Krystyna Prońko

Krystyna Prońko znana jest przede wszystkim z wykonywania muzyki jazzowej. Oprócz śpiewu zajmuje się komponowaniem i produkowaniem muzyki. Prońko jest również pedagogiem - uczy śpiewu i publicystą. Artystka jest rozwódką. Nie ma dzieci.

Imię: Krystyna

Nazwisko: Prońko

Pseudonim: nie ma

Wzrost: brak informacji

Data urodzenia: 14.01.1947

r.

Znak zodiaku: koziorożec

Zawód: piosenkarka jazzowa, kompozytorka, producentka muzyczny, pedagog, publicystka

Osoby - związki: Krystyna Prońko była żoną kompozytora Janusza Komana, który zdradził ją z Majką Jeżowską. Ta pojawiła się w jego życiu za sprawą samej Prońko, która była jej wykładowczynią i przyjaciółką. Majka i Janusz pobrali się, gdy Jeżowska miała zaledwie 20 lat. Po latach wyznała, że mąż znęcał się nad nią fizycznie. Panie nagrały nawet wspólną piosenkę "On nie kochał nas".

Rodzice: Edyta Prońko, Józef Prońko

Rodzeństwo: Piosenkarka ma troje rodzeństwa: Małgorzata Prońko, Piotr Prońko, Wojciech Prońko.

Dzieci: nie ma

BIO: Krystyna Prońko urodziła się w 1947 r. w Gorzowie Wielkopolskim, którego jest obecnie Honorową Obywatelką. Jest absolwentką technikum chemicznego. Początkowo pracowała w laboratorium w Gorzowie jako chemik-analityk, jednak ciągnęło ją do muzyki. Ukończyła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Na scenie pojawiła się w 1968 r. Występowała w rodzinnym zespole "Reflex". Współpracowała później z zespołem "Respekt", "Skaldowie", "Czerwone Gitary", "Koman Band", z Czesławem Niemenem oraz z takimi wydawnictwami muzycznymi, jak m.in. Polskie Nagrania "Muza", Pronit, Tonpress, Wifon. W mediach głośno było na temat romansu jej ówczesnego męża z Majką Jeżowską. W 1991 r. Prońko założyła wydawnictwo płytowe Power Music. Z czasem piosenkarka zainteresowała się polityką. W latach 2014-2018 była radną Rady m.st. Warszawy. Artystka została kilkukrotnie odznaczona. Uhonorowano ją w 1979 r. Odznaką "Zasłużony Działacz Kultury", w 2007 r. Odznaką honorową za Zasługi dla Województwa Lubuskiego, w 2008 r. Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2019 r. Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Artystka prowadzi stronę internetową www.krystynapronko.pl.

Znana z: Krystyna Prońko to posiadaczka jednego z bardziej znanych jazzowych głosów. Występowała na licznych festiwalach muzyki jazzowej, jak Jazz Jamboree, Praski Festiwal Jazzowy czy Festiwal w Castlebar. Jedne z bardziej znanych utworów Prońko to: "Papierowe ptaki", "Niech moje serce kołysze ciebie do snu", "Jesteś lekiem na całe zło", "Wspomnienie tych dni", "Modlitwa o miłość prawdziwą", "On nie kochał nas", "Psalm stojących w kolejce". W latach 1992-1995 zajmowała się dziennikarstwem muzycznym. Artystka jest pedagogiem, prowadziła klasę śpiewu w Akademii Muzycznej w Katowicach i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki w Lublinie. Pracowała z piosenkarzami w Teatrze Muzycznym w Gdyni i organizowała warsztaty bluesowe. W 2010 r. była członkiem jury w programie "Śpiewaj i walcz".

Funkcja w telewizji: Prońko wystąpiła w filmie dokumentalnym "Jedziemy w stronę słońca" (2000 r.) w reżyserii Macieja Chmielewskiego.

Płyty: Krystyna Prońko wydała kilkadziesiąt płyt. Oto wybrane z nich:
  • "Krystyna Prońko" (1975 r.);
  • "Deszcz w Cisnej" (1978 r.);
  • "Krystyna Prońko" (1983 r.);
  • "Subtelna gra" (1987 r.);
  • "Jesteś lekiem na całe zło" (1994 r.);
  • "Złość" (1998 r.);
  • "Jestem po prostu..." (2006 r.).


  • Książki: "Subtelna gra" (2003 r.)

    Nagrody: Dyplom magistra sztuki Prońko został wyróżniony nagrodą rektorską rektora Henryka Mikołaja Góreckiego. Kolejne lata przyniosły liczne nagrody, w tym m.in.: - nagrodę za najlepszą aranżację podczas 12. KFPP w Opolu za "Papierowe ptaki" (1974 r.); - główną nagrodę na 13. KFPP w Opolu za "Niech moje serce kołysze ciebie do snu" (1975 r.); - tytuł najpopularniejszej wokalistki w Polsce w plebiscycie magazynu muzycznego "Non Stop" (1975 r. i 1977 r.); - 1. miejsce w konkursie "Premier" na 17. KFPP w Opolu za "Wspomnienie tych dni" wykonanym w duecie ze Zbigniewem Wodeckim (1979 r.); - wyróżnienie na 23. KFPP w Opolu za "Wielki szary nikt" (1986 r.).

    Link na Instagram: @krystynapronko\_official

    Link FB: @krystyna.pronko.official
    Advertisement MPU index
    Advertisement MPU index