Anna Cholewa

Z wykształcenia psycholog, z zawodu (albo raczej z zawodów) redaktor, copywriter, metodyk e-learningu. Lubi zdobywać wiedzę i dzielić się nią. Interesuje się historią sztuki, projektowaniem użytkowym (m.in. projektowaniem książek), wizualizacją informacji, a także zdrowym stylem życia. Ma na utrzymaniu dwa czarne koty. 
Ciemnowłosa kobieta z domalowanymi wąsami.
Styl życia

Hermafrodytyzm prawdziwy i rzekomy – rodzaje interseksualizmu oraz jego przyczyny

Anna Cholewa
Mężczyzna i kobieta bawią się z psem na plaży
psy
Choroby

Jak psy i koty widzą kolory – widzenie barwne u zwierząt a widzenie barwne u ludzi

Widzenie barwne oraz postrzeganie kształtów w dzień i w nocy możliwe jest dzięki fotoreceptorom obecnym w siatkówce oka: pręcikom i czopkom. Paleta rozpoznawanych barw przez zwierzęta, takie jak psy i koty, jest uboższa niż zakres barw rozpoznawanych przez człowieka. Wynika to z różnic w liczbie tych fotoreceptorów.
Anna Cholewa
Kobieta o rudych włosach leży na trawie
pielęgnacja
włosy

Rudy kolor włosów dla każdego typu urody. Zobacz, jaki odcień ci pasuje

Rudy kolor włosów może ożywić twarz oraz odmłodzić ją. Należy jednak dobrać odcień farby do naturalnego typu urody. Do wyboru jest cała paleta odcieni czerwieni: od jasnego, intensywnego oranżu po ciemny mahoń.
Anna Cholewa
Kobieta ubrana w renesansowy strój
włosy

Jak zmieniał się kanon piękna kobiety w antyku, średniowieczu, renesansie i baroku

O tym, jak w danej epoce historycznej wyglądał ideał kobiety, możemy przekonać się przede wszystkim z dzieł sztuki: rzeźb i obrazów. Choć taka analiza musi opierać się na wielu uproszczeniach, chociażby z uwagi na zróżnicowanie nurtów w sztuce poszczególnych epok, daje nam ona pewne wyobrażenie o tym, jakie cechy były u kobiet pożądane na przestrzeni wieków.
Anna Cholewa
Owoce i warzywa ułożone w kształcie serca na stole
odchudzanie
zdrowe produkty
zdrowe diety

Co wzmacnia serce po zawale? Dieta bogata w witaminy i sole mineralne

Dieta osób chorych na miażdżycę i tych, które przebyły zawał mięśnia sercowego, powinna być uboga w tłuszcze wielonasycone i cukry proste, natomiast bogata w witaminy, sole mineralne i tłuszcze wielonienasycone. Po zawale należy zapewnić sobie przede wszystkim dużą ilość potasu i magnezu, które wzmacniają serce.
Anna Cholewa
Dziewczyna czeka na telefon od chłopaka
problemy w związku
randki
psychologia

Dlaczego chłopak nie dzwoni po spotkaniu. Kiedy odezwać się po pierwszej randce?

Jeśli chłopak nie odzywa się po randce, może to oczywiście oznaczać, że nie jest zainteresowany dalszym utrzymywaniem znajomości. Zanim jednak dojdziesz do takiego wniosku, zastanów się, czy na pewno właściwie interpretujesz jego milczenie. Nie ma określonych zasad, mówiących o tym, kiedy należy odezwać się po randce.
Anna Cholewa
Mężczyzna trzyma w dłoni okulary
Choroby

Widzenie barwne zawdzięczamy czopkom, czyli komórkom światłoczułym oka

Za postrzeganie barw obiektów występujących w naszym otoczeniu odpowiadają czopki, receptory światła znajdujące się w siatkówce oka. Niezdolność do widzenia barw lub nierozróżnianie ich, często związane jest z całkowitym brakiem tych komórek lub brakiem jednego ich rodzaju.
Anna Cholewa
Uśmiechnięta kobieta robi zakupy
manicure

Jaki jest średni wzrost kobiety w Polsce, w Europie i na świecie

Średni wzrost kobiet na świecie wynosi ok. 1,60 m. Polki pod względem wzrostu przypominają m.in. Niemki oraz Włoszki. Do najwyższych kobiet na świecie należą Europejki. Najniższe są przedstawicielki krajów Ameryki Południowej i Azji.
Anna Cholewa
Trójka dzieci biegnie na bieżni
opieka nad dzieckiem
Syndromy
Dziecko

Kolejność narodzin a osobowość – jak objawia się syndrom środkowego dziecka

Syndrom środkowego dziecka może objawiać się poczuciem niewidzialności i większą podatnością na opinie innych osób. Środkowe dziecko w rodzinie już jako dorosły może mieć przez to poczucie mniejszej satysfakcji z życia. Często stawiane jest ono w roli mediatora.
Anna Cholewa
mężczyzna w depresji
depresja
problemy psychiczne
Choroby

Czy depresja jest dziedziczna? Genetyczne i środowiskowe przyczyny zaburzeń nastroju

Depresja bywa uwarunkowana genetycznie. Szacuje się, że geny w ok. 50% odpowiadają za rozwój tej choroby. Drugie 50% to czynniki środowiskowe, przede wszystkim wychowanie, ale też warunki życia i silnie stresujące sytuacje, np. rozwód albo wypadek.
Anna Cholewa
lekarz z kartą
Choroby

Wstrząs hipowolemiczny (krwotoczny lub oparzeniowy) stanowi zagrożenie życia

Wstrząs hipowolemiczny, inaczej wstrząs krwotoczny lub oparzeniowy, wywołany jest przez krwotok lub rozległe poparzenie. Mogą go spowodować także silne biegunki i wymioty. Jego objawami są m.in. sine usta i paznokcie, osłabienie i zawroty głowy.
Anna Cholewa
kobieta trzymająca się za brzuch
zdrowie
miesiączka

Najczęstsze przyczyny zaburzeń miesiączkowania: stres, zaburzenia hormonalne i infekcje

Najczęstszymi przyczynami zaburzeń miesiączkowania są stres, restrykcyjna dieta i zaburzenia hormonalne, a także choroby tarczycy oraz stany zapalne narządów rodnych. Objawami zaburzeń miesiączkowania mogą być przedłużające się lub zbyt krótkie cykle, zbyt obfite lub skąpe krwawienia, a także plamienia dodatkowe.
Anna Cholewa
spocony chłopiec drapiący się po ręce
choroby dziecięce
opieka nad dzieckiem
Choroby

Wysypka od potu u dziecka – jakie są jej przyczyny i w jaki sposób się ją leczy

Wysypka od potu pojawia się na skórze w sytuacjach, kiedy wydzielanie potu jest wzmożone. U starszych dzieci wysypka pojawiają się np. podczas lekcji wychowania fizycznego albo podczas stresujących sprawdzianów. U niemowlęcia zazwyczaj wtedy, kiedy jest ono zbyt ciepło ubrane lub okryte.
Anna Cholewa
pielęgnacja
medycyna naturalna

Chaber bławatek leczy choroby nerek oraz podrażnione oczy i delikatnie barwi siwe włosy

Kwiat chabra pomaga na choroby nerek, a także zapalenie spojówek, łupież i grzybicę. Napar z suszonych kwiatów chabra można stosować wewnętrznie oraz zewnętrznie: do picia oraz przemywania skóry. Płukanki z chabra można używać również do pielęgnacji siwych włosów.
Anna Cholewa
hormony
Choroby

Szyszynka odpowiada za sen i przebieg dojrzewania płciowego

Szyszynka to gruczoł znajdujący się w nadwzgórzu, wydzielający m.in. melatoninę. Melatonina, czyli tzw. hormon snu, odpowiada za prawidłowy przebieg dobowego rytmu snu i czuwania. Najczęstszym schorzeniem szyszynki są guzy. U dzieci mogą one być przyczyną przedwczesnego dojrzewania płciowego.
Anna Cholewa
strzykawka i bandaż z krwią
badania diagnostyczne
badania krwi
Choroby

Hemofilia typu A, B, C, AHA, hemofilia rzekoma oraz ich przyczyny

Hemofilia to wspólna nazwa skaz krwotocznych, czyli skłonności do krwawień w obrębie tkanek, narządów i układów. Osoba chora na hemofilię łatwo dostaje siniaków, które są efektem krwawień podskórnych. Występują u niej także krwawienia do stawów i do mięśni, a także krwiomocz. W zależności od przyczyny wyróżnia się kilka rodzajów hemofilii.
Anna Cholewa
kobieta u psychoterapeuty
zaburzenia neurologiczne
Choroby

Leczenie zespołu Tourette'a – jak wygląda terapia mimowolnego przeklinania

Objawy zespołu Tourette'a najczęściej towarzyszą chorej osobie przez całe życie. Leczenie zespołu Tourette'a jest ukierunkowane na nauczenie się przez chorego kontrolowania tików, przymusowych słów i zachowań. W leczeniu stosuje się psychoterapię oraz leki.
Anna Cholewa
Zespół Tourettea
zaburzenia neurologiczne
Choroby

Mimowolne zachowania i niekontrolowane okrzyki mogą być objawami zespołu Tourette'a

Zespół Tourette'a w powszechnej świadomości funkcjonuje jako choroba, której podstawowym objawem jest mimowolne przeklinanie. Przeklinanie jest w rzeczywistości tylko jednym z tików, które przewlekle występują u osób z tą chorobą.
Anna Cholewa
Żelazo w diecie
suplementy diety
witaminy
mikro i makroelementy

Przyczyny oraz objawy niedoboru żelaza – jak go wyleczyć, zanim doprowadzi do anemii

Niedobór żelaza jest najczęstszą przyczyną niedokrwistości (anemii). Stężenie żelaza we krwi obniżają krwawienia, np. podczas miesiączki, a także krwawienia w układzie pokarmowym związane z obecnością wrzodów żołądka. Niedobór tego pierwiastka występuje też często u kobiet w ciąży. Objawami braku żelaza są m.in. bladość, przewlekłe zmęczenie i problemy z koncentracją.
Anna Cholewa
Cechy recesywne
badania diagnostyczne
Choroby

Niebieskie oczy, grupa krwi 0 oraz rude włosy to cechy recesywne

Cecha recesywna ujawnia się tylko wtedy, kiedy dana osoba odziedziczyła po rodzicach dwa recesywne warianty jednego genu. Do cech recesywnych należą m.in. niebieskie oczy, rude włosy. W ten sposób dziedziczy się także albinizm oraz mukowiscydozę.
Anna Cholewa
Osłabienie mięśni
anemia
zaburzenia neurologiczne

Powszechne oraz rzadko występujące przyczyny bólu mięśni

Osłabienie mięśni może sprawiać, że poruszanie rękami i nogami staje się trudniejsze niż dotychczas. Osłabieniu może towarzyszyć wiotkość mięśni oraz drżenie. Najczęściej jest ono spowodowane zmęczeniem, infekcją lub odwodnieniem. Bywa też jednak objawem poważnych chorób, m.in. miastenii i zaniku mięśni.
Anna Cholewa
ciężarna u lekarza
zdrowie
ciąża

Czy nadmiar luteiny w ciąży jest groźny dla matki i jej dziecka

Wysoki poziom progesteronu (luteiny) może oznaczać, że zamiast jednego dziecka, kobieta urodzi dwoje albo więcej. Objawem podwyższonego poziomu tego hormonu mogą być silne obrzęki kończyn oraz przebarwienia na twarzy.
Anna Cholewa
progesteron
zdrowie
owulacja
miesiączka

Niski progesteron może odpowiadać za nieregularne miesiączki i tycie

Progesteron (inaczej luteina) jest hormonem wydzielanym u kobiet przez jajniki, a w czasie ciąży przez ciałko żółte oraz łożysko. Zbyt mała ilość progesteronu może być przyczyną nieregularnych miesiączek i tycia, może też odpowiadać za trudności z donoszeniem ciąży.
Anna Cholewa
ciężarna mierzy poziom cukru
ciąża
Choroby

Cukrzyca w ciąży może zagrażać zdrowiu matki i dziecka. Poznaj jej przyczyny i objawy

Cukrzyca ciążowa to podwyższony poziom glukozy, który występuje u ciężarnych kobiet. Najczęściej pojawia się ona w 3. trymestrze ciąży. Po porodzie na ogół poziom cukru wraca do normy. Cukrzyca ciążowa może jednak zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, dziecka i matki.
Anna Cholewa
mężczyzna u lekarza
Choroby

Charakterystycznymi objawami osteoporozy są złamania kości i ból

Osteoporoza przez długi czas rozwija się, nie dając żadnych charakterystycznych objawów. Jej pierwszym objawem często jest złamanie kości. W późniejszych stadiach choroby może pojawić się przewlekły, silny ból pleców.
Anna Cholewa
krwotok z palca
zdrowie
pierwsza pomoc

Jak zatamować i opatrzyć krwotok z palca

Krwotok z palca można zatamować poprzez dociskanie do rany jałowej gazy, przyłożenie woreczka z lodem i uniesienie ręki powyżej serca. Jeśli nie powstrzyma to krwawienia, konieczna jest wizyta na chirurgicznej izbie przyjęć.
Anna Cholewa
cukrzyca ciążowa
ciąża
Choroby

Leczenie cukrzycy ciążowej – podstawą jest dieta

Cukrzyca ciążowa wymaga leczenia, ponieważ może negatywnie wpływać na zdrowie matki i dziecka oraz przebieg porodu. Cukrzycę w ciąży leczy się przede wszystkim poprzez zmianę diety: częste, niewielkie posiłki, o niskim indeksie glikemicznym, bogate w białko, nieprzetworzone węglowodany i witaminy. Pomóc może też regularna aktywność fizyczna.
Anna Cholewa
słodycze
odchudzanie
zdrowe odżywianie
badania krwi

Sposoby na obniżenie poziomu cukru we krwi: dieta i zmiana stylu życia

Zbyt wysokie stężenie glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia) bywa wynikiem zaburzeń gospodarki węglowodanowej lub źle leczonej cukrzycy. Jego objawami mogą być m.in. senność, zwiększone pragnienie i nieprawidłowa praca serca. Poziom cukru można unormować domowymi sposobami lub za pomocą podawanej insuliny.
Anna Cholewa
bolące mięśnie
zdrowie
badania diagnostyczne
Choroby

Powszechne oraz rzadko występujące przyczyny bólu mięśni

Osłabienie mięśni może sprawiać, że poruszanie rękami i nogami staje się trudniejsze niż dotychczas. Osłabieniu może towarzyszyć wiotkość mięśni oraz drżenie. Najczęściej jest ono spowodowane zmęczeniem, infekcją lub odwodnieniem. Bywa też jednak objawem poważnych chorób, m.in. miastenii i zaniku mięśni.
Anna Cholewa
testosteron
hormony
Testosteron

Nadmiar testosteronu u kobiet – czym się objawia i jak go leczyć

Nadmiar testosteronu u kobiet objawia się m.in. nadmiernym owłosieniem, trądzikiem, obniżonym głosem, a także nieregularnymi miesiączkami i problemami z zajściem w ciążę. Może on być symptomem poważnych schorzeń, np. nieprawidłowego funkcjonowania nadnerczy.
Anna Cholewa
Nasze akcje
Gwiazdy
Newsy
Chcesz dobrze czuć się we własnej skórze tak, jak największe gwiazdy? Działaj metodą małych kroków!
Partner
Skuteczny trening bez wysiłku? Teraz to możliwe!
Newsy
Skuteczny trening to nie tylko siłownia!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner