Aleksandra Gajowiak

dziecko przy stole
Styl życia

Jak leczyć celiakię?

Aleksandra Gajowiak
dziecko jedzące
badania krwi
Choroby
celiakia

Jak wykryć celiakię?

Celiakia (choroba trzewna) jest chorobą immunologiczną. Ma podłoże genetyczne i charakteryzuje się nietolerancją glutenu (białka zapasowego), która jest przyczyną zaburzeń trawienia i wchłaniania jelitowego. Mimo, że celiakia trwa przez całe życie i nie można jej całkowicie wyleczyć, niezwykle istotne jest jej wczesne zdiagnozowanie. Szybkie przejście na ścisłą dietę bezglutenową minimalizuje ryzyko powikłań.
Aleksandra Gajowiak
mężczyzna trzymający się za kark
medycyna estetyczna
liposukcja

Metody leczenia bawolego karku

Bawoli kark jest nieestetycznym zgrubieniem pomiędzy łopatkami, które trudno zlikwidować masażami czy dietą. Najlepsze efekty w radzeniu sobie z bawolim karkiem przynoszą zabiegi medycyny estetycznej: VelaShape, lipoliza iniekcyjna i liposukcja.
Aleksandra Gajowiak
kolorowe diody ledowe
zmarszczki
cellulit

Światło czerwone, żółte i niebieskie – terapia diodami LED

Leczenie światłem LED polega na dostarczaniu energii komórkom przez diody emitujące światło (Light Emitting Diode). W zależności od rodzaju urządzenia światło może mieć różny kolor. Jego barwa świadczy o długości emitowanej fali. W medycynie najczęściej wykorzystuje się światło czerwone (640 nm), zielone (530 nm) i niebieskie (470 nm).
Aleksandra Gajowiak
trzy kolorowe miseczki z czipsami w różnych smakach
dieta
zdrowe odżywianie

Czy glutaminian sodu szkodzi zdrowiu?

Glutaminian sodu i glutaminian monosodowy to tylko 2 spośród 7 nazw, pod którymi ukrywa się kontrowersyjna substancja od lat badana przez naukowców. Występuje ona w organizmie naturalnie i nie czyni w nim żadnej szkody, póki nie zaczyna być dostarczana przez wysokoprzetworzone produkty spożywcze.
Aleksandra Gajowiak
rodzice leżą z dzieckiem na trawie

Co kształtuje osobowość człowieka?

Rozwój osobowości przebiega w trzech fazach i jest zależny od wpływu środowiska biologicznego i społecznego, wychowania, naśladownictwa, przyjmowanych ról społecznych i indywidualnej aktywności. Rozwojowi podlegają także te cechy, które człowiek dziedziczy po przodkach.
Aleksandra Gajowiak
badania krwi
Choroby

Niska i wysoka krzepliwość krwi – rodzaje i przyczyny zaburzeń krzepnięcia krwi

Zaburzenia krzepnięcia to zbiorcza nazwa dla kilku chorób, które mają różne przyczyny. Istnieją dwie kategorie chorób zaburzających krzepliwość – skazy krwotoczne i nadkrzepliwość. Różnią się one mechanizmem powstawania, który może zależeć od któregoś z trzech podstawowych czynników krzepnięcia: budowy ściany naczyń krwionośnych, liczby płytek krwi i funkcji osocza.
Aleksandra Gajowiak
kobieta wykonująca mostek na ugiętych przedramionach z nogą w górze
trening
medycyna naturalna
ćwiczenia odchudzające

Piąty rytuał tybetański krok po kroku

Rytuały tybetańskie to recepta na zdrowie i długowieczność. Regularne wykonywanie ćwiczeń pozwala nie tylko wzmocnić mięśnie, ale także ustrzec się przed wieloma chorobami i opóźnić procesy starzenia.
Aleksandra Gajowiak
kobieta wykonuje mostek na zgiętych przedramionach
trening
medycyna naturalna
ćwiczenia odchudzające

Trzeci rytuał tybetański krok po kroku

Rytuały tybetańskie składają się z 5 prostych ćwiczeń do codziennego wykonywania. Trzeci rytuał tybetański wykonuje się w pozycji klęczącej. Polega on na powolnych, rytmicznych odgięciach głowy i górnej części tułowia.
Aleksandra Gajowiak
pozycja w jodze mostek
trening
medycyna naturalna
ćwiczenia odchudzające

Czwarty rytuał tybetański krok po kroku

Rytuały tybetańskie pozwalając osiągnąć równowagę wewnętrzną organizmu, a oprócz tego zapewniają świetną kondycję i zapobiegają wielu chorobom. Czwarty rytuał tybetański rozpoczyna się z pozycji siedzącej, a kończy się mostkiem. Optymalna liczba powtórzeń to 21, ale na początek bezpieczniej zacząć od 3.
Aleksandra Gajowiak
zastanawiająca się kobieta z komiksowym dymkiem koło głowy
rozwój osobisty

Rola pamięci autobiograficznej

Pamięć autobiograficzna wpływa na kształtowanie osobowości – odpowiada za inteligencję emocjonalną, kształtuje obraz samego siebie, a co za tym idzie, także własną samoocenę.
Aleksandra Gajowiak
mężczyzna z chmurą deszczową nad głową
depresja
nerwica

Objawy przedawkowania leków przeciwdepresyjnych i psychotropowych

Zatrucie lekami przeciwdepresyjnymi lub psychotropowymi w wielu przypadkach kończy się tragicznie. Tego typu leki po przekroczeniu dozwolonej dawki działają toksycznie. Jeśli w ciągu kilku godzin chory nie otrzyma pomocy, w jego organizmie zachodzą nieodwracalne zmiany. Bliscy osób z zaburzeniami psychicznymi powinni umieć rozpoznawać symptomy zatrucia lekami, aby w razie przedawkowania zadziałać błyskawicznie.
Aleksandra Gajowiak
tabletki leżące na wydruku ekg
Choroby

Objawy przedawkowania leków przeciwbólowych i nasercowych

Zatrucie lekami może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Przekroczenie dozwolonej dobowej dawki środków przeciwbólowych lub nasercowych objawia się dolegliwościami ze strony układów: pokarmowego, nerwowego i krwionośnego.
Aleksandra Gajowiak
zamyślona, smutna kobieta z podpartą głową siedząca nad dokumentami

Objawy prokrastynacji. Typowe zachowania prokrastynatora

Prokrastynator to osoba, która dezorganizuje życie rodzinne i zawodowe, ponieważ nie jest zdolna do inicjatywy, podjęcia decyzji ani wywiązywania się z obowiązków.
Aleksandra Gajowiak
kobieta z depresją
depresja
problemy psychiczne

Skąd się bierze jesienne przygnębienie? Sprawdź, czy masz depresję

Jesienna depresja to coś więcej niż zwykła chandra. Jeśli zły nastrój bez wyraźnej przyczyny utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie, nie wolno tego bagatelizować.
Aleksandra Gajowiak
kobieta ubrana w sweter
moda

Kardigan – uniwersalny rozpinany sweter

Sweter rozpinany, czyli kardigan jest bardzo praktyczny – sprawdza się o każdej porze roku i można go włączyć do wielu różnych stylizacji. Grunt, żeby wybrać odpowiednią długość swetra i dobrać inne elementy garderoby tak, aby nie zniekształcić sylwetki.
Aleksandra Gajowiak
Kobieta w marynarce
moda
stylizacje

Modne kroje damskich żakietów: żakiet w stylu Chanel, baskinka i oversize

Żakiet damski powinien znaleźć się w każdej kobiecej szafie. Jest nieodłącznym elementem eleganckiego stroju na specjalne okazje, a także biurowego dress codu. Pomysły projektantów na żakiety ewoluowały na przestrzeni dekad, a obecnie historia zatacza koło – znów modne są kroje, które po raz pierwszy trafiły na wybiegi przed wieloma laty.
Aleksandra Gajowiak
Czerwony krawat
moda
Krawat

Jaki krawat kupić? Wybór krawata do pracy i na specjalne okazje

Modny krawat to nie tylko stosownie dobrany do okazji wzór i kolor. Równie ważna jest faktura – jej nietrafny dobór może świadczyć o braku elegancji. Tym samym grozi nieumiejętne dopasowanie węzła. Poza tym wybór krawata – tak jak każdego innego elementu garderoby – jest zależny od typu sylwetki.
Aleksandra Gajowiak
Zabieg laserowy na twarz
zabiegi laserowe

Jak się przygotować do dermabrazji? Przebieg dermabrazji mechanicznej

Przygotowania do dermabrazji mechanicznej trzeba rozpocząć na 2 tygodnie przed zabiegiem. Przede wszystkim trzeba zrobić szczepienia, badania krwi i odstawić leki przeciwzakrzepowe. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, ale przez kilka dni po nim konieczne może się okazać zażywanie środków przeciwbólowych. Bardzo ważna jest dbałość o higienę i regularne zmiany opatrunków, bo skóra po usunięciu warstwy ochronnej jest bardzo podatna na zakażenia.
Aleksandra Gajowiak
Kobieta w tunice
trendy
stylizacje

Tunika – dla kogo i do czego ją nosić?

Tuniki damskie są wiecznie modne dzięki swojej uniwersalności. Można je dobrać do każdego typu sylwetki i założyć na każdą okazję. Tuniki wieczorowe efektownie wyglądają z legginsami skórzanymi, natomiast tuniki do noszenia na co dzień najlepiej komponują się z dżinsowymi rurkami. Najważniejsze podczas zakupu tuniki jest jednak dobranie jej do figury.
Aleksandra Gajowiak
Rower miejski
trendy

Rowery miejskie w stylu retro

Stylowe rowery to projekty sprzed lat, które teraz powracają do miast wzbogacone o elementy nowoczesnej techniki. Ich popularność wynika ze zbiegu dwóch mód – na ekologiczny styl życia i na gadżety w stylu retro. Stylowe rowery pokochali ci, którzy poruszają się na dwóch kołach dla rekreacji, przemierzają nimi krótkie trasy i chcą wyróżnić się z tłumu.
Aleksandra Gajowiak
Kobieta biznesu
trendy
moda

Jak się ubrać do pracy? Uniwersalne stylizacje

Stylizacje do pracy powinny hołdować trzem podstawowym zasadom: elegancji, klasyce i wygodzie. Nieprzestrzeganie tych zasad może wpływać na jakość pracy – utrudniać kontakty i niekorzystnie wpływać na samopoczucie.
Aleksandra Gajowiak
kobieta przechodzi chandrę
depresja
problemy psychiczne

Jak sobie radzić z jesienną depresją?

Depresja jesienna to choroba sezonowa, która nasila się na przełomie października i listopada. Często myli się ją z przygnębieniem czy chandrą, trzeba jednak rozróżnić chwilowy spadek nastroju od chronicznego złego stanu psychicznego, utrzymującego się przez kilka tygodni. Depresja jesienna kwalifikuje się do leczenia – nie tylko utrudnia normalne funkcjonowanie, ale zbagatelizowana może prowadzić też do innych chorób o podłożu psychicznym.
Aleksandra Gajowiak
Awangardowa sypialnia
urządzanie domu
aranżacja wnętrz

Aranżacja w stylu międzywojennym – art déco

Styl art déco kojarzony jest z dwudziestoleciem międzywojennym, ale był popularny jeszcze długo po wojnie. Dziś art déco ponownie święci triumfy. Stoi pod znakiem geometryzujących form, fornirów i stali. Rządzą nim prostota, funkcjonalność, luksus i elegancja. Meble z epoki są na wagę złota – mimo upływu lat nie tracą trwałości, a ich wykonanie cechuje rzemieślniczy kunszt. Mieszkanie, w którym takie meble się zachowały to idealne miejsce do aranżacji w stylu art déco.
Aleksandra Gajowiak
niemowlę płacze
choroby dziecięce

Choroby u niemowlęcia: jak rozpoznać naczyniaki?

Naczyniaki to przypadłość okresu dziecięcego – 70% z nich pojawia się w ciągu kilku tygodni od narodzin niemowlęcia. Zlokalizowane są w głębszych warstwach tkanek, ale zazwyczaj widać je też na powierzchni skóry.
Aleksandra Gajowiak
lekarstwa
uzależnienia
problemy psychiczne
pierwsza pomoc

Detoks organizmu po zatruciu lekami

Zatrucia lekami wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Kluczowe jest ustalenie, jaki konkretnie lek został przyjęty przez chorego – od tego zależy metoda jego leczenia.
Aleksandra Gajowiak
próbki krwi
badania diagnostyczne
Choroby

Niska i wysoka krzepliwość krwi – objawy i leczenie

Zaburzenia krzepnięcia krwi to zespół chorób, które mogą się objawiać zarówno rozrzedzeniem, jak i zagęszczeniem krwi. Kiedy krew jest za rzadka, mamy do czynienia ze skazą krwotoczną, natomiast gdy jest zbyt gęsta – z nadkrwistością.
Aleksandra Gajowiak
kobieta przechodzi lęki
zaburzenia neurologiczne
problemy psychiczne

Jak sobie radzić ze strachem przed śmiercią?

Lęk przed śmiercią to bardzo ważne doświadczenie egzystencjalne, które jest wpisane w istotę człowieczeństwa. Nie można więc całkowicie się go pozbyć, a jedynie spróbować się z nim oswoić.
Aleksandra Gajowiak
dziecko u logopedy
choroby dziecięce
opieka nad dzieckiem

Ćwiczenia logopedyczne przyspieszające rozwój mowy

Opóźniony rozwój mowy wymaga konsultacji z logopedą, bo może świadczyć o zaburzeniach patogennych. Jeśli zaburzenia są samoistne, należy się spodziewać, że rozwój mowy nastąpi, ale trochę później niż u innych dzieci.
Aleksandra Gajowiak
kobieta leży na podłodze
trening
medycyna naturalna
Rytuały tybetańskie

Jak ćwiczyć i co jeść, żeby zachować formę? Rytuały tybetańskie i dieta rozdzielna Hay’a

Rytuały tybetańskie to tylko połowa recepty na młodość – dopełnia ją dieta rozdzielna Hay’a. Ćwiczenia spopularyzowane przez Petera Keldera są inspirowane praktykami mnichów z klasztoru położonego wysoko w Himalajach, natomiast zdrowe nawyki żywieniowe zostały podpatrzone przed dra Hay’a u jednego z góralskich plemion.
Aleksandra Gajowiak
Nasze akcje
Dua Lipa, Rihanna, Alessandra Ambrosio
Newsy
Te gwiazdy wiedzą jak stworzyć niezapomniane stylizacje!
Partner
Weleda
Newsy
Kosmetyki, które łączą tradycję z nowoczesnością. Poznaj je!
Partner
Zmysłowy i uwodzicielski czy delikatny i czarujący – jaki jest twój zapach?
Newsy
Ponadczasowy czy zaskakujący? Ten zapach ma jedno i drugie!
Partner
Sprawdź, jak skutecznie „cofnąć zegar” i odmłodzić spojrzenie!
Newsy
Spektakularny i jednocześnie naturalny wygląd? Sprawdź, jak odmłodzić spojrzenie!
Partner
Eva Longoria
Styl życia
Wymarzona sylwetka bez wyrzeczeń? To możliwe!
Partner
Newsy
Nowa kolekcja Lilou zachęca do świętowania wspólnych chwil
Partner
Pomysł na prezent: perfumy Tom Tailor
Newsy
Te perfumy symbolizują drogocenne chwile szczęścia i spokoju
Partner
Newsy
Niebanalna i ponadczasowa biżuteria Pandora zachwyca blaskiem
Partner