez los, a zwłaszcza dzieciach z Domów Dziecka. Najlepsze prezenty dla dzieci z domu dziecka powinny być dopasowane do konkretnych osób. W takich ośrodkach jest największe zapotrzebowanie na ubrania, kosmetyki i sprzęt AGD i RTV.
Tomasz Delmaczyński
Mama z dzieckiem w mikołajki
rozwój dziecka
dekoracje wnętrz
Dziecko

Jak spędzić mikołajki, by stały się one niezapomnianym wspomnieniem dorastającego człowieka?

Każdy pamięta wyczekiwanie na Św. Mikołaja, pisanie do niego listów i radość z prezentów. Dziś warto dbać o podobne wspomnienia najmłodszych. W dobie tabletów i komputerów nietypowym spędzeniem mikołajkowego dnia mogą okazać się nie materialne prezenty, ale autentyczne pełne przygody przeżycia.
Tomasz Delmaczyński
mikołaj trzyma prezent
święta
prezenty

Oryginalne pomysły na prezenty mikołajkowe i świąteczne – wyjazd w góry, przedmioty w stylu decoupage, koszulki z nadrukiem

Świetnym prezentem dla całej rodziny jest spędzenie mikołajek lub świąt w klimatycznym miejscu, takim jak Beskid Niski czy Alpy. To idealne miejsca do odpoczynku i zabawy w górskich klimatach. Warto też sprezentować bliskiej osobie własnoręcznie wykonane prezenty, takie jak przedmioty w stylu decoupage czy koszulki ze spersonalizowanym nadrukiem.
Tomasz Delmaczyński
szczęśliwe dziecko po otrzymanym prezencie mikołajkowym wraz z rodzicami
Dziecko

Jaki wybrać prezent dla niemowlaka, przedszkolaka czy dziecka w wieku szkolnym?

Wybierając prezent mikołajkowy, należy dopasować go do wieku i zainteresowań dziecka. Dla niemowlaków można kupić pluszaka, matę edukacyjną lub klocki. Przedszkolaki (od 3 do 6 r.ż.) będą zachwycone, gdy dostaną wózek dla lalek, mikrofon (dla dziewczynek) lub sterowane samochody (dla chłopców). Dzieciom w wieku szkolnym zaleca się gry rozwijające ich pasje: piłkarzyki lub matę do tańczenia.
Tomasz Delmaczyński
Dwa kolorowe świeczniki ozdabiają ścianę tarasu.
urządzanie domu
jabłka
dekoracje wnętrz

Świeczniki z wykorzystaniem jesiennych liści – w słoiku, jabłku lub z zielonymi gałązkami

Jesienne liście mają piękną barwę, dlatego są świetnym elementem dekoracyjnym. W połączeniu z naturalnym ogniem ze świecy tworzą magiczny klimat w domu. Warto więc przygotować proste świeczniki z jesiennych liści w słoiku lub jabłku. Ciekawym pomysłem jest też ozdobienie nimi dużej świecy zapachowej.
Tomasz Delmaczyński
Przebaczenie w związku
małżeństwo
rozwój osobisty
psychologia

Jak przełamać blokady i nauczyć się przebaczać?

Przebaczanie jest kojarzone ze słabością oraz brakiem sprawiedliwej zapłaty za wyrządzone krzywdy. Ludzie niekiedy błędnie rozumieją ten termin jako zapomnienie lub zbagatelizowanie. Wybaczenie jest natomiast odpuszczeniem chęci zemsty oraz zaakceptowaniem swojej sytuacji. W tym celu pomaga wypisanie krzywd lub praca ze sobą w postaci medytacji lub głębokiego oddychania.
Tomasz Delmaczyński
Jak zwiększyć odporność psychiczną
zdrowe odżywianie
rozwój osobisty
zioła

Czego warto unikać, a co dobrze robić aby zwiększyć odporność psychiczną?

Na odporność psychiczną składają się pewność siebie, zaangażowanie w postawione cele oraz poczucie kontroli nad życiem. Cechę tę osłabiają toksyczni ludzie, dieta oparta na mięsie oraz nadmierny samokrytycyzm. Z kolei medytacja i praca z ciałem (joga, qi-gong) usprawniają pracę mózgu i ciała, dzięki czemu ludzie są bardziej odporni i mniej podatni na zranienia.
Tomasz Delmaczyński
miód i cytryna
ból gardła
domowe sposoby
ból głowy

Naturalne metody łagodzenia objawów anginy – miód, szałwia, rumianek, woda z solą

Angina jest zakaźną chorobą migdałków i śluzówki gardłowej. Klasycznie leczy się ją antybiotykami, istnieją jednak naturalne sposoby łagodzenia jej objawów. W tym celu warto pić sok z malin i cebuli oraz jeść miód spadziowy, lipowy i wrzosowy. Należy też robić regularne płukanki gardła roztworem wody z solą, szałwią i rumiankiem.
Tomasz Delmaczyński
kobieta i mężczyzna u terapeuty
problemy w związku
psychologia

Kiedy się udać do terapeuty par oraz jak wygląda sesja?

Psychoterapia par jest formą pomocy psychologicznej, w której biorą udział partnerzy i terapeuta. Spotkania trwają zwykle 1,5 godziny, a proces kończy się znacznie szybciej niż w przypadku terapii indywidualnej. Charakter pomocy zależy od nurtu, w którym szkolił się terapeuta (np. psychodynamiczny, poznawczo-behawioralny). Na psychoterapię par warto się udać w przypadku każdej formy kryzysu w związku.
Tomasz Delmaczyński
zmartwiona kobieta
Rozwód
problemy w związku
psychologia

Co po rozwodzie? Zmiany małymi krokami, szukanie wsparcia, akceptacja emocji

W skali psychologicznej doświadczenie rozwodu jest równie trudnym przeżyciem jak śmierć bliskiej osoby. Niekiedy oprócz stresu obu stronom towarzyszy bezsenność, samotność, a nawet depresja. W tym czasie nie można ignorować tych emocji, lecz akceptować je. Należy też szukać wsparcia ze strony bliskich.
Tomasz Delmaczyński
laski cynamonu związane i postawione na blacie w kolorze cappucino
przepisy
kuchnia

Potrawy z cynamonem – właściwości i przepisy

Cynamon ma działanie przeciwbiegunkowe, usprawnia trawienie oraz poprawia zdolności poznawcze. Przyprawę często łączy się z kardamonem, imbirem i kminem. Cynamon dodaje się głównie do wypieków i jabłek. Popularne potrawy z dodatkiem tej przyprawy to zawijańce oraz ryż z jabłkami i wanilią.
Tomasz Delmaczyński
mężczyzna krojący wołowinę
odchudzanie
nowotwór
zdrowe odżywianie

Jedzenie mięsa – zagrożenia związane z chorobami oraz zalety produktów mięsnych

Mięso ma dużo dobrze przyswajalnego żelaza, pełnowartościowe białko oraz minerały, takie jak cynk i selen. Jedzenie zbyt dużej ilości czerwonego mięsa przyczynia się jednak do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, miażdżycy oraz niewydolności nerek. Mięsożercy częściej też chorują na nowotwory oraz zapalenie stawów. Mają oni wyższy wskaźnik testosteronu, co skutkuje większą agresją.
Tomasz Delmaczyński
dwie córki i młody ojciec siedzący na kanapie u terapeuty
psychologia

Psychoterapia rodzin (systemowa) – założenia, cele, jak wygląda wizyta?

Terapeuci rodzinni zakładają, że rodzina jest systemem, w którym wszyscy członkowie wzajemnie na siebie wpływają. Do gabinetu przychodzą najczęściej rodzice wraz z dziećmi. W psychoterapii rodzinnej pracuje się na problemie (np. uzależnieniu od alkoholu) w kontekście relacji wszystkich członków rodziny.
Tomasz Delmaczyński
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Współpraca reklamowa
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Współpraca reklamowa
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Współpraca reklamowa