Zofia Czerwińska

Zofia Czerwińska była znaną aktorką filmową i serialową. Największą rozpoznawalność przyniosły jej role w produkcjach telewizyjnych. Wystąpiła m.in. w "Czterdziestolatku", a w ostatnich latach regularnie pojawiała się w "Świecie według Kiepskich". Co wiadomo o karierze i życiu prywatnym Zofii Czerwińskiej?

Imię: Zofia

Nazwisko: Czerwińska

Nazwisko panieńskie: Czerwińska

Pseudonim: brak

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 19.03.1933 r.

Data zgonu: 13.03.2019 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: aktorka występująca w filmach, serialach oraz w spektaklach teatralnych

Osoby - związki:Zofia Czerwińska pierwszy raz wyszła za mąż w wieku 22 lat. Wybrankiem jej serca był mężczyzna o imieniu Leszek, który zostawił dla niej swoją dotychczasową żonę i dziecko. Szczęście pary nie trwało jednak długo. Mężczyzna zdradził aktorkę, co doprowadziło do rozpadu małżeństwa. Zofia Czerwińska bardzo przeżyła ten zawód miłosny. Tuż po odkryciu zdrady chciała nawet rzucić się pod pociąg.Drugi mąż Zofii Czerwińskiej miał na imię Paweł. Związek ten również nie przetrwał - rozpadł się, gdy mężczyzna wyjechał do pracy w Danii. W kolejnych latach aktorka spotykała się z różnymi mężczyznami. W 2010 roku była związana z Marianem Kutiakiem, młodszym od niej o ponad 20 lat dziennikarzem i dokumentalistą. Ostatecznie i ta relacja nie przetrwała próby czasu.

Rodzice: Marian Czerwiński i Anna Urszula Czerwińska

Dzieci: Zofia Czerwińska, mimo że pragnęła dzieci, nie mogła ich mieć. Swoją miłość przelała m.in. na zwierzęta, którymi się otaczała.

Rodzeństwo: brak

BIO: Artystka urodziła się w Poznaniu. Początkowo kształciła się w Gdyni. Na studia wyjechała do Krakowa. Zofia Czerwińska w młodości zapragnęła zostać aktorką i w tym celu ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego.Po raz pierwszy na scenie teatralnej pojawiła się w 1957 roku. W kolejnych latach była związana z różnymi placówkami, takimi jak Teatr Polski w Bielsku-Białej, Teatr Wybrzeże w Gdańsku, Teatr im. Jaracza w Olsztynie czy warszawski Teatr Syrena.Na dużym ekranie zadebiutowała już w 1954 roku w filmie "Pokolenie". Później często grywała w produkcjach filmowych, jednak zazwyczaj były to niewielkie role. Największą sławę przyniosło jej z kolei występowanie w serialach, zwłaszcza komediowych.Aktorka Zofia Czerwińska w trakcie swojej kariery cieszyła się uznaniem publiczności. W 2012 roku odcisnęła dłoń na słynnej Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach, a cztery lata wcześniej otrzymała ważne odznaczenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa NarodowegoCzerwińska była znana ze swojej miłości do zwierząt. Przez lata miała psa o imieniu Dżek. Angażowała się też w akcje społeczne. W 2017 roku wzięła udział w kampanii na rzecz osób LGBT "Ramię w ramię po równość".Artystka zmarła na skutek operacji kręgosłupa. Pogrzeb Zofii Czerwińskiej odbył się 20 marca 2019 roku. Przybyli na niego zarówno znani aktorzy i postaci ze świata show-biznesu, jak i jej oddani fani. Prochy aktorki spoczęły na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie.

Znana z: w wielu filmów i seriali. Największą sławę przyniosły jej role w produkcjach telewizyjnych. Widzowie zapamiętali ją z odgrywania takich postaci jak Zosia Nowosielska w "Czterdziestolatku", Zofia Balcerkowa w "Alternatywy 4" czy Irena Gawlik w "Codzienna 2 m. 3". Jej ostatnią dużą rolą serialową była Malinowska w "Świecie według Kiepskich". Zofia Czerwińska grała ją przez ponad 10 lat.

Funkcja w filmie (wybrana filmografia): - aktorka w filmie "Pokolenie" (1954); - aktorka w filmie "Eroica" (1957); - aktorka w filmie "Popiół i diament" (1958); - aktorka w filmie "Prawo i pięść" (1964); - aktorka w serialu "Przygody psa Cywila" (1968); - aktorka w filmie "Mały" (1970); - aktorka w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" (1972); - aktorka w serialu "Stawiam na Tolka Banana" (1973); - aktorka w serialu "Czterdziestolatek" (1974-1977); - aktorka w serialu "Zaklęty dwór" (1976); - aktorka w filmie "Motylem jestem, czyli romans czterdziestolatka" (1976); - aktorka w serialu "Daleko od szosy" (1976); - aktorka w serialu "Lalka" (1977); - aktorka w filmie "Miś" (1980); - aktorka w serialu "Alternatywy 4" (1983); - aktorka w filmie "Och, Karol" (1985); - aktorka w serialu "Rodzina Kanderów" (1988); - aktorka w filmie "Straszny sen Dzidziusia Górkiewicza" (1993); - aktorka w serialu "Czterdziestolatek. 20 lat później" (1993); - aktorka w serialu "Badziewiakowie" (1999); - aktorka w serialu "Piotrek zgubił dziadka oko, a Jasiek chce dożyć spokojnej starości" (2000); - aktorka w serialu "Dom" (2000); - aktorka w serialu "Stacyjka" (2004); - aktorka w serialu "Plebania" (2004-2009); - aktorka w serialu "Codzienna 2 m. 3" (2005-2007); - aktorka w serialu "Świat według Kiepskich" (2008-2019); - aktorka w filmie "Wojna żeńsko-męska" (2011); - aktorka w serialu "Licencja na wychowanie" (2011); - aktorka w serialu "Pierwsza miłość" (2017-2018).

Płyty: brak

Książki: brak

Nagrody:
  • odznaka "Zasłużony Działacz Kultury" w 1979 roku;
  • "Kryształowy Granat" otrzymany na Festiwalu Filmów Komediowych w Lubomierzu w 2003 roku;
  • Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" w 2008 roku.


  • Link Instagram: brak

    Link FB: brak
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index