Jan Holoubek

Jan Holoubek praktycznie wychował się w środowisku filmowym. Dzięki swoim rodzicom poznał wszystkich największy twórców polskiego kina. Trudno więc dziwić się, że swoją karierę zawodową związał z filmem, choć nie został aktorem jak jego rodzice. Zdobył wykształcenie umożliwiające mu bycie operatorem. Realizował zdjęcia do kilku filmów i seriali, ale największe sukcesy odniósł jako reżyser. Jego największym dotychczasowym osiągnięciem, za które został obsypany nagrodami, jest film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Poznaj więcej szczegółów o karierze Jana Holoubka.

Imię: Jan

Nazwisko: Holoubek

Pseudonim: -

Wzrost: 172 cm

Data urodzenia: 04.03.1978 r.

Znak zodiaku: ryby

Zawód: reżyser, operator filmowy

Osoby - związki: od 2013 roku w związku z aktorką Magdaleną Różczką (ur. 1978 r.)

Rodzice: ojciec - Gustaw Holoubek (ur. 1923 r., zm. 2008 r.), wybitny polski aktor; matka - Magdalena Zawadzka (ur. 1944 r.), wybitna polska aktorka

Dzieci: dwie córki (ur. 2014 r. i 2020 r.)

Rodzeństwo: dwie siostry przyrodnie - Ewa i Magdalena

BIO: Jan Holoubek urodził się w Warszawie jako trzecie dziecko jednego z najwybitniejszych polskich aktorów Gustawa Holoubka. Od dziecka wychowywał się w środowisku filmowym, poznał jego najwybitniejszych twórców. Nie jest więc zaskoczeniem, że właśnie z kinem związał swoją przyszłość, choć nie poszedł w ślady rodziców i nie został aktorem.W 2001 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim. W trakcie studiów i po ich zakończeniu był asystentem operatora kamery m.in. przy tworzeniu filmu "Chopin. Pragnienie miłości". W 2002 roku współpracował przy "Superprodukcji", w którym zagrał jedną z ról epizodycznych. Wreszcie od 2004 roku rozpoczął samodzielną karierą operatora. Pierwszą produkcją, w której wystąpił w tej roli, był serial "Na Wspólnej"; pierwszym filmem krótkometrażowym - "Tylko jedna noc", a pierwszym filmem kinowy - "Świadek koronny".W 2007 roku powstał niezwykle ważny dla Jan Holoubka film "Słońce i cień". Był to krótkometrażowy film o jego ojcu Gustawie Holoubku. Jan nie tylko był operatorem kamery, ale również reżyserem tego szczególnego obrazu. Film został wyróżniony na festiwalach "Nowe horyzonty", a także "Młodzi i film".W kolejnych latach Holoubek odpowiedzialny był za zdjęcia do takich filmów jak "Piksele" czy "Supermarket". W 2014 roku wyreżyserował kolejny film krótkometrażowy - "Pocztówki z republiki absurdu". W następnych latach jego pozycja wśród operatorów umacniała się, pracował przy takich filmach jak "Król życia", "Podatek od miłości" oraz przy serialu "Kruk".Przełomem w jego karierze był rok 2017, kiedy zdecydował się zostać reżyserem. Już serial "Rojst" zebrał dobre recenzje, ale prawdziwym hitem okazał się film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".

Znany z: Film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" pokazał, jak zdolnym reżyserem jest Jan Holoubek. Projekt przyniósł mu dużą popularność i wiele nagród, w tym Złote Lwy i Orły. Tę ostatnią otrzymał w dwóch kategoriach - za najlepszy debiut reżyserski i dla najlepszego reżysera.

Funkcja w filmie: - operator kamery w II ekipie w filmie "Chopin. Pragnienie miłości" (2002); - operator kamery i aktor drugoplanowy w filmie "Superprodukcja" (2002); - operator kamery w serialu "Na Wspólnej" (2003-2008); - operator kamery w filmie "Tylko jedna noc" (2004); - operator kamery w serialu "Odwróceni" (2007); - reżyser i operator kamery w filmie "Słońce i cień" (2007); - operator kamery w filmie "Świadek koronny" (2007); - operator kamery w filmie "Piksele" (2009); - operator kamery w filmie "Supermarket" (2012); - operator kamery w serialu "Lekarze" (2012-2014); - reżyser i operator kamery w filmie "Pocztówki z Republiki Absurdu" (2014); - operator kamery w filmie "Król życia" (2015); - operator kamery w filmie "Po prostu przyjaźń" (2016); - operator kamery w serialu "Kruk. Szepty słychać po zmroku" (2018); - operator kamery w filmie "Podatek od miłości" (2018); - reżyser serialu "Rojst" (2018); - reżyser serialu "Odwróceni. Ojcowie i córki" (2019); - reżyser filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" (2020); - reżyser serialu "Rojst '97" (2021).

Płyty: -

Książki: -

Nagrody:
  • 2007 - Jantar za krótkometrażowy film dokumentalny "Słońce i cień";
  • 2007 - Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych wyróżnienie za film "Słońce i cień";
  • 2020 - Złote Lwy - najlepsza reżyseria za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy";
  • 2020 - Camerimage - najlepszy debiut reżyserski za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy";
  • 2021 - Orzeł - odkrycie roku za reżyserię filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy";
  • 2021 - Orzeł - najlepszy reżyser za film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy".


  • LINK Instagram: https://www.instagram.com/holoubekjan/


    Link FB: https://www.facebook.com/jan.holoubek.9
    Advertisement MPU index